دکتر مختاری :در حال حاضر اقتصاد مطرح در دنیا، اقتصاد مبتنی بر دانایی است

۲۶ مرداد ۱۳۹۳ | ۱۵:۴۲ کد : ۹۸۹۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۵۴
رئیس پارک علم و فناوری خوزستان شکاف توسعه بین استان ها درآینده را یک شکاف دانایی محوری یا دانش بنیان دانست و گفت: اگر در حوزه دانش بنیان و توسعه بخش خصوصی خوزستان وارد نشویم آینده مطلوبی ن...
 رئیس پارک علم و فناوری خوزستان شکاف توسعه بین استان ها درآینده را یک شکاف دانایی محوری یا دانش بنیان دانست و گفت:  اگر در حوزه دانش بنیان و توسعه بخش خصوصی خوزستان وارد نشویم آینده مطلوبی نخواهیم داشت .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر بابک مختاری رئیس پارک علم و فناوری خوزستان در نشست خبری با گریزی به سیر تاریخی سیستم های اقتصادی درجهان از اقتصادهای سنتی مبتنی بر کشاورزی، منابع و سرمایه به اقتصاد دانش بنیان گفت: در حال حاضر اقتصاد مطرح در دنیا، اقتصاد مبتنی بر دانایی است که برخلاف سایر منابع اولیه در سیستم های اقتصادی دیگر که با مصرف کاهش می یابند در این اقتصاد هر چه از منبع آن  که دانایی است  بیشتر مصرف کنیم عملأ دانایی بیشتری تولید خواهد شد و به عبارتی دانایی و دانش به تولید دانش جدید منتهی می شود بنابراین در این اقتصاد ، منبعی در اختیار داریم که هیچ گاه تمام نخواهد شد و مرتب به آن اضافه می شود.
وی با اشاره به وجود چهار رکن اصلی در اقتصاد دانش بنیان، افزود: رکن نخست سرمایه انسانی تحصیل کرده یا ماهر یا تحصیل کرده و ماهر است؛ رکن دوم این اقتصاد سیستم یا سامانه ملی نوآوری است که پارک های علم و فناوری و مراکز رشد واحدهای فناور اصلی ترین قسمت آن محسوب می شوند.
دکتر مختاری در ادامه گفت: زیرساخت های فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز رکن سوم است و آخرین قسمت یا چهارمین رکن، قوانین و سیاست های تشویقی حمایتی است.
رئیس پارک علم و فناوری خوزستان با بیان این که اگر واقع بینانه نگاه کنیم این چهار رکن را در کشور داریم، گفت: از نظر علمی و تولید علم، چندین سال است جزو 20 کشور اول تولیدکننده علم دنیا هستیم، از نظر سامانه ملی نوآوری نیز هرچند هنوز اجزای این سامانه کامل نشده است اما پارک ها و مراکز رشد به عنوان اجزای اصلی آن، در کشور فعال هستند. در حوزه زیرساخت های فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز اگرچه شاید در پهنای باند و سرعت اینترنت مشکل داشته باشیم اما حداقل زیرساخت ها ایجاد شده است، همچنین در بخش قوانین حمایتی و سیاست های تشویقی، قوانین مترقی خوبی در کشور وجود دارد که قانون حمایت از شرکت ها و مؤسات دانش بنیان، نقشه جامع علمی کشور و سیاست ها و هدفگذاری های انجام شده در برنامه های چهارم و پنجم توسعه کشور از آن جمله است.
رئیس پارک علم و فناوری خوزستان خاطرنشان کرد: طبق گزارش مرکز آمار ایران هزینه ایجاد شغل برای هر فارغ التحصیل دانشگاهی، 162 میلیون تومان است و در بررسی دیگری اعلام شد که برای ایجاد یک شغل در صنعت برای هر فارغ التحصیل دانشگاهی، باید حدود 300 میلیون تومان هزینه شود، بررسی هایی که در پارک های علم و فناوری کشور انجام شد نشان می دهد برای ایجاد شغل برای هر فارغ التحصیل دانشگاهی در پارک ها به طور متوسط 30 میلیون تومان هزینه شده است که البته این رقم در خوزستان کمتر است.
دکترمختاری در توصیف نحوه ایجاد اشتغال در پارک های علم و فناوری گفت: کارهایی که در پارک انجام می شود به این صورت است که فرد ایده خود را که قابلیت تجاری شدن دارد، معرفی و ارائه می کند و مورد حمایت مادی، علمی و تجهیزاتی پارک قرار می گیرد تا بتواند یک شغل پایدار برای خود ایجاد کند، به عبارت دیگر حمایت های پارک در جهت آماده سازی یک فارغ التحصیل دانشگاهی برای خوداشتغالی تعریف شده است و این خوداشتغالی گاه از طریق ایجاد فناوری های جدید است که می تواند به صورت یک نوآوری در سطح دنیا، آسیا، ایران یا خوزستان باشد، در واقع اگر یک نوآوری بتواند ارزش افزوده اقتصادی ایجاد کند، موردحمایت پارک قرار خواهد گرفت.
رئیس پارک علم و فناوری خوزستان، گفت: تاکنون 27 شرکت از استان خوزستان به عنوان دانش بنیان احراز صلاحیت شده اند و در تلاش هستیم با اطلاع رسانی به همه شرکت های فعال در خوزستان به ویژه شرکت های مستقر در شهرک های صنعتی، تعداد شرکت های دانش بنیان استان را افزایش دهیم .
وی همچنین به ارائه آماری از عملکرد 5 ساله پارک علم و فناوری خوزستان پرداخت و افزود: تعداد شرکت های مستقر در پارک تا پایان تیرماه 93 به 112 شرکت رسیده است که البته در این آمار شرکت های مربوط به مرکز رشد دانشگاه شهیدچمران لحاظ نشده است، این مرکز از اسفندماه گذشته زیرنظر مستقیم دانشگاه شهیدچمران اداره می شود.
دکترمختاری در پاسخ به اینکه آیا مکانیزمی برای نظارت بر این طرح ها وجود دارد که به سرنوشت بنگاه های زودبازده دچار نشوند نیز گفت: پارک هایی که مسئول تعیین و تشخیص صلاحیت شرکت های دانش بنیان هستند، ناظر عملکرد این شرکت ها نیز هستند. از سوی دیگر تسهیلات به یک باره پرداخت نمی شود بلکه به طور تدریجی و چندمرحله ای با نظارت و تأیید کارگزار از حُسن پیشرفت طرح، پرداخت می شود.
رئیس پارک علم و فناوری خوزستان  درخصوص برگزاری جشنواره علم تا عمل امسال، با اشاره به برگزاری سه دوره این جشنواره از سوی پارک با وجود این که این کار وظیفه بنیاد نخبگان بود، اظهار داشت: امسال بنیاد نخبگان استان متولی برگزاری آن است و در کارگروه پژوهش، فناوری و تحول اداری استان در 25 مرداد نیز به طور رسمی به بنیاد نخبگان محول خواهد شد.
دکتر مختاری درباره برنامه پارک برای تأسیس مراکز رشد جدید به خصوص در منطقه آزاد اروند، خاطرنشان کرد: در طول 2، سه ماه گذشته جلسه خوبی با مهندس زمانی مدیرعامل منطقه آزاد اروند به منظور تأسیس یک مرکز رشد بین المللی در منطقه آزاد برگزار شد که ایشان کاملأ استقبال کردند. با توجه به ایام ماه مبارک رمضان و تعطیلات تابستان، اقدامات اولیه راه اندازی این مرکز را از شهریورماه آغاز می کنیم.
دکترمختاری به قراردادهای پارک با شرکت های ملی حفاری و مناطق نفت خیز جنوب اشاره کرد و ادامه داد: در طول سال های گذشته پروژه های متعددی در زمینه مهندسی معکوس تجهیزاتی که در شرایط تحریم به ما نمی دادند با شرکت ملی حفاری داشتیم. رقم این قراردادها بین سه شرکت مستقر در پارک با شرکت ملی حفاری حدود 35 میلیارد ریال بوده است؛ همچنین در حال حاضر یک قرارداد به ارزش هفت میلیارد ریال با شرکت پتروشیمی بندر امام در خصوص طراحی واحدهای پیشتاز یا پایلوت در حال اجرا است. 2 قرارداد دیگر نیز یکی به ارزش حدود 14 میلیارد ریال و دیگری 10 میلیارد ریال با شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در آستانه انعقاد است که در خصوص شبیه سازی مخازن و ساخت بعضی دستگاه ها برای اندازه گیری برخی پارامترهای مخازن و همچنین ساخت یک پهپاد برای سرکشی به مناطق مختلف حوزه شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب می باشد.
وی افزود: پروپوزال این طرح ها در کمیته ها، کارگروه ها و شورای پژوهشی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب تأیید شده و در حال رایزنی برای انعقاد قرارداد است. طرح انتقال دیتا از طریق خطوط لوله نیز از سوی شرکت دزالکترونیک جنوب در واحد آماک شرکت ملی مناطق نفتخیز اجرا شده است که تنها طرح برتر فناوری در کشور در سال 91 نیز بوده است.
رئیس پارک علم و فناوری خوزستان اظهار کرد: در نانوتکنولوژی جزء 10 کشور اول دنیا هستیم چون به موقع به این حوزه وارد شدیم. در حوزه پارک های علم و فناوری هم از وضعیت خوبی برخوردار هستیم زیرا در زمان خوبی کار را شروع کردیم. در حال حاضر مسئولان ارشد نظام واقعأ به دنبال گسترش این مقوله هستند و اگر در سطح عامه مردم نهضتی  در کشور شکل بگیرد و در سطح رسانه ها نیز مطالبه از پارک ها و شرکت های دانش بنیان افزایش یابد، بسیار می تواند تأثیرگذار باشد.
وی همچنین از برنامه پارک برای برگزاری همایشی با موضوع توسعه اقتصاد دانش بنیان در خوزستان به منظور نهادینه کردن فرهنگ اقتصاد دانایی محور در استان با همکاری منطقه آزاد اروند و معاونت برنامه ریزی استانداری در اواخر آذرماه یا دی ماه خبرداد و با درخواست از رسانه ها برای مشارکت در زمینه این فرهنگ سازی، تصریح کرد: وقتی در اصفهان 100 شرکت دانش بنیان می شود ولی در استان ما تنها 30 شرکت احراز صلاحیت می شود، به این دلیل است که قسمت اعظم اقتصاد اصفهان در دست بخش خصوصی است. حجم اقتصاد خوزستان و خراسان تقریبأ یک اندازه است اما در خراسان 90 درصد اقتصاد در اختیار بخش خصوصی و در خوزستان 90 درصد اقتصاد دولتی است.