دهمین سمینار بین‌المللی مهندسی رودخانه دردانشگاه شهیدچمران اهواز برگزارشد

۳۰ دی ۱۳۹۴ | ۱۳:۱۸ کد : ۹۹۴۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۹۶
دهمین سمینار بین‌المللی مهندسی رودخانه با حضور محمد حاجی رسولی‌ها مشاور وزیر ومدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب کشور در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزارشد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، حاجی رسولی‌ها درا...
دهمین سمینار بین‌المللی مهندسی رودخانه با حضور محمد حاجی رسولی‌ها مشاور وزیر ومدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب کشور در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، حاجی رسولی‌ها دراین سمینارگفت: متوسط بارندگی کشور از 250 میلی‌متر به 205 میلی‌متر رسیده که این مسئله موجب نگرانی است.
وی افزود: ازسوی دیگر نیز منابع آب تجدید پذیر کشور از130 میلیارد مترمکعب به 100 میلیارد مترمکعب کاهش‌یافته و این آمار نشان می‌دهد که 80 درصد منابع آبی کشور مصرف‌شده است. 
مشاور وزیر نیرو گفت: در کشور با بحران آب‌های زیرزمینی و در استانی مانند خوزستان نیز با بحران کاهش منابع آب‌های سطحی رو به ‌رو هستیم.
حاج رسولی‌ها با اشاره به ارائه گزارشی درخصوص مشکلات حوزه‌های آبی کشور به مقام معظم رهبری بیان کرد: ایشان پس از ملاحظه این گزارش راهکار حل این مشکل را احیای شورای عالی آب کشور بیان کردند.
وی افزود: با روی کار آمدن دولت یازدهم، دکتر روحانی به‌ عنوان رئیس دولت و دکترجهانگیری معاون اول رئیس جمهور توجه ویژه‌ای به شورای عالی آب کشور داشته‌اند.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب کشور ادامه داد: شورای عالی آب کشور برای مدیریت حوضه‌های آبریز از ابتدای حوضه تا انتها با در نظر گرفتن تمام کسانی که در آن نفع دارند تشکیل‌شده و مباحث کمی و کیفی رودخانه‌های کشور جز برنامه‌های این شورا است. 
حاج رسولی بیان کرد: مدیریت حوضه‌ای 18 رودخانه مهم کشور که بیشتر آن‌ها به تالاب‌ها منتهی می‌شود به‌عنوان محورهای اصلی مدیریت حوضه آبریز دراین شورا انتخاب‌شده است. 
وی با اشاره به اینکه رودخانه‌های کارون بزرگ، جراحی، زهره و کرخه نیز جزو برنامه‌های شورای عالی آب است، افزود: برای نخستین بار در کشور درشورای عالی آب سهم تالاب‌ها تعیین و ابلاغ‌شده است. 
حاج رسولی‌ها با اشاره به کمبود آب درخوزستان گفت: سال آبی گذشته درکشور با 18 درصد کاهش بارندگی و درحوضه خلیج‌فارس و استان خوزستان با کاهش 38 درصدی بارندگی روبه‌رو بودیم. 
مشاوروزیر نیرو دربخش دیگری ازصحبت‌های خود با اشاره به برگزاری دهمین سمینار بین‌المللی مهندسی رودخانه اظهار امیدواری کرد مباحث و کارگاه‌هایی که درطول این سمینار برگزارمی‌شود در ارائه راهکار برای کاهش مشکلات حوزه‌های آبی کشور و استان خوزستان مؤثر باشد.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب کشور گفت: باتوجه به ظرفیت‌های موجود درکشور اکنون به جایگاهی رسیده‌ایم که می‌توان با اتکا به دانش بومی برنامه‌های مدون شده درحوزه‌های آبی کشور را اجرا کرد. 
مشاوروزیر نیرو با تأکید بر اینکه مباحث مهندسی رودخانه باید بتواند به این مسائل رسیدگی کند، گفت: تا پایان برنامه ششم رودخانه‌های دائمی کشور باید تعیین حریم و بستر شود. 
حاج رسولی‌ها گفت: اهمیت رودخانه‌ها از لحاظ مدیریت کمیت آب نیز حائز اهمیت است و دراین راستا هدفی که از ابتدای سال تعریف کردیم تحویل حجمی آب به بخش کشاورزی بوده و تاکنون بیش از 10 میلیارد مترمکعب به کشاورزان تحویل داده‌شده است. 
وی انجام کارهای اجتماعی مانند تأمین خسارت سیل و بیمه خسارت سیل را در کنار مسائل فنی و مهندسی رودخانه‌ها ضروری دانست.
گفتنی است همایش مهندسی رودخانه از 29 دی تا یکم بهمن دردانشکده علوم دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه دارد ودهمین سمینار بین‌المللی مهندسی رودخانه 29 و 30دی‌ماه در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزارمی‌شود.