دکتر هاشمی : دانشگاه فقط یک نهاد علمی نیست ،بلکه یک محصول نمادین و یکی از ارکان فرهنگ است

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۳:۱۹ کد : ۹۹۱۳ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۹۲۹
نشست معاون فرهنگی  و اجتماعی وزارت علوم، با اعضای هیئت  علمی دانشگاه ملایرنشست هیئت رئیسه و اعضای هیئت علمی دانشگاه ملایر با حضور دکتر سید ضیاهاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم،&...
 نشست معاون فرهنگی  و اجتماعی وزارت علوم، با اعضای هیئت  علمی دانشگاه ملایر
نشست هیئت رئیسه و اعضای هیئت علمی دانشگاه ملایر با حضور دکتر سید ضیاهاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم،  دکتر حیاتی رئیس دانشگاه ملایر، مهندس رضایی فرماندار ویژه شهرستان ملایر و معاون استاندار، حجت الاسلام و المسلمین فراهانی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ملایر در محل این دانشگاه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،در این نشست دکتر هاشمی با تبریک اعیاد شعبانیه گفت: دانشگاه فقط یک نهاد علمی نیست همانطور که علم یک محصول عینی صرف نیست بلکه یک محصول نمادین و یکی از ارکان فرهنگ است. بنابراین انتظار می رود عالمان و دانشمندان در ترویج الگوهای فرهنگی و ارزش ها نیز موثر باشند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: وجود دانشگاه مبتنی بر ضرورتی است که جامعه احساس می کند و دانشگاه باید بتواند پاسخگوی نیازهای علمی و کارشناسی آن جامعه باشد و یکی از این نیازها تربیت نیروی انسانی اثرگذار در مقام عمل است و دانشجو باید خلاق، اثرگذار، توانا و امیدوار باشد و بتواند با بهره گیری از دانش خود، به سوالاتی که ضرورت وجود دانشگاه را در آن منطقه تعیین می کند پاسخگو باشد.
وی افزود : اقتصاد، مدیریت و امنیت جامعه باید از دانشگاه بهره مند شود و حرکت جامعه در حال رشد به سمت کمال، بدون بهره گیری از علم و شناخت کافی، موفق نخواهد بود.
دکتر هاشمی نقش دانشگاه را در حوزه فرهنگ اثرگذار خواند و گفت: به تعبیر دقیق فرهنگ محصول کنش های متقابل، مستمر و طولانی است که به تدریج هنجارها و الگوهایی شکل می گیرد و پیش می رود و فرهنگ ساخته می شود. بنابر این دانشگاه که یک نهاد الگوساز است در هدایت این تعاملات و ترویج هنجارهای اثرگذار که زندگی را سامان بدهد، نقش و حضور بسیار پررنگی دارد. دانشگاه در مدیریت و توسعه فرهنگی نقش آفرین، الگوساز و هدایت کننده است.
دکتر هاشمی با اشاره به نامه امیرالمومنین (ع) به مالک اشتر گفت: در حوزه فرهنگ نیز مانند صنعت و کشاورزی متکی بر علم هستیم و وظیفه داریم با استفاده از دین، تجربه و دانش روز در پیشرفت و توسعه فرهنگی تلاش کنیم. در نظام اسلامی و اخلاق دینی، مقتدرترین افراد، متواضع ترین و نقدپذیرترین و در مسیر اجرای قانون مستحکم ترین مدیران هستند. مسیر اجرای قانون زمینه گفتگو و آزاداندیشی و تقویت اخوت را فراهم می کند و موجب میشود افراد در یک تعامل دوستانه به سمت یک افق مطلوب برویم.
در ادامه این نشست  دکتر حیاتی مقدم  رئیس دانشگاه ملایر در سخنانی گفت: بسیاری از مورخان بین فرهنگ و تمدن مرزی قائل نیستند. عده دیگری این دو را جدا از هم می دانند و معتقدند فرهنگ مجموعه ای از افکار و عقاید انسان در حوزه ادبیات، هنر و مذهب است. اینان تمدن را حوزه خلاقیت انسان در ارتباط با تکنولوژی و فناوری قلمداد می کنند.
دکتر حیاتی با تاکید بر نقش انسان ها در تحولات طول تاریخ گفت: در مسیر وقایع تاریخی و تمدن باید به عوامل تمدن ساز هم توجه کرد؛ کاری که ویل دورانت در نگارش کتاب تاریخ تمدن خود به آن اهتمام داشته است. تمامی انسان ها با آنچه به عنوان نقاشی کشیده اند یا به عنوان شعر سروده اند، در ساختن تمدن سهم داشته اند. جایگاه فعلی جامعه ما در حوزه فرهنگی مرتبط با عملکرد ما در گذشته است و در واقع این اعمال و تفکر ما است که فرهنگ ما را می سازد. جایی که ما در حال حاضر قرار داریم بخاطر نوع تفکر و بینش و علمکرد ما در گذشته است و اگر نقص هایی وجود دارد، باید خود را مقصر بدانیم.
در ادامه مهندس رضایی فرماندار ویژه شهرستان ملایر ضمن تشکر از دکتر هاشمی به پاس حضور در دانشگاه ملایر و تبریک ولادت حضرت عباس (ع) و روز جانباز گفت: شهرستان ملایر یکی از شهرهای اصیل و فرهنگی استان و کشور است که یکی از نقاط قوت آن وجود مراکز متعدد آموزش عالی است. وی گفت: در شهرستان ملایر 12 واحد و مرکز آموزش عالی فعالیت می کنند که دانشگاه ملایر تاثیرگذارترین آنها محسوب می شود. در دانشگاه ملایر نیز ظرفیت های خوبی وجود دارد و اساتید جوان آن به عنوان سرمایه های اصلی دانشگاه، باید تقویت شوند. فرمانداری ملایر نیز بر آن است که از استعداد ها، مشاوره ها و راهنمایی های آنان برای رفع مشکلات شهرستان استفاده کند.
وی افزود: فرمانداری ملایر در نظر دارد در راستای تحقق برنامه های خود در ملایر،در حوزه های مختلف و به ویژه اقتصاد مقاومتی، از همفکری استادان و گروه های علمی در حوزه های مختلف بهره مند شود و بر همه مسئولان کشور و خصوصا دولت لازم است که با همت بلند خود از همه ظرفیت ها استفاده کنند.
در ادامه این نشست ، اعضای هیئت علمی ،تشکل های فرهنگی، کانون ها و انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه ملایر با حضور دکتر هاشمی و دکتر حیاتی برگزار شد و در آن دانشجویان دیدگاه ها و نظرات خود را با معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در میان گذاشتند .