دکترمیرزایی: وظیفه داریم آثار و محققان حوزه علوم انسانی را شناسایی کنیم

۲۴ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۴:۱۹ کد : ۹۹۲۶ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۲۲۸
دکترحسین میرزایی رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و رئیس دبیرخانه جشنواره بین المللی فارابی با تاکید بر افزوده شدن امکان ثبت نام افراد حقوقی دراین جشنواره تاکید کرد: وظیفه داریم تا نس...
دکترحسین میرزایی رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و رئیس دبیرخانه جشنواره بین المللی فارابی با تاکید بر افزوده شدن امکان ثبت نام افراد حقوقی دراین جشنواره تاکید کرد: وظیفه داریم تا نسبت به کشف آثار و شناسایی محققان در حوزه علوم انسانی اقدام کنیم که این امر می‌تواند از طریق مشارکت مؤسسات حقوقی محقق شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمیرزایی درنشست خبری فارابی با تبریک روز خبرنگار به اصحاب رسانه گفت: خبرنگاری به نگارش خبر اطلاق می شود. واژه خبرنگار حق کاری را که شما انجام می دهید ادا نمی کند و متخصصان باید واژه ای را برای آن در نظر بگیرند تا حق مطلب ادا شود زیرا کار شما نگارش خبر نیست. نگارش و انعکاس خبر بخشی از کار شماست و این فعل همه آن چیزی نیست که انجام می دهید. خبرنگاران موضوعی را در دستور کار قرار می دهند و مباحثی را که به فراموشی سپرده شده است، با پرسشگری، برجسته ساختن و حساسیت ایجاد کردن در دستور کار جامعه و مسئولان قرار می دهید.
وی با بیان اینکه همه کارهای مان در حوزه علوم اجتماعی به معنای عام و علوم ارتباطات به معنای خاص قرارمی گیرد، تشریح کرد: با جامعه و با عنصر ارتباط که پیونددهنده جامعه است، سر و کار داریم. دکترمیرزایی با تاکید بر اهمیت نقش رسانه به دلیل محلی برای تعامل و ارتباط افراد و جامعه خاطر نشان کرد: 17 مرداد، روز خبرنگار، روز ارتباط است و از این رو اصحاب رسانه باید نشست های تخصصی و بحث های درونی در این باره به این بهانه و هم چنین 27 اردیبهشت، روز ارتباطات و روابط عمومی برگزارکنند. واژه خبرنگار کار شما را بازتاب نمی دهد و نیاز است تا این حرفه و چالش های آن را شناخت.
رئیس دبیرخانه جشنواره بین المللی فارابی با تاکید بر اهمیت فضای مجازی و شکل گیری فضای جدیدی برای ارتباط خاطر نشان کرد: برساخت اجتماعی به عنوان کار رسانه است و تا جایی پیش رفته که واقعیت مجازی به عنوان برساخت اجتماعی به وجود آمده و خود یک واقعیت دیگر است. فضای مجازی واقعی ترین جهان است زیرا اثرگذارترین جهان شده است و کنشگران آن اصحاب رسانه هستند. آنها دستورالعمل های جامعه را تعیین می کنند و ذهنیت جامعه را به خود مشغول می کنند. به همین خاطر دستور کار جامعه، ملت، دولت و سازمان های بین المللی را مشخص می کنند.
وی دو بخش بازتاب و شکل دهی را کار اهالی رسانه دانست و با تاکید بر تفکیک این دو حوزه بیان کرد: امید است که خبرنگاران در مسیر درست این دو کار را انجام دهند.
دکترمیرزایی با قدردانی از خبرنگاران در امر اطلاع رسانی برای فراخوان جشنواره گفت: با وجود اینکه زمان دریافت آثار این دوره نیمی از زمان مهلت ارسال در دوره های مشابه بوده است، رکورد تعداد آثار دریافتی در این دوره شکسته شد. 
وی از ارسال 3760 اثر به دبیرخانه جشنواره بین المللی فارابی خبر داد و گفت: دریافت آثار برای نخستین بار به شکل الکترونیکی انجام شد و تنها کتاب ها که نسخه دیجیتال آن در اختیار مولف نبوده است، نسخه کاغذی دریافت شد اما پایان نامه ها و بخشی از کتاب ها به شکل الکترونیک دریافت شد. ثبت نام بخش بین الملل این جشنواره تا 11 شهریورماه ادامه دارد.
رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اشاره به روند اعلام فراخوان و ثبت نام در هشتمین دوره جشنواره بین المللی فارابی، گفت: ثبت نام دراین دوره از جشنواره از تیرماه آغازشد که با افزایش درخواست ها یک هفته مهلت ثبت آثار تمدید شد و آخرین مهلت ارسال آثار دراین جشنواره تا ششم مردادماه بود.
دکترمیرزایی درادامه گفت: از 3760 اثر رسیده به دبیرخانه این دوره جشنوار1570 کتاب، 990 پایان نامه‌ دوره کارشناسی ارشد، 509 رساله دکتری و 691 گزارش پژوهش خاتمه ثبت شده است.
وی با بیان اینکه ثبت نام دراین دوره از جشنواره به دو بخش حقوقی و حقیقی تقسیم شده است، ادامه داد: از 1570 اثر دربخش کتاب، 50 درصد آن توسط مؤلف حقیقی و 50 درصد بقیه ازسوی بخش حقوقی یعنی ازسوی ناشران و مؤسسات پژوهشی بوده است. از 691 اثر دربخش گزارش پژوهشی خاتمه یافته، حدود 600 اثر از سوی افراد حقیقی بود و مابقی توسط افراد حقوقی ثبت شد. از 509 اثر رساله دکتری 450 اثر توسط افراد حقیقی و مابقی از سوی دانشگاه ها و مراکز به ثبت رسیده و از میان پایان نامه های ارشد 900 اثر توسط افراد حقیقی ثبت شد و امیدواریم که درسال های آینده ثبت نام ها توسط افراد حقوقی بیشتر باشد و از ظرفیت دیجیتال شدن جشنواره باید بهره برد.
دکترمیرزایی در این خصوص گفت: هدف از برگزاری این جشنواره کشف آثار علوم انسانی است، تاکنون آثار ارسال شده به این دوره از جشنواره از سوی افراد حقیقی بوده است. این رویکرد خوب است ولی کافی نیست. ازاین رو ما وظیفه داریم تا نسبت به کشف آثار و شناسایی محققان در حوزه علوم انسانی اقدام کنیم که این امر می‌تواند از طریق مشارکت مؤسسات حقوقی محقق شود.
رئیس دبیرخانه هشتمین دوره جشنواره بین المللی فارابی تاکید کرد: از این رو در سال آینده در تلاش هستیم تا با تعاملات بیشتر از دانشگاه ها بخواهیم که رساله های دوره های دکتری و کارشناسی ارشد خود را برای شرکت در این جشنواره معرفی کنند.
وی با بیان اینکه جشنواره فارابی جشنواره ای در کنار سایر جشنواره ها نیست، ادامه داد: این جشنواره با همکاری سازمان هایی همچون یونسکو، آیسسکو، وزارت علوم و بنیاد ملی نخبگان برگزار می شود، از این رو باید در نحوه و نوع انتخاب آثار تلاش بیشتری صورت گیرد. این جشنواره مهم ترین جشنواره حوزه علوم انسانی است و استقبال از افراد و موسسات و دانشگاه ها برای دستیابی به هدف معرفی اثر فاخرتر است.
دکترمیرزایی در ادامه بیشترین آثار ارسال شده به این جشنواره را مربوط به گروه های فقه و اصول با 474 اثر و علوم تربیتی، روانشناسی و علوم رفتاری با 449 اثر معرفی کرد.
وی با تبریک میلاد امام علی ابن موسی الرضا (ع) گفت: با توجه به اینکه «هشتمین» دوره این جشنواره برگزارمی شود، با حمایت معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تمام برگزیدگان این دوره علاوه بر دریافت هدایای مرسوم جشنواره، به مشهد مقدس اعزام خواهند شد. براساس برنامه هم قرار است که این جشنواره درهفته پژوهش برگزار شود.
درادامه این نشست خبری، دکترسیدعبدالامیر نبوی دبیر شورای علمی هشتمین جشنواره بین المللی فارابی از معرفی 29 اثر برتر دراین دوره از جشنواره خبر داد و گفت: علاوه بر آن نظریه پرداز برجسته نیز با مشارکت شورای عالی انقلاب فرهنگی انتخاب خواهد شد.
وی با اشاره به جزئیات این جشنواره، افزود: جلسات این جشنواره با حضور رؤسای انجمن های علمی، مسئولان برخی از نهادهای علمی کشور و تعدادی از فرهیختگان علوم انسانی برگزارشده است که در این جلسات علاوه بر بررسی تجربیات هفت دوره قبل، اساسنامه این جشنواره مورد بازبینی قرار گرفت.
دکترنبوی با بیان اینکه این آیین نامه به امضای وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری رسیده است، گفت: در هشتمین دوره جشنواره فارابی، در هر کمیته علمی آن، دو  نفر انتخاب می شوند.
وی افزود: در هر کمیته جشنواره بین المللی فارابی دو نفر که شامل یک نفر محقق بزرگسال (بالای 35 سال) و یک نفر محقق جوان (کمتر از 35 سال) معرفی می شوند، ضمن آنکه پنج برگزیده در بخش بین المللی دراین جشنواره به عنوان منتخب مورد تقدیر قرار می گیرند.
دکترنبوی با بیان اینکه به زودی جلسه بررسی و تعیین داوران آثار این دوره از جشنواره برگزارخواهد شد، گفت: دراین دوره از جشنواره تلاش داریم تا با استفاده از تجربیات هفت دوره قبل، این دوره را با کیفیت بهتری برگزار کنیم.
دبیرشورای علمی هشتمین جشنواره بین المللی فارابی این جشنواره را زمینه ای برای پاسخ به مسائل جامعه ایرانی دانست و خاطرنشان کرد: این جشنواره بستر مناسبی را برای ارتباط محققان و عالمان علوم انسانی با محققان بین المللی ایجاد می کند و این امر می تواند زمینه مناسبی را برای پاسخگویی به مسائل اساسی کشور فراهم کند.
وی خاطرنشان کرد: علاوه بر معرفی برگزیدگان آثار برتر، به معرفی انجمن های علمی برتر، فصلنامه برتر، نظریه پرداز برجسته، پیشکسوت علوم انسانی و مترجم برتر نیز اقدام خواهد شد.
دکترنبوی با اشاره به معرفی نظریه پرداز برتر دراین دوره از جشنواره توضیح داد: انتخاب برگزیدگان این بخش با همکاری و مشارکت شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت می گیرد، به گونه ای که آثار برتر در این حوزه به این دبیرخانه، ارسال و در نهایت آثار برتر انتخاب می شوند.
دراین نشست دکتررضا ماحوزی دبیراجرایی هشتمین جشنواره بین المللی فارابی نیز با اشاره به فعالیت های بین المللی انجام شده دراین دوره از جشنواره گفت: این جشنواره در تلاش است تا بتواند از طریق ارتباط با محافل داخلی و خارجی، هویت تاثیرگذار جایزه فارابی به عنوان بزرگ ترین جایزه علوم انسانی را تثبیت کند، از این رو دبیرخانه با مراکز ایران شناسی مستقر در داخل و خارج کشور ارتباط هایی برقرار کرده است.
وی با اشاره به همکاری پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با نهادهای مرتبط همچون کتابخانه ملی، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، انجمن مفاخر علوم انسانی و معاونت بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات یادآور شد: تلاش کردیم تا بخشی از این جایزه مربوط به همکاری برگزیدگان با دانشگاه های معتبر خارجی باشد. علاوه براین، درصددیم با شناسایی متقابل ظرفیت های حوزه ایران شناسی و اسلام شناسی، حوزه های جدیدی را تعریف کنیم تا هم در جریان فعالیت های بین المللی، ارتباط محققان داخل و خارج برقرار گردد و هم از مزایای آن در حوزه گردشگری علمی استفاده شود.