دکتر امید خواه : دانش آموختگان کشور باید همه توان خود را در راه اعتلای علمی و فناوری میهن اسلامی بکار گیرند

۱۴ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۷:۲۸ کد : ۹۸۳۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۰۷
دکتر محمد رضا امید خواه رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران در نخستین جشن فارغ التحصیلی دانش آموختگان این پژوهشگاه گفت : دانش آموختگان کشور باید همه توان خود را در راه اعتلای علمی و فناوری میهن ا...
دکتر امید خواه : دانش آموختگان کشور باید همه توان خود را در راه اعتلای علمی و فناوری میهن اسلامی بکار گیرند
دکتر محمد رضا امید خواه رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران در نخستین جشن فارغ التحصیلی دانش آموختگان این پژوهشگاه گفت : دانش آموختگان کشور باید همه توان خود را در راه اعتلای علمی و فناوری میهن اسلامی بکار گیرند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر امید خواه در این مراسم با تبریک ایام الله دهه مبارک فجر ، آرامش و اقتدار کنونی کشور را حاصل ثمرات خون شهیدان دانست و اظهار داشت : همه دانش آموختگان و اهالی علم و معرفت ، جلوه ای از نور الهی هستند و باید بتوانند انعکاس این نور را در قالب کمک به دیگران و حل مشکلات مردم و مملکت نشان دهند . 
وی در ادامه افزود : هدف عمده و مهم ترین وظیفه دانش آموختگان در دوران پس از فارغ التحصیلی باید ارائه خدمات به مردم و مملکت باشد که تنها این عملکرد نشانه رسوخ علم در شخصیت شماست و خدای نکرده اگر کسی به علم خود مغرور شود ، بی شک آسیب می بیند .
رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران در بخش دیگری از سخنان خود انسانیت و فروتنی را از دیگر صفات اهل علم عنوان کرد و گفت : من از تمامی دانش آموختگان این پژوهشگاه می خواهم که ارتباط خود را با مجموعه عوامل پژوهشگاه قطع نکنند زیرا شما هم اکنون مانند خون تازه ای هستید که وارد شریان های حیاتی و کاربردی در بخش علوم و فناوری کشور شده اید و ارتباط مستمر شما با این پژوهشگاه می تواند توانایی ها و توانمندی هر دو طرف را ارتقا بخشد .
دکتر امید خواه با اشاره به کسب رتبه نخست در رشته شیمی و مهندسی شیمی درمیان کشورهای منطقه گفت : امیدوارم با کوشش و سعی مضائف شما دانش آموختگان پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران بتوانیم در آینده نزدیک رتبه اول شیمی در آسیا و حتی در سطح جهانی را نیز کسب کنیم .
وی همچنین تشکیل کانون دانش آموختگان این پژوهشگاه را جهت ارتباط هر چه بیشتر اعضای آن با بخش های مختلف پژوهشگاه شیمی خواستار شد .
همچنین در این مراسم پروفسور سید محمد بلورچیان بنیان گزار پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران در سخنانی به سیر تاریخی تاسیس این پژوهشگاه و عملکرد آن در سال های گذشته پرداخت و گفت : بزرگ ترین آرزوی من در 50 سال پیش تاسیس یک چنین مرکز علمی بود که الحمد الله در حال حاضر با امکانات و تجهیزات پیشرفته و مناسب به فعالیت تحقیقاتی پرداخته و یکی از 4 مرکز بزرگ شیمی در جهان محسوب می شود .
دکتر بلورچیان در ادامه با بیان اینکه اگر بتوان مغزها و استعداد های دانشمندان ایرانی در سراسر جهان را به صورت متمرکز بکار گرفت ، به قدرت برتر علمی جهان دست می یابیم ، گفت : در جهان امروز دیگر وسعت سرزمین و کثرت جمعیت و معادن طلا و مواردی این چنین ملاک برتری محسوب نمی شود ، بلکه این قدرت و اقتدار علمی است که عامل پیشرفت و برتری کشور هاست و ما باید تمام سعی خود را درجهت اعتلای قدرت علمی کشورمان به کار گیریم .
درادامه این مراسم پس از تقدیر از تنی چند از دانش آموختگان جدید این پژوهشگاه ، از پروفسور بلورچیان و مهندس طاهری فرد خیری که در ساخت پروژه های عمرانی پژوهشگاه شیمی مساعدت کرده بود ، به صورت ویژه تقدیر شد .
گفتنی است تا کنون تعداد 480 دانشجوی کارشناسی ارشد و 35 دانشجوی دوره دکترا در پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران پذیرفته شده اند که از این تعداد 340 دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شده اند .