دکتر پورکیانی از کیفیت متفاوت برگزاری سیزدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان دختر درمشهد خبر داد

۰۶ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۲:۲۶ کد : ۹۸۳۸ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۵۶۳
دکترمحمد پورکیانی مدیرکل اداره تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان گفت: سیزدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور در بخش دختران با کیفیت متفاوت نسبت به دوره های قبل درمشه...
دکترمحمد پورکیانی مدیرکل اداره تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان گفت: سیزدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور در بخش دختران با کیفیت متفاوت نسبت به دوره های قبل درمشهد برگزارشد و دانشجویان فرهیخته در محیطی پرنشاط آمادگی خود را در رشته های مختلف ورزشی محک زدند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر پورکیانی درخصوص کیفیت این المپیاد گفت: از داوران مجرب دراین دوره از بازی ها استفاده شد و از نظر فنی نیز بهترین تیم ها دراین المپیاد به رقابت پرداختند.
وی افزود: این المپیاد فرصتی برای نمایش توان ورزشی تمام دانشگاه های کشور بوده و تیم های شرکت کننده دراین دوره از حدود یک سال گذشته با رقابت در مسابقات درون دانشگاهی و منطقه ای موفق به کسب سهمیه لازم برای ورود به رقابت ها شدند.
دکترپورکیانی ادامه داد: همچنین حضور قهرمانان ملی پوش و لیگ برتری دراین المپیاد محدود به یک بازیکن ملی پوش در هر تیم شد تا در کنار عدالت ورزشی شرایط برای حضور همه دانشجویان دراین المپیاد فراهم شود.
وی با بیان اینکه برگزاری چنین برنامه هایی منجر به نهادینه شدن ورزش دربین دانشجویان می شود، افزود: سرانه فضای ورزشی هر دانشجو در کشور یک مترمربع است درحالی که برای رسیدن به وضعیت مطلوب این رقم دست کم باید 2 متر باشد.
دکترپورکیانی گفت: بودجه امسال این اداره کل 52 میلیارد ریال است که نسبت به سال قبل 12 درصد افزایش داشته است ولی هنوز متناسب با فعالیت های ورزشی و نیاز دانشگاه ها نیست.
وی با اشاره به فعالیت 120 دانشگاه و مرکز آموزش عالی در کشور، افزود: با احتساب دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه علوم پزشکی هم اکنون حدود چهار میلیون و 600 هزار دانشجو در کشور مشغول تحصیل هستند که بودجه یاد شده برای این تعداد کافی نیست.
دکترپورکیانی ادامه داد: ورزش در دانشگاه ها با سلامت جسمی و روحی دانشجویان مرتبط است، لذا باید به تامین منابع بیشتر برای این حوزه توجه لازم داشت.
مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم گفت: برای ایجاد شور و نشاط و شادابی بین دانشجویان باید بودجه مورد نیاز در بخش ورزش و تربیت بدنی تامین شود. 
همچنین الهه عرب عامری معاون فنی سیزدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان نیز در خصوص نحوه برگزاری این دوره از مسابقات گفت : این دوره از نظر کیفیت در سطح خوبی برگزارشد و امکان حضور دانشجویان غیرحرفه ای نیز دراین رقابت ها فراهم شد.
وی افزود: دراین دوره از المپیاد سعی بر آن شد که ورود ورزشکاران حرفه ای و ملی دراین مسابقات محدود شود تا انگیزه دانشجویان برای حضور در این رقابت ها افزایش یابد.
معاون فنی سیزدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان، گفت: باید در دانشگاه ها توجه ویژه ای به رشته تربیت بدنی شود و با علاقه مند کردن دانشجویان به فعالیت های ورزشی نیروی انسانی سالم و بانشاط برای فعالیت درجامعه تربیت شود.
عرب عامری ضمن تاکید بر لزوم فراگیرشدن ورزش همگانی در بین دانشجویان به خصوص دختران، گفت: سیزدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان نیز با هدف همگانی شدن ورزش دربین دانشجویان برنامه ریزی شد واین اولین دوره ای است که 2 هزار و 500 دانشجوی دختر در این رقابت ها شرکت کردند و در هشت رشته والیبال، بسکتبال، فوتسال، تنیس روی میز، بدمینتون، تکواندو، شنا و دو و میدانی به رقابت پرداختند.
گفتنی است بخش پسران این المپیاد نیز از 12 تا 19 مرداد ماه سال جاری  با حضور 3500 دانشجو در مشهد برگزارخواهد شد.