دکتر صادقی : زمین امانت زیبایی است و باید از این امانت به بهترین شکل ممکن مراقبت کنیم

۱۶ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۳:۰۸ کد : ۹۸۷۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۴۸
دومین همایش ملی صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست با حضور مسئولان دانشگاه، مدیران کل ادارات استان، مهمانان و استادان کشوری در دانشگاه محقق اردبیلی آغاز به کار کرد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم،...
دومین همایش ملی صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست با حضور مسئولان دانشگاه، مدیران کل ادارات استان، مهمانان و استادان کشوری  در دانشگاه محقق اردبیلی آغاز به کار کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترگودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی درمراسم افتتاحیه این همایش گفت: زمین امانت زیبایی است و باید از این امانت به بهترین شکل ممکن مراقبت کنیم.
وی با بیان اینکه منابع طبیعی و محیط زیست امروز به مانند کودک بیماری است که مجبوریم به درمان آن بپردازیم، افزود: دریاچه ها، رودخانه و برکه ها خشکیده اند، جنگل ها از بین می روند، محیط زیست دچار صدماتی شده است که نیازمند یاری است و ای کاش چنین وضعی به وجود نمی آمد تا مجبور نشویم سالانه مجالس ترحیم برای آنها برپا کنیم.
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی گفت: هرچه بیشتر درمورد منابع طبیعی و محیط زیست سخن می گوییم کمتر عمل می کنیم.
دکترصادقی با بیان اینکه باید دست به دست هم دهیم تا منابع طبیعی و محیط زیست میهن خود را از وضعیت فعلی نجات دهیم، اضافه کرد: مسئولیت دانشگاهیان و فرهیختگان در برابر طبیعت و محیط زیست سنگین است و باید در مقابل ناراستی ها بایستند.
وی ابراز امیدواری کرد سال آینده سال خوبی برای طبیعت و محیط زیست باشد و دانشگاهیان بتوانند با اقدامات مثبت رضایت خاطر مقام معظم رهبری را کسب کنند.
حجت الاسلام مدبر مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی گفت: باید با برگزاری چنین همایش هایی تمدن نوین اسلام را پایه گذاری کرد.
وی با اشاره به اینکه یکی از سوالات مهم در قیامت  نحوه برخورد با نعمت ها خواهد بود، اضافه کرد: باید در قبال رفتار خود با آب، هوا، طبیعت و محیط زیست در قیامت پاسخگو باشیم.
حجت الاسلام مدبر با اشاره به حدیثی از معصومین ادامه داد: زندگی انسان با هوای پاک، آب گوارا و زمین بارور زیباتر می شود و باید این سه مورد را همیشه در نظر گرفت چرا که هر سه آنها زندگی را طیب کرده و به حیات رونق می دهند.
دکترعلی رسول زاده رئیس دومین همایش ملی صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست، طبیعت و محیط زیست را موهبت الهی برشمرد و گفت: این موهبت به انسان امانت داده شده است و ما درمقابل این امانت مسئولیت داریم.
وی با بیان اینکه امروز تخریب منابع طبیعی و محیط زیست بیشتر از بازسازی آن است، ادامه داد: این مقوله موجب خسران در زندگی تمامی موجودات می شود.
دکتررسول زاده با اشاره به اهداف این همایش تصریح کرد: دراین همایش دو هدف اصلی وجود داشت که یکی از آنها بررسی علمی مشکلات منابع طبیعی و هدف دیگر ارتقای فرهنگ صیانت از محیط زیست بود.
وی اضافه کرد: در زمینه بررسی علمی مشکلات منابع طبیعی اقدام به پذیرش مقالات علمی کردیم و در زمینه فرهنگسازی هم گروه همزاد را ایجاد کرده ایم تا برنامه هایی دراین مورد اجرا کند.
دکتررسول زاده با بیان اینکه در گروه همزاد 20 مدرسه به عنوان جامعه هدف انتخاب شده است، گفت: در این مدارس دانش آموزان را مورد آموزش قرار دادیم تا با نحوه برخورد صحیح با طبیعت و محیط زیست آشنا شوند.
پروفسور جبرائیل رزمجو رئیس دانشکده علوم کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه محقق اردبیلی، استفاده از سموم شیمیایی را یکی از مباحث مهم برشمرد و گفت: در سال های گذشته استفاده بی رویه از کودها و سموم شیمیایی افزایش یافته است.
وی افزود: استفاده بی رویه از کودهای شیمیایی موجب آسیب و صدمه به محیط زیست و محصولات کشاورزی می شود.
پروفسور رزمجو ابرازامیدواری کرد: متخصصان درمورد کاهش مصرف سموم شیمیایی ورود پیدا کنند تا محصولات کشاورزی سالمی تولید شده و به دست مصرف کنندگان برسند.
دکترکیومرث سفیدی دبیرعلمی دومین همایش ملی صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست گفت: امروزه حفاظت از محیط زیست یک وظیفه همگانی است.
وی با بیان اینکه انسان اساسا در صورتی قادر به ادامه حیات خواهد بود که بتواند همگام با طبیعت زندگی کند، ادامه داد: باید سعی کنیم زندگی مان همگام با طبیعت باشد.
دکترسفیدی با اشاره به اینکه این همایش مورد حمایت معتبرترین انجمن های علمی رشته های مرتبط قرار دارد، گفت: بیش از 550 مقاله علمی به این همایش ارسال شده است.
دبیرعلمی همایش با بیان اینکه هیئت داوران حدود 100 مقاله را رد کردند، تصریح کرد: 20 درصد از مقالات به صورت ارائه شفاهی و 60 درصد به صورت پوستری پذیرفته شدند.