دکتر نجفی در جمع خراسانی های مقیم مرکز : خراسانی ها در جهت رشد و تعالی بیشتر خراسان همت کنند

۰۵ آبان ۱۳۹۳ | ۱۶:۳۹ کد : ۹۹۰۹ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۵۹۵
دکترمحمد علی نجفی، سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در همایش خراسانی های مقیم مرکز گفت: امیدوارم که برگزاری این جلسه و آنچه بعد از این مراسم دنبال خواهد شد منشأ تحول در همه مسائل مربو...
دکترمحمد علی نجفی، سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در همایش خراسانی های مقیم مرکز گفت: امیدوارم که  برگزاری این جلسه و آنچه بعد از این مراسم دنبال خواهد شد منشأ تحول در همه مسائل  مربوط به توسعه و پیشرفت استان خراسان باشد.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، متن کامل سخنرانی دکتر نجفی به شرح زیر است:
از سراپای این محفل بوی عشق و محبت به کشور و به خصوص زادگاه و خاستگاه  مشترک ما خراسان استشمام
می­شود. خراسان چه در زمانی که محدوده آن از چین و ختن بود تا عراق عجم و بخش مرکزی کشور و چه بعدها که بخش­هایی از آن جدا و به استانها و ایالات و کشورهای دیگر ملحق شد برای کشور ما منشأ افتخار آفرینی و دارای اهمیت ویژه­ای بوده است و مردمانش همواره پاسدار ارزشهای ملی و دینی بوده ­اند. از پیش از ورود اسلام به منطقه خراسان، این منطقه زرخیز از پایه­های استوار هویت ملی ما محسوب می­شده و پس از ورود ثامن الحجج(ع) دوران شکوفایی تمدن اسلامی از خراسان آغاز شده و این پاره از میهن اسلامی ما هر روز اهمیتی بیشتر پیدا کرده است. بعد از پیروزی انقلاب هم در همه عرصه های فرهنگی، سیاسی و مدیریتی کشور و در میدان نبرد و دفاع مقدس از کشور، خراسان و خراسانی­ها نقش برجسته­ای داشته­اند.
خراسان دیاری است که بزرگان زیادی در عرصه­های مختلف از آن برخاسته­اند. آن­ها کسانی بودند که شعاع وجودشان نه تنها خراسان بزرگ بلکه کل کشور را تحت تاثیر قرارداد. هنوز هم نام و آثار این بزرگان می­تواند برای تحکیم پایه­های دوستی ما با کشورهای همسایه به عنوان وجه مشترک  فرهنگ، تاریخ و تمدن ما به کار آید. یکی از نکات جالب این است که عده زیادی از بزرگان خراسانی­ در طول تاریخ فقط به افاضه فیض و خدمت رسانی به مردم خطه خراسان اکتفا نکردند و با مهاجرت به شهرهای دیگر تلاش نمودند کل ایران و ایرانیان را از برکات وجودی خود بهره­مند سازند. همانند آخوند خراسانی و آقا نجفی قوچانی و ملک الشعرای بهار که براساس سنت حسنه مهاجرت تلاش کردند که از وجودشان همه میهن اسلامی را بهره­مند سازند و در هر جای ایران که خدمت کردند دغدغه رشد و توسعه ایران را هم داشتند و خیلی از آنان بارها و بارها به خراسانی بودن خود افتخار و دغدغه و نگرانی از اوضاع خراسان اشاره کردند. مقام معظم رهبری از جمله این بزرگانند و شعری که ایشان برای یاران خراسانی گفته­اند، مؤید این موضوع است شعری که در مصرع آخر می­گوید «دل بسته یاران خراسانی خویشم» این درسی است که ما خراسانی­های مقیم مرکز باید  به آن تأسی کرده و احساس دلبستگی و دغدغه نسبت به رشد و توسعه خراسان را در خود حفظ و تقویت کنیم.
 
خراسان بزرگ به جهت موقعیت استراتژیکی، از اهمیت زیادی در جغرافیایی سیاسی کشور برخوردار است.
خراسان از نظر کشاورزی، منابع طبیعی، صنایع دستی ظرفیت های بسیاری دارد. خراسان مرکز علوم دینی و نیز یکی از قطب­های علوم جدید در کشور است، وجود دانشگاه فردوسی و حوزه­های علمیه پشتوانه عظیم برای تولید علم و معرفت در این استان به شمار می­آید.
خراسان کانون مهمی برای گردشگری کشور محسوب می­شود که قابلیت انواع و اقسام گردشگری که امروز در دنیا تعریف شده است را در خود دارد که البته اوج آن مشهد به عنوان قطب گردشگری دینی کشور و یکی از اقطاب بزرگ گردشگری مذهبی در دنیاست. اما با کمال تأسف باید گفت امروز که خراسان باید اولین استان کشور از نظر رشد و توسعه و پیشرفت باشد در این جایگاه قرار ندارد و آنطور که باید و شاید حق خراسان در طول سالیان دراز ادا نشده است و ما هم طی 35 سال گذشته بعد از انقلاب با تلاش­هایی که کردیم نتوانستیم از ظرفیت­های ذاتی وخدادادی خراسان بهره ببریم؛ در سطح ملی نیز همین­گونه است و به همین دلیل است که کشور ما با وجود امکانات و سرمایه­های زیاد نسبت به کشورهای همسایه و منطقه در سطح پایین­تری از نظر توسعه قرار دارد.
امروز ما شاهد هستیم که مشهد به عنوان مرکز خراسان و جایگاه نقطه نورانی وجود ملکوتی امام رضا (ع) از
ضعف­های بسیاری رنج می برد و امیدواریم خراسانی­ها همت کنند و با تشکیل مؤسسات مردم نهاد همچون این مجمع حرکتی به سمت رشد و تعالی انجام دهند. امیدوارم این حرکت که امروز صورت گرفت ابتر باقی نماند و سرآغاز تشکیل مؤسساتی باشد که هدفشان کمک به خراسان در مسیر پیشرفت و ترقی استان و ایران اسلامی باشد.