دکترابتکار: اظهار نظر درباره ریزگردها به دانشگاه ها واگذار می شود

۲۹ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۴:۱۸ کد : ۹۹۱۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۸۷
دکترمعصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به عزم و اراده دولت بر حل معضلات زیست محیطی، گفت: دولت به تنهایی نمی تواند به نتیجه مطلوب دراین زمینه برسد، حل این معضلات به یک پشتوان...
دکترمعصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به عزم و اراده دولت بر حل معضلات زیست محیطی، گفت:  دولت به تنهایی نمی تواند به نتیجه مطلوب دراین زمینه برسد، حل این معضلات به یک پشتوانه اجتماعی با منشا دانشگاه ها نیازمند است .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترابتکار درآیین گشایش نخستین کنفرانس ملی علوم و مهندسی محیط زیست با تشریح برنامه های دولت برای مقابله با ریزگردها، گفت: برای اقدامات میان مدت اعتباراتی به منظور مقابله با این پدیده پیش بینی شده است و از آنجا که دانشگاه های محلی، طبیعت منطقه و مشکلات مردم را به خوبی می شناسند، لازم است نظرکارشناسی را به این دانشگاه ها واگذار کنیم.
وی با بیان اینکه درمطالعات بلندمدت با تدوین یک برنامه مناسب باید به مقابله با این پدیده پرداخته شود، افزود: علاوه برخوزستان، استان های سیستان و بلوچستان، ایلام و لرستان نیز برخی با منشا منطقه ای و برخی با منشا داخلی با این پدیده درگیرهستند .
دکترابتکار با اشاره به مصوبه دولت در زمینه مقابله با پدیده ریزگردها، گفت: پس ازنشست های متعدد کارشناسی، فراهم آوری امکانات برای انجام واکنش سریع با قابلیت پیش بینی، هشدار به مردم و تجهیز مراکز درمانی، تجهیز اماکن به سیستم های تهویه، پیش بینی تسهیلات ویژه دربحث حملونقل و سایر موارد به تصویب دولت رسید.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: راه مواجهه با این معضلات ایجاد فضای اجتماعی توام با نگرانی نیست بنابراین باید فضایی سالم برای نقد، شنیدن صدای مردم و حتی اعتراض ایجاد کنیم. اما باید مراقب بود که با این مباحث مواجهه علمی داشته باشیم. شاید نگاه علمی توام با دوراندیشی درحل مشکلات، مورد پسند برخی ها واقع نشود اما اگر امروز ما دچار صدماتی هستیم به دلیل نگاه غیرکارشناسی و عدم پای بندی به قانون و برنامه است .
دکترابتکار تفاوت رویکرد دولت یازدهم با برخی رویکردهای گذشته را تاکید بر نظر کارشناسی و پرهیز ازتصمیمات آنی و فوری در بررسی و حل معضلات دانست و گفت: وقتی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اعلام می کند 75 درصد برنامه ای مانند برنامه چهارم توسعه اجرا نشده است، نشان‌دهنده همان نگاه غیرکارشناسی به موضوعات است .
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: وقتی دریک دوره با بی توجهی مواجه شویم، معضلات زیست محیطی از این دست که در استان خوزستان پدید آمد، نمود پیدا می کند و در این شرایط، طبیعت نمی تواند خود را تجدید کند.
وی افزود: اگر بهره برداری، تخریب و برداشت از منابع طبیعی را به حدی انجام دهیم که طبیعت نتواند خود را بازسازی کند، طبیعت تجدید نمی شود. درمورد منابع آب نیز میزان برداشت و بهره برداری از طبیعت تا زمانی امکان تجدیدپذیری می دهد که چرخه هیدرولوژیک را ازبین نبریم اما وقتی این چرخه از بین می رود، چیزی برای طبیعیت باقی نمیماند که تجدید شود.
وی با بیان این‌که بخش مهمی از این مشکلات ناشی از فقدان علمی است، افزود: معتقدم درفضایی باید دراین زمینه صحبت کنیم که مباحث به طور جدی و علمی مطرح شود و با نگرش علمی و کارشناسی با مسائل برخورد کنیم. اما وقتی که نگرش های علمی را با نگرش های دیگر ازجمله دیدگاه های سلیقه ای و نگرش های سیاسی مداخله دهیم، فضا برای صحبت کردن مناسب نخواهد بود .
معاون رئیس جمهور گفت: پس از مسئله صلح و امنیت که برای همه دنیا و به خصوص منطقه ما حائز اهمیت است، فرایند زیست‌محیطی و گرم شدن زمین ازمهمترین چالش های جهانی محسوب می شود که نیازمند همگرایی وتلاش همه مجموعه های دولتی، مردم نهاد، خصوصی و حتی مردم است تا این معضلات حل شود .
وی الگوی فعلی کشاورزی درکشور را الگویی بین سنتی و نوین عنوان کرد و گفت: الگوی کشاورزی ما باید اصلاح شود چون امکان ندارد با این شیوه بتوان ادامه داد. درکشاورزی 94 درصد آب با راندمان 30 درصد و با بهره‌وری پایین و آلودگی های ناشی از مصرف کود و سم، به مصرف می رسد که ادامه کار با این شرایط امکان‌پذیر نیست .
دکترابتکاردرادامه گفت: یک صندوق بین المللی حمایتی دراین زمینه پیش‌بینی شده ولی تاکنون کشورهای بزرگ حتی به یک درصد از تعهدات خود درقبال این صندوق عمل نکرده‌اند.