دکترهاشمی: فرهنگ و سنت غدیر باید با رویکرد علمی در دانشگاه ها رواج و رونقی روزافزون داشته باشد

۲۸ مهر ۱۳۹۳ | ۱۵:۱۵ کد : ۹۹۳۱ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۱۷۱
دکتر سید ضیا هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: انتقال پیام غدیر باید با دقت و ظرافت بیان شود. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر هاشمی در مراسم اختتامیه سومین جشنواره علمی، پژ...
دکترهاشمی: فرهنگ و سنت غدیر باید با رویکرد علمی در دانشگاه ها رواج و رونقی روزافزون داشته باشد
دکتر سید ضیا هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: انتقال پیام غدیر باید  با دقت و ظرافت بیان شود.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر هاشمی در مراسم اختتامیه سومین جشنواره علمی، پژوهشی، دانشجویی در حوزه غدیر، امامت، ولایت که با حضور آیت ا... ابوالقاسم خزعلی عضو مجلس خبرگان رهبری و دبیرکل بنیاد بین المللی غدیر، آیت ا... محمدعلی موحدی کرمانی امام جمعه موقت تهران و حجت الاسلام والمسلمین امامی رئیس دانشکده الهیات دانشگاه تهران در سالن شهید مفتح این دانشکده برگزار شد اظهار داشت: امسال توفیق برگزاری سومین جشنواره را داریم و این امر ما را امیدوار می کند که این حرکت بزرگ تداوم ارزشمندی داشته باشد و سنتی بر سنت‌های فرهنگی و دانشگاهی ما اضافه شود.
وی با بیان اینکه پیام غدیر پیام بسیار رفیعی است گفت: این پیام هم از حیث مضمون و محتوا و هم از حیث شکل و ساختار انتقال بیش از هزاران سال تداوم پیدا کرده است و ان‌شاءالله سالیان سال این پیام ارزشمند جامعه ساز ادامه خواهد داشت.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم تصریح کرد: پیام غدیر این است که مکتب و فرهنگ دینی، فرهنگ انسان آفرین و سعادت بخش در گرو قوت و اقتدار محور جامعه یعنی امام، امامت و ولایت تداوم پیدا خواهد کرد و بدون شک اگر بتوانیم این پیام را به شکل شایسته منتقل کنیم در دانشگاه‌های ما گوش‌های شنوای فراوانی برای شنیدن آن وجود دارد.
وی خاطر نشان کرد: پیام غدیر همانند هر پیام بزرگ و جامعه ساز دیگری باید در شکل و قالب مناسبی ارائه شود ولی متأسفانه گاهی برای انتقال پیام های ارزشمند بویژه در حوزه ارزش های دینی و فرهنگی را با شکل ها و نمادهای نامناسب عرضه می کنیم و گاهی در انتقال پیام ها با افراط و تفریط و بی‌سلیقگی عمل می‌شود.
دکتر هاشمی با بیان اینکه غدیر به ما می‌آموزد که ضمن تأکید بر اصل مضمون و محتوای پیام باید پیام آن به شکل درست و با استفاده از نمادهای زیبا و اثر گذار به مخاطبان منتقل کنیم گفت: مخاطبان ما در دانشگاه ها نخبگان هوشمندی بوده که همه از قشر نخبه و پیش قراولان و پیشتازان جامعه هستند . بنابراین این انسان‌های هوشمند نیاز دارند که پیام‌های فرهنگی به شکل درستی به آنها ارائه شود چرا که هم انسان های هوشمند و نقادی هستند و هم محتوا و هم شکل ارائه پیام را مورد ارزیابی دقیق قرار می دهند.
دکتر هاشمی تاکید کرد: فعالیت‌هایی که در حوزه فرهنگ ترویج غدیر می‌شود باید متناسب با محتوای عالی و ارزشمند و فاخر این حوزه و با توجه به مخاطبان هوشمند باشد و تلاشهایی که در این زمینه انجام می شود باید با ظرافت و دقت لازم انجام شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تصریح کرد: امیدواریم در سال‌های آینده این جشنواره منحصر به حوزه پژوهشی نباشد و در حوزه فرهنگی، کارگاه های مختلف، کانون های دانشجویی که در این حوزه فعال هستند و فعالیت های فرهنگی در دانشگاه ها با مشارکت و حضور و پیشگامی اساتید و دانشجویان صورت گیرد و امید است کانون‌های فرهنگی بتوانند در این حوزه فعال‌تر شوند.
وی در خاتمه تصریح کرد: فرهنگ و سنت غدیر باید با رویکرد علمی و با اتکا به اهل علم در دانشگاه ها رواج و رونقی روزافزون داشته باشد  .
گفتنی است در پایان این مراسم از آثار برگزیده با موضوع غدیر، امامت و ولایت در حوزه های مقالات ، پایان نامه، ترجمه و تالیف کتاب و نشریه تجلیل و تقدیر شد .