دکتر فریدون: کاربردی شدن رشته های دانشگاهی نقش مهمی در جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی در بازار کار ایفا می کند

۱۵ مرداد ۱۳۹۳ | ۱۴:۰۴ کد : ۹۸۹۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۹۲۶
دکتر عبدالحسین فریدون مشاور وزیر علوم و مدیرکل حوزه وزارتی در مراسم معارفه سرپرست دانشگاه لرستان به ضرورت برنامه‌ریزی و یافتن منبع درآمدی غیر از منابع مرسوم کنونی برای دانشگاه‌ها تاکید کرد .به گزا...
دکتر فریدون: کاربردی شدن رشته های دانشگاهی نقش مهمی در جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی در بازار کار ایفا می کند
دکتر عبدالحسین فریدون مشاور وزیر علوم و مدیرکل حوزه وزارتی در مراسم معارفه سرپرست دانشگاه لرستان به ضرورت برنامه‌ریزی و یافتن منبع درآمدی غیر از منابع مرسوم کنونی برای دانشگاه‌ها تاکید کرد .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر فریدون با بیان اینکه امروزه دانشگاه‌ها جوابگو، مسئولیت‌پذیر و منبع کارآفرینی موفق هستند، خواستار آن شد که عملکرد دانشگاه به گونه‌ای باشد تا مردم اثرات وجود مثبت و سازنده دانشگاه در حل مسائل جامعه را احساس کنند.
دکتر فریدون در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر لزوم به‌کارگیری همه نیروهای شایسته و دوری از جناح‌بندی‌‌های سیاسی و تلاش برای جلوگیری از فرار مغزها گفت: پژوهش، علم را به دارایی و ثروت تبدیل می‌کند، بنابراین باید با بهره‌گیری از پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد در کشور ثروت تولید کرد.
وی همچنین تلاش برای ایجاد انگیزه فارغ‌التحصیلان، جلب اعتماد بخش خصوصی و ایجاد زمینه برای کارآفرین شدن فارغ‌التحصیلان را ضروری دانست.
دکتر فریدون در ادامه ،تولید فکر، نقد و اصلاح اندیشه‌ها را از اهداف دانشگاه‌ها دانست و افزود: کاربردی شدن رشته های دانشگاهی و نحوه جذب دانشجویان براساس نیازهای بازار کار در مناطق مختلف کشور، نقش مهمی در کاهش میزان بیکاری و جذب دانش آموختگان دانشگاهی به بازار کار دارد.
وی با اشاره به افزایش جمعیت فارغ التحصیلان بیکار در سطح کشور، اظهار کرد: این مشکل بیانگر این نکته است که آموزش رشته ها و نوع ارایه رشته های تحصیلی دانشگاههای کشور متناسب با نیاز بازار کار و شرایط اقتصادی هر منطقه نبوده است .
مشاور وزیر علوم و مدیرکل حوزه وزارتی با تاکید بر لزوم برنامه ریزی کارشناسی و دقیق در خصوص ارائه رشته های آموزشی دانشگاهها با هدف جذب فارغ التحصیلان به بازار کار، گفت: این مهم همچنین موجب کاربردی تر شدن فعالیت علمی و آموزشی مراکز علمی و دانشگاهی در سطح کشور خواهد شد.
وی تصریح کرد: برنامه ریزی در خصوص همخوانی رشته های آموزشی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور با نیازهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی منطقه، نخستین گام در راستای رفع مشکل بیکاری دانش آموختگان مراکز علمی و دانشگاهی کشور است.
مشاور وزیر علوم گفت: دانشگاهیان ما به فرهنگ اسلامی پایبند و متعهد هستند و این تعهد وجود دارد که دانشجوی ما در کنار تخصص از تربیت متاثر از فرهنگ اسلامی نیز بهره‌مند شود.
دکترفریدون به غفلت های صورت گرفته در خصوص استفاده از فن آوری های فرهنگی اشاره کرد و افزود: باید از این فن آوری ها در راستای ترویج فرهنگ اسلامی در دانشگاه ها استفاده شود.
وی بر ضرورت حفظ کرامت انسان ها در دانشگاه تاکید کرد و بیان داشت: در دانشگاه ها به دنبال انتصاب افرادی هستیم که بتوانند سلایق مختلف را که دارای ایده هستند به کارگیری کنند.
دکتر فریدون در ادامه با اشاره به تحصیل بیش از چهار میلیون دانشجو در دانشگاههای کشور، گفت: اعضای هیئت علمی دانشگاههای وابسته به وزارت علوم در کشور نیز حدود 60هزار نفر هستند.
وی با اشاره به رسالت سنگین دانشگاهها در زمینه رشد و توسعه همه جانبه و متوازن کشور در حوزه های مختلف، تاکید کرد: پویایی و نشاط دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور، مهم ترین اصل در راستای کسب موفقیت های بزرگ علمی، آموزشی، پژوهشی و فرهنگی در عرصه های ملی و بین المللی است.
مشاور وزیر علوم و مدیرکل حوزه وزارتی با اشاره به ظرفیت بالای جامعه علمی و فرهیخته کشور، اظهار کرد: مدیریت در عرصه دانشگاه باید توسعه محور و علم مدار باشد که این مهم موجب ارتقای کیفی فعالیت ها در ابعاد و بخش های مختلف دانشگاهی، علمی و آموزشی خواهد شد.
وی بر حضور و فعالیت نیروهای متخصص، کارشناس و متعهد در مراکز آموزش عالی تاکید کرد و گفت: دانشگاهها نقشی محوری در حوزه های فرهنگی و اجتماعی دارند و برهمین اساس موفقیت دانشگاهها در عرصه های علمی، فرهنگی و آموزشی موجب تقویت بنیه فکری، اخلاقی، اعتقادی و توانمندی بیشتر دانشجویان می شود.
دکتر فریدون افزود: عامل اصلی در تولید ثروت، علم است و به همین دلیل فعالیت بهینه، برنامه محور و هدفمند دانشگاهها می تواند موجب کارآفرینی و کسب موفقیت های بزرگ و چشمگیر در عرصه های اقتصادی با هدف رشد و توسعه همه جانبه کشور شود.
گفتنی است در پایان این مراسم حکم انتصاب دکتر خسرو عزیزی سرپرست دانشگاه لرستان و لوح تقدیر دکتر زمانیان رئیس سانق این دانشگاه که از طرف وزیر علوم ارسال شده بود ، توسط دکتر فریدون به آنان ابلاغ و اهدا شد.
​​​​​​​​​​