دکتر بختیاری: رونق پژوهش و تحقیق در دانشگاه ها نیازمند برنامه هدف مند و اراده است

۲۲ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۳:۲۲ کد : ۹۸۳۵ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۲۴۱
دکترجلال بختیاری مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم گفت:دانشگاه حکیم سبزواری در مسیر کیفی خوبی قرار دارد و رشد پژوهشی این دانشگاه چشمگیر است. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم،...
دکترجلال بختیاری مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم گفت:دانشگاه حکیم سبزواری در مسیر کیفی خوبی قرار دارد و رشد پژوهشی این دانشگاه چشمگیر است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتربختیاری درآیین تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه حکیم سبزواری گفت: رونق پژوهش و تحقیق در دانشگاه ها نیازمند برنامه هدف مند و اراده است.
وی تاکید کرد: اولویت نخست دولت تدبیر و امید و سیاست اصلی وزارت علوم و در دانشگاه ها حاکم کردن عقلانیت در فضای فکری و پژوهشی دانشگاه است.
مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم ادامه داد: واقعیت این است که امروزه دانشگاه های ما رسالت سنگینی را بر دوش دارند که بی شک بدون برنامه ریزی دقیق و مدون رسیدن به این اهداف غیر ممکن خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه موضوع تامین تجهیزات با هرم دانشجویی باید سنخیت داشته باشد، عنوان کرد: برای اصلاح این هرم باید سکان اداره دانشگاه ها را فردی آگاه و با بینش و اطلاعات علمی و اجتماعی بالا بدست بگیرد.
دکتربختیاری با اشاره به رشد علمی و پژوهشی دانشگاه حکیم در دوسال گذشته خاطر نشان کرد: دانشگاه حکیم سبزواری را به دلیل داشتن مدیریت شایسته و برنامه های جامع بلند مدت و هدف مند ستایش می کنم.
وی برنامه های جامع و بلندمدت علمی و پژوهشی دانشگاه حکیم سبزواری را کاملا منطبق بر برنامه های وزارت علوم دانست و افزود: دانشگاه حکیم در مسیر کیفی و کمی خوبی قرارگرفته و این مهم با مدیریت شایسته و به روز مسئولان این دانشگاه صورت گرفته است.
دکترجواد حدادنیا رئیس دانشگاه حکیم سبزواری نیز دراین آیین ضمن خیرمقدم به مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امورپژوهشی و فناوری وزارت علوم و حاضران، گفت: وظیفه مهم دانشگاه ها کار پژوهشی و علمی است و نیاز امروز جامعه ما رفتن به سمت ایجاد دانشگاه هایی پژوهش محور است.
وی افزود: اولویت اصلی پژوهش دراین دانشگاه ، تحقیقات کاربردی و بنیادی هدف مند است که موجب گسترش مرزهای دانش شود.
دکترحدادنیا بیان کرد: از تمامی اعضای هیئت علمی و پژوهشگران عزیز درخواست می کنم با همت و عزم جدی خود در امر پژوهش به اعتلای دانشگاه یاری رسانند و کمک کنند دیوارهای دانشگاه کوتاه شود.
رئیس دانشگاه حکیم سبزواری درادامه ضمن اشاره به جهش سرانه مقالات پژوهشی در دوسال گذشته، گفت: میانگین سرانه تعداد مقالات علمی و پزوهشی دانشگاه از ۶۷/. درسال ۹۲ به ۱/۷۶در سال ۹۴ رسیده است که جا دارد از تلاش و همت همه پژوهشگران و نخبگان دانشگاه تشکر کنم.
وی با اشاره به اینکه باید بستر را جهت پژوهش با دست باز و بدون دغدغه برای پژوهشگران فراهم کنیم، افزود: درجهت این بستر سازی و با رایزنی های و پیگیری های بسیاری که صورت گرفت توانستیم بودجه پژوهشی دانشگاه را از۲۵۰میلیون تومان درسال ۹۲به ۲میلیارد تومان درسال ۹۴ برسانیم.
دکترحدادنیا اظهار کرد: طی دو سال گذشته پنج نفر از پژوهشگران این دانشگاه به فرصت بلندمدت مطالعاتی و ۳۵ نفر به فرصت مطالعاتی کوتاه مدت در کشورهای مختلف اعزام شده اند.
وی با اشاره به ارائه ۳۷۳ مقاله به همایش ها و کنفرانس های داخلی توسط پژوهشگران این دانشگاه افزود: دراین مدت ۴۰۲ مقاله از پژوهشگران این دانشگاه در مجلات و نشریات علمی معتبر بین المللی چاپ شده است.
رئیس دانشگاه حکیم سبزواری بیان کرد: امیدواریم با همت و نگاه ویژه ای که پژوهشگران و مسئولین دانشگاه به امر خطیر پژوهش دارند در سال ۹۵ شاهد انقلاب پژوهشی در دانشگاه باشیم.
دکترعلی اصغر مولوی معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه حکیم نیز دراین مراسم ضمن تشکر از همه اعضای هیئت علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی که اهتمام به امر پژوهش داشتند، گفت: هم زمانی کنگره بین المللی سربداران با هفته پژوهش سبب تاخیر درآیین تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه شد.
دکترمولوی با بیان اینکه پژوهش رکن اصلی دانشگاه است، گفت: سیاست های ما در معاونت پژوهشی دانشگاه حکیم سبزواری تکریم اساتید و ترغیب آنها به انجام پژوهش ها با کیفیت و کاهش بروکراسی اداری است.
وی تقویت بودجه پژوهشی، تقویت ارتباطات بین المللی، تقویت ارتباط دانشگاه با صنعت را ازجمله سیاست های معاونت پژوهشی دانست.
دکترمولوی گفت: ازجمله افتخارات بین المللی دانشگاه انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه تورین ایتالیا و لیون فرانسه، دریافت عنوان محقق سرآمد گروه الف توسط عضو هیئت علمی دانشگاه و دریافت گرنت ها و فرصت های مطالعاتی بلندمدت و کوتاه مدت فراوان توسط پژوهشگران و اعضای هیئت علمی می باشد.
وی همچنین با ارائه گزارشی از آمار پیشرفت ها و موفقیت های یک سال اخیر دانشگاه در امر پژوهش یادآورشد: معتقدیم که با همدیگر می توانیم تغییر ایجاد کنیم.
درپایان دراین آیین از ۲۵ نفر از پژوهشگران برتر دانشگاه حکیم سبزواری با اهدای لوح و جایزه تقدیر شد.