دکتر رعایایی :آنچه در تحول فرهنگی بسیار موثر است عشق و علاقه افرادی است که در این مسیر گام برمی‌دارند

۲۵ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۶:۲۲ کد : ۹۸۵۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۶۷
دکتر محمد رعایایی اردکانی سرپرست دانشگاه شهید چمران اهواز، درمراسم تودیع و معارفه مدیر فرهنگی و مدیر اجتماعی این دانشگاه گفت : انجام دادن کار فرهنگی محدود به در اختیار داشتن بودجه کلان و ساختمان‌های...
دکتر محمد رعایایی اردکانی سرپرست دانشگاه شهید چمران اهواز، درمراسم تودیع و معارفه مدیر فرهنگی و مدیر اجتماعی این دانشگاه گفت : انجام دادن کار فرهنگی محدود به در اختیار داشتن بودجه کلان و ساختمان‌های تجملاتی نیست، بلکه آنچه در تحول فرهنگی بسیار موثر است عشق و علاقه افرادی است که در این مسیر گام برمی‌دارند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این مراسم دکتر رعایایی کار در حوزه فرهنگی را مشکل‌تر از سایر حوزه‌ها دانست و اظهار داشت: سختی کار در بخش فرهنگی به این دلیل است که در دیگر حوزه ها بحث بر سر توانایی مدیریتی یک فرد است اما در بخش فرهنگی بحث بر روی ابتکار، خلاقیت، سلیقه و علاقه‌مندی یک شخص است که باید با مدیریت ترکیب شود و این کار هرکسی نیست؛ زیرا چه بسا فردی مدیر باشد ولی علاقه و سلیقه در کار به خرج ندهد؛ به همین دلیل کار در مجموعه فرهنگی بسیار حساس است و به دلیل همین حساسیت‌ها نیز باید نگاه متفاوتی به حوزه فرهنگی شود .
وی همچنین به وجود 4 میلیون و 800 هزار دانشجو در سطح دانشگاه‌های کشور اشاره کرد و گفت: این تعداد افراد شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های کشور، کار را برای درخشیدن یک دانشگاه و برتر شدن در بین سایرین، سخت می‌کند و رقابت تنگاتنگ می شود.
سرپرست دانشگاه شهید چمران افزود: بالا رفتن سطح فرهنگ و دانش جامعه موجب شده تا به دنبال آن سطح توقع افراد نیز از تمام حوزه ها و به طور خاص حوزه فرهنگ، بالاتر رود؛ بنابراین دوستانی که امروز این مسئولیت را تقبل می کنند بار سنگینی بر عهده دارند .
دکتر رعایایی افزود: فرهنگ، صرفاً در هنر خلاصه نمی‌شود بلکه بسیار فراتر از حوزه هایی مانند سینما، موسیقی، تئاتر و مانند آن است و می‌بایست نسبت اجرای فعالیت‌های فرهنگی در همه حوزه‌ها رعایت شود و به اندازه‌ وزن هر فعالیتی که در حوزه فرهنگ می‌گنجد، برای آن هزینه مادی و معنوی کرد.
سرپرست دانشگاه، ایجاد دانشگاه جامع هنر خوزستان را از بزرگترین اقدامات فرهنگی در دست اجرا برشمرد و اظهار امیدواری کرد که با کمک دوستان، تحول فرهنگی بزرگی در استان ایجاد شود.
دکتر خسرو نشان ، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه  نیز با اشاره به بودجه فرهنگی اظهار داشت: مجموع اعتبارات تخصیصی برای انجام فعالیت‌ها -چه درون‌دانشگاهی و چه برون‌دانشگاهی- فاصله زیادی با نیاز واقعی ما دارد اما با قول مساعدت دکتر رعایایی سرپرست دانشگاه، امیدواریم بخش وسیعی از برنامه ها اجرایی شود.
وی درخصوص افزوده شدن مدیریت امور اجتماعی به ساختار تشکیلاتی این معاونت بیان داشت: این مدیریت در بطن معاونت فرهنگی وجود دارد و همان‌گونه که از نام معاونت فرهنگی و اجتماعی برمی‌آید این معاونت در ساختار تشکیلاتی خود به دو مدیریت مجزا نیازمند است و در بسیاری از دانشگاه‌های بزرگ ایجاد شده و ما نیز پس از اصلاح جدول سازمانی معاونت، مدیریت ها را به دو بخش مدیریت امور فرهنگی و مدیریت امور اجتماعی تقسیم و حوزه های کاری هریک را تفکیک نمودیم.
دکتر نوبخت در پایان برای دکتر جوکار و دکتر نواح مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آرزوی توفیق و برای همه همکاران آرزوی سلامتی نمود.
گفتنی است؛ دکتر جوکار در حال حاضر عضو هیئت علمی گروه زبان و ادبیات فارسی و دکتر نواح عضو هیئت علمی گروه جامعه‌شناسی دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی هستند.