دکترابتکار: بهره وری درمنابع یکی از مهم ترین مسائل امروز کشور است

۱۳ آبان ۱۳۹۴ | ۱۳:۲۸ کد : ۹۹۱۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۶۲
دکترمعصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور درهمایش وحدت حوزه و دانشگاه درفرهنگ سازی و مطالبه گری اقتصاد مقاومتی که دردانشگاه قم برگزارشد، گفت: یکی ازمهم ترین مسا...
دکترمعصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور درهمایش وحدت حوزه و دانشگاه درفرهنگ سازی و مطالبه گری اقتصاد مقاومتی  که دردانشگاه قم  برگزارشد، گفت: یکی ازمهم ترین مسائلی که امروز در کشور مورد بحث می باشد بهره وری درمنابع است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترابتکار دراین خصوص گفت: اگر دریک کشور منابع پایه ازبین برود همه فعالیت های اقتصادی، سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی درجامعه دستخوش تغییر می شود.
وی افزود: امروزه جنگل هایی که میلیون ها سال طول کشیده است که به این شکل برسند به راحتی برای ساخت چند میز و صندلی و کاغذ، تخریب می شوند.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: کاغذها تا هفت بار قابل بازیافت هستند، ولی در کشور ما دربهترین حالت، کاغذها به شانه های تخم مرغ تبدیل می شوند.
وی افزود: سفره های زیرزمینی برای کشورها، جزو منابع دسته اول و حیاتی هستند، علم کشورداری می گوید که نباید بیش از 20 درصد آب های زیرزمینی را برداشت کنیم ولی درایران 80 درصد این آب ها برداشت شده اند.
معاون رئیس جمهوری بیان کرد: ایران، در شرایط فعلی شرایط سنتی دامداری و وجود دام بیش از ظرفیت درمراتع کشور، فرسایش خاک را ایجاد کرده است، بارندگی نیز این خاک را از بین می برد و باعث می شود با یک وزش باد، گرد و غبار درکشور ایجاد شود.
وی درادامه افزود: یکی از مهم ترین مسائلی که امروز در کشور مورد بحث است، بهره وری درمنابع است، یکی از مشکلات ما، مشکل بهره برداری از آب است، متاسفانه با این 85 درصد استفاده از منابع آبی، 30 درصد بهره وری داریم و حتی 30 درصد از این محصولات کشاورزی، نرسیده به مقصد از بین می روند و تازه بسیاری ازاین میوه ها که به منازل می روند، حیف و میل می شوند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور اظهارکرد: اقتصاد مقاومتی برای درون زا بودن و تعامل با جهان، باید حفاظت از محیط زیست و منابع پایه و آب و خاک و انرژی را در دستور کار خود قرار دهد، تا زمانی که به این موضوعات به شکل جدی نپردازیم، مشکلات اساسی در سیاست های اقتصادی ایجاد می شود.
دکترابتکار گفت: رئیس جمهوری، نگاه خوبی دراین زمینه دارند و اولین موضوعی که دراین زمینه ایجاد شد، موضوع حفظ و احیای دریاچه ارومیه بود که اگر این دریاچه از بین برند بخش عظیمی از اقتصاد شمال غرب کشور از بین می رود.
معاون رئیس جمهوری بیان کرد: اینکه رئیس جمهوری به مسئله اقتصاد سبز اشاره می کند که بردارنده رشد اقتصادی و توازن و درون زایی و عدالت طلبی است، این اقتصاد، اقتصادی است که با همه این پیشرفت ها، نگاه کلانی درعرصه حفظ محیط زیست داشته باشد.
وی افزود: امروز تمام تلاش دولت این است که درکنار همه برنامه هایی که در زمینه توسعه اقتصادی و سیاسی و بین المللی انجام می شود، درعرصه محیط زیست نیز رو به جلو حرکت کنیم، امروز فناوری های سبز در زمینه هایی مثل بازیافت و تولید انرژی از زباله، وجود دارد که می تواند این عرصه را از مشکلات مصون بدارد.
دکترابتکاردر پایان خاطرنشان کرد: صندوق ملی محیط زیست دراین زمینه می تواند نقش مهمی درحل مشکلات محیط زیستی درکشور داشته باشد.