دوازدهمین نشست هماهنگی برگزاری همایش ترافیک در دانشگاه یزد برگزار شد

۱۹ دی ۱۳۹۴ | ۱۲:۰۰ کد : ۹۹۸۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۰۴
دوازدهمین نشست هماهنگی برگزاری اولین همایش ملی «فرهنگ رانندگی، قانون گریزی و رفتار تهاجمی» با حضور امام جمعه موقت یزد و تنی چند از مسئولان در سالن استقلال دانشگاه یزد برگزار شد.به گزارش روابط عمومی وز...
دوازدهمین نشست هماهنگی برگزاری اولین همایش ملی «فرهنگ رانندگی، قانون گریزی و رفتار تهاجمی» با حضور امام جمعه موقت یزد و تنی چند از مسئولان در سالن استقلال دانشگاه یزد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، حجت‌الاسلام محمدحسن معزالدینی امام‌جمعه موقت یزد در این نشست گفت: یکی از ناهنجاری‌های جامعه ما مسائل مربوط به ترافیک است.
وی یادآور شد: در حوزه معرفت دینی در خصوص چگونه زندگی کردن موارد بسیاری گفته شده است. یکی از این مقوله‌ها کیفیت عبور و مرور است. نگاهمان در راه‌رفتن اینگونه باشد که هرچیزی که آسیب می‌زند در بین راه مسلمین برداریم و خداوند به کسی که یک چیز آسیب‌زننده را از راه مردم بردارد ثواب قرائت چهارصد آیه قرآن می‌دهد.
حجت‌الاسلام معزالدینی تصریح کرد: مسئله ترافیک مسئله‌ای است که به همه آسیب می‌زند. فرهنگ ما در بحث رانندگی متاسفانه بسیار ضعیف است.
دکتر سیدمحمدتقی المدرسی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه یزد در این نشست گفت: با توجه به مشکل‌ساز شدن مسأله ترافیک و عبور و مرور در دانشگاه یزد و استان، در دانشگاه یزد به عنوان دانشگاه مادر، قطب علمی ترافیک انسان‌محور ایجاد شد.
وی افزود: رفتار انسان‌ها بحث مهمی در ترافیک است و منشا بسیاری از حوادث خواهد بود. بحث ترافیک یک معضل چند رشته‌ای است که در این زمینه‌ها خوشبختانه در دانشگاه نیروهای خوبی حضور دارند. دانشگاه قدرت اجرایی ندارد و نخبگان و اندیشمندان می‌توانند فقط نظرات خود را ارئه دهند.
وی تصریح کرد: اگر نتایج این‌گونه جلسات باعث نجات جان یک نفر هم شود مثل این است که جماعت را زنده نگه داشتیم.
دکتر فخرالسادات خامسی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری یزد نیز در این نشست گفت: فرهنگ ترافیک مجموعه روابطی است که خارج از محل سکونت اتفاق می‌افتد. در بحث همایش بیشتر نگاه سخت‌افزاری است و باتوجه به عامل انسانی بحث ترافیک که عامل اصلی است باید به سمت بحث‌های فرهنگی مرتبط با بحث ترافیک و از ظرفیت‌های اجتماعی که می‌تواند در زمینه ارتقای فرهنگ ترافیک مؤثر باشد استفاده شود.
وی افزود: باید یک‌سری فضاها و انجمن‌هایی ایجاد شود و فرهنگ ترافیک را آموزش دهیم. همچنین باتوجه به پیشینه مذهبی و سنتی یزد از باورهای مردم می‌توان در این زمینه استفاده کرد.
وی همچنین تأکید کرد: استفاده از انجمن‌های مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد نیز در بحث ترافیک می‌تواند مؤثر باشد.
به گفته وی باتوجه به اینکه بخش عمده مخاطبان ما نیروی جوان و نوجوان هستند می‌توان در کارگروه‌ها و همایش‌ها با استفاده از پتانسیل‌ هنرمندان و نویسندگان و نخبگانی که می‌توانند برندسازی کنند این فرهنگ و پیام را در فضاهای مجازی گسترش داد.
سرهنگ منصور جمشیدی رییس‌ پلیس راهنمایی و رانندگی استان یزد در این نشست گفت: با توجه به آماری که وجود دارد آسیب‌پذیری استان یزد نسبت به استان‌های دیگر متفاوت است.
وی افزود: آمارها نشان می‌دهد حدودا ۵۰درصد موتوسیکلت سواران هستند و حدود ۵۰درصد دیگر عابران پیاده هستند که در بین استان‌ها رتبه اول کشته‌شدگان عابر پیاده را داریم و از این بین دو طیف سنی کهنسالان و کودکان بیشتر درگیر هستند.
به گفته وی سرعت رانندگی در یزد ۵درصد از استان‌های دیگر بالاتر است که با توجه به آسیب‌پذیری نوع وسیله نقلیه که موتوسیکلت است، این سرعت باید نسبت به متوسط کشوری پایین‌تر باشد.