دکتر امید : نظام جامع نظارت و ارزیابی در دانشگاه علمی کاربردی مستقر می شود

۰۶ تیر ۱۳۹۵ | ۱۶:۰۰ کد : ۹۸۲۹ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۷۵۱
مراسم تودیع دکترمحمد اخباری رئیس سابق دانشگاه جامع علمی کاربردی و معارفه دکترمحمدحسین امید سرپرست جدید این دانشگاه صبح امروز با حضوردکتر محمد روشن معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم و جمعی از مسئ...
دکتر امید : نظام جامع نظارت و ارزیابی در دانشگاه علمی کاربردی مستقر می شود
 مراسم تودیع دکترمحمد اخباری رئیس سابق دانشگاه جامع علمی کاربردی و معارفه دکترمحمدحسین امید سرپرست جدید این دانشگاه صبح امروز با حضوردکتر محمد روشن معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم و جمعی از مسئولان و اعضای هیئت علمی دانشگاه جامع علمی کاربردی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این مراسم دکتر محمد روشن معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم  در سخنانی با بیان اینکه ترازوی وزارت علوم برای ارزیابی واحدهای دانشگاهی، طرح آمایش آموزش عالی است، گفت: دانشگاه علمی‌کاربردی باید در زمینه اجرای طرح آمایش آموزش عالی نقش‌آفرینی داشته باشد.
وی افزود :امیدوارم بتوانیم با تاسی به امیرالمومنین در مسیر عدالت قدم برداریم که محوری‌ترین هدف رسالت انبیا نیز همین بوده است.
دکتر روشن در ادامه گفت: ما باید تلاش کنیم دانشگاه جامع علمی کاربردی براساس همان مسیری که احداث شده است گام بردارد، البته برنامه ششم توسعه به دلیل ایراداتی که شورای نگهبان گرفته است به مجلس شورای اسلامی ارائه شد که تلاش می‌کنیم براساس این برنامه زیرساخت‌های خوبی را برای توسعه دانشگاه از نظر تقنینی فراهم کنیم.
وی در ادامه گفت: این دانشگاه باید نقش‌آفرینی بسزا و شایسته‌ای را در زمینه کارآفرینی و اجرای طرح آمایش آموزش عالی داشته باشد.
 همچنین در این مراسم دکتر امید با بیان اینکه در لایحه برنامه ششم توسعه برای آموزش مهارتی کشور نقش ویژه‌ای دیده شده است، اظهار داشت : دانشگاه علمی کاربردی باید بتواند این نقش را ایفا کند و فارغ‌التحصیلانی تربیت کند که شاغل شوند. 
سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: این دانشگاه یک دانشگاه شغل‌محور است و نباید دانش‌آموخته بیکار داشته باشد، بنابراین ممکن است رشته‌های نظری که مشابه این رشته‌ها در دیگر دانشگاه‌های کشور وجود داشته باشند، تداوم نداشته، ادغام شوند و یا به صورت رشته‌های میان‌رشته‌ای در آیند.
دکترامید خاطرنشان کرد: همچنین ممکن است برخی از رشته‌ها نیز که دیگر دانشگاه نیازی به آنها نداشته باشد، کارآیی خود را از دست بدهند.
سرپرست دانشگاه علمی کاربردی افزود: بر اساس آمارهای موجود حدود یک میلیون صندلی خالی در آموزش عالی کشور وجود دارد و برخی از این ظرفیت‌ها در سال‌های گذشته به صورت مازاد ایجاد و راه‌اندازی شده‌اند که اگر ایجاد رشته‌ها و ظرفیت‌ها به گونه‌ای باشد تا افراد پس از فارغ‌التحصیلی بتوانند وارد مشاغل شوند، ما با مشکل صندلی خالی مواجه نخواهیم بود.
وی در ادامه افزود : در دانشگاه علمی کاربردی نیز صندلی‌های خالی وجود دارد که این ظرفیت به دلیل فعالیت خارج از سیاست‌ها و چارچوب‌های این دانشگاه ایجاد شده است.
دکترامید با بیان اینکه قرار است نظام جامع نظارت و ارزیابی در دانشگاه علمی کاربردی استقرار یابد، گفت: در این نظام برخی از رشته‌ها پایش و به روزرسانی می‌شوند و اگر واحدی حداقل‌های لازم را نداشته باشد نمی‌تواند فعالیت کند. 
وی همچنین خاطرنشان کرد: اعطای مجوز رشته‌های تحصیلی به واحدهای علمی کاربردی منوط به داشتن کیفیت لازم برای تحصیل دانشجویان است.
سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه سرانه فیزیکی هر دانشجو در آموزش عالی کشور ۱۰ متر مربع در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: در حال حاضر این دانشگاه مراکزی دارد که حداقل‌های لازم را ندارند و به آنها فرصت می‌دهیم تا طی یک زمان مشخص از نظر فضا، امکانات و اعضای هیئت علمی به حداقل‌هایی برسند و اگر نتوانند خود را اصلاح کنند، ممکن است فعالیت برخی از آنها توسعه نیابد. ترازوی وزارت علوم برای ارزیابی واحدها طرح آمایش آموزش عالی است . 
سپس دکتر اخباری گزارشی از عملکرد خود در دوران تصدی ریاست دانشگاه جامع علمی کاربردی ارائه کرد و سپس دکتر روشن حکم سرپرستی دکتر امید و همچنین تقدیرنامه وزیر علوم به دکتر اخباری را به آنان اعطا کرد.