دکترشریعتی نیاسر: به برکت انقلاب اسلامی، جمعیت دانشجویی ایران پنج برابر میانگین جهانی است

۱۰ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۴:۴۳ کد : ۹۹۲۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۵۲۵
دکترمجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: به برکت انقلاب اسلامی جمعیت دانشجویی در ایران بیشتر از پنج برابر میانگین جهانی است. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترشریعتی نیاس...
دکترمجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: به برکت انقلاب اسلامی جمعیت دانشجویی در ایران بیشتر از پنج برابر میانگین جهانی است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترشریعتی نیاسر در نشست شورای اداری گناباد، گفت: طی 37 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی شمار دانشجویان در ایران از 170 هزار نفر به چهار میلیون و 800 هزار نفر تن افزایش یافته است.
وی افزود: مشکلی برای جذب دانشجو در دانشگاه ها وجود ندارد و با توجه به ظرفیت های موجود امکان جذب بیش از میزان فعلی هم وجود دارد.
وی درادامه همچنین از اجرای "طرح آمایش آموزش عالی کشور" خبر داد و ساماندهی و ارتقای مراکز دانشگاهی با دانشجوی کمتر از دو هزار نفر، ماموریت گرایی و کیفیت بخشی در انجام ماموریت ها و وظایف وزارت علوم و دانشگاه ها، تمرکززدایی از فعالیت بخش دولتی و بسترسازی برای افزایش حضور بخش خصوصی در توسعه آموزش عالی را از اجزای آن برشمرد.
معاون آموزشی وزیرعلوم گفت: استفاده از توان بخش خصوصی از مولفه های مهم توسعه کمی و کیفی مراکز دانشگاهی در سطح کشور است، لذا باید بستر رشد فعالیت مراکز آموزش عالی غیردولتی بیش از پیش فراهم شود.
وی ادامه داد: باید با اجرای دقیق طرح تمرکززدایی از نظام آموزش عالی بخش عمده ای از اختیارهای وزارت علوم به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی واگذار شود و این وزارتخانه بیشتر بر فعالیت های آنها نظارت داشته باشد.
دکترشریعتی نیاسر همچنین با اشاره به رشد 9 درصدی اعتبارهای آموزش عالی دربودجه سال آینده ادامه داد: باید از همه ظرفیت های موجود برای افزایش سطح کیفی آموزش های این بخش بهره گرفت.
محمدعلی نبی پور فرماندار گناباد نیز دراین نشست گفت: با توجه به ظرفیت های خاص فرهنگی و دانشگاهی این شهرستان در سند آمایشی سرزمینی گسترش آموزش های عالی درگناباد مورد عنایت قرارگرفته است.
وی افزود: گناباد از نظر گسترش رشته های دانشگاهی و مراکز آموزش عالی و پتانسیل های این بخش از جایگاه خوبی درخراسان رضوی و کشور برخوردار است، لذا باید از همه ظرفیت های موجود و ازجمله جلب حمایت خیرین برای توسعه این بخش بهره گرفت.
دکترحسین نجاری رییس مجتمع آموزش عالی گناباد دراین مراسم با ارائه گزارشی از وضعیت موجود این مجتمع، گفت: مجتمع آموزش عالی گناباد در حال حاضر 20 رشته کارشناسی با  حدود 2000 نفر دانشجو در سه دانشکده و 9 گروه آموزشی فعال می باشد.
وی افزود: 24 کارگاه و آزمایشگاه مجهز، وجود 31 نفر عضو هیئت علمی و 37 نفر نیروی اداری متخصص، تملک قطعی 50 هکتار اراضی دولتی جهت استقرار سایت دانشگاه، 6000 مترمربع فضای آموزشی از محل کمک‌های خیرین و  منابع هزینه‌ای داخلی با پیشرفت فیزیکی 60 درصد، 1100 مترمربع فضای پژوهشی از محل کمک‌های خیرین و  منابع هزینه‌ای داخلی  با پیشرفت فیزیکی 70 درصد، 7000 مترمربع ساختمان آموزشی و تأمین مجتمع خوابگاهی برادران و خواهران با ظرفیت بیش از 1500 نفر با مشارکت بخش غیردولتی با هماهنگی اداره امور خوابگاه‌های سازمان امور دانشجویان ازجمله نقاط قوت این مجتمع می باشد.
دکترنجاری با عنوان اینکه براساس تأکیدات معاونت آموزشی وزارت مبنی بر تهیه برنامه راهبردی دانشگاه به عنوان اولین اقدام، برنامه راهبردی این مجتمع براساس اسناد بالادستی با استفاده از افراد متخصص و زبده آماده و در اسفند 93 به هیئت امنا تقدیم شده است.
همچنین معاون آموزشی وزیرعلوم ، تحقیقات و فناوری و مدیرکل گسترش آموزش عالی این وزارتخانه از تعدادی از مراکز آموزش عالی شهرستان گناباد بازدید کردند و از نزدیک درجریان فعالیت های آنها قرارگرفتند.
گفتنی است 12 هزارنفر دانشجو در 12 دانشگاه و مرکز آموزش عالی در شهرستان گناباد شاغل به تحصیل هستند.