دفترنمایندگی ارتباط با صنعت پژوهشگاه مواد و انرژی در اشتهارد افتتاح شد

۳۰ دی ۱۳۹۴ | ۱۳:۲۹ کد : ۹۸۱۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۱۸
درنخستین همایش آموزش و پژوهش درصنعت درمرکز خدمات فناوری شهرک های صنعتی اشتهارد، دفترنمایندگی ارتباط با صنعت پژوهشگاه مواد و انرژی با حضور دکترایرج موفق رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت البرز، دکترسیدمحمد...
درنخستین همایش آموزش و پژوهش درصنعت درمرکز خدمات فناوری شهرک های صنعتی اشتهارد، دفترنمایندگی ارتباط با صنعت پژوهشگاه مواد و انرژی با حضور دکترایرج موفق رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت البرز، دکترسیدمحمدمهدی هادوی رئیس پژوهشگاه مواد وانرژی، مهندس اینانلو فرماندار اشتهارد و مهندس رضایی مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان البرز افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترهادوی دراین همایش ضمن تبریک میلاد با سعادت امام حسن عسگری(ع) گفت: این پژوهشگاه تفاهم نامه ای با سازمان صنعت، معدن وتجارت استان البرز منعقد کرده است تا با حضور فعال در صنعت بتواند به مسائل و مشکلات صنعتی کمک کند.
وی افزود: ما با گشایش دفتر نمایندگی خود دراین شهرک آمادگی خود را برای حضور درصنعت اعلام کردیم و اساتید، پژوهشگران ودانشجویان ما می توانند با حضور و مشاوره خود به صنعت کمک کنند.
رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی خاطر نشان کرد: این دفتر محل حضور صنعت در این پژوهشگاه و تعامل صنعت وپژوهشگاه است.
وی افزود: ارائه خدمات فنی و مهندسی به صنایع مستقر درشهرک جهت بهینه سازی فرآیندهای تولید درکارخانجات، صرفه جوئی در مصرف انرژی، افزایش بهره وری، تولید محصولات جدید و به روز رسانی فناوری های تولید و اتوماسیون خطوط تولید و همچنین بررسی مشکلات زیست محیطی صنایع مستقر درشهرک صنعتی شامل آلاینده های آب و هوا و ایجاد و بهبود سامانه های تصفیه فاضلاب کارخانجات و شهرک های صنعتی و کاهش آلایندگی واحدهای تولیدی تا حد مجاز، از جمله فعالیت هایی است که دراین دفتر انجام خواهد شد.
دکترهادوی گفت: همچنین برگزاری کنفرانس و همایش های مشترک آموزشی و پژوهشی به منظور افزایش و به روزرسانی دانش و تخصص مدیران و مسئولان بخش های مختلف صنعتی و ارائه خدمات آزمایشگاهی به صنایع مختلف با ایجاد نمایندگی دفتر پذیرش آنالیز برای حدود 200 ردیف آزمون و خدمات آزمایشگاهی و پژوهشی شامل ( ثبت درخواست، تحویل نمونه، ارائه نتیجه و انجام امور مالی) ازدیگر اقدامات آن دفتر خواهد بود.
وی در ادامه گفت: مهم ترین مشکل صنعت این است که توان تعریف مسئله را ندارد که با این حضور مشترک، مسئله را تعریف خواهیم کرد.
دکترهادوی گفت: تحقیقاتی که در کشور صورت می گیرد، هدفمندی قابل قبولی ندارد و از طرف دیگر درصنعت کیفیت محصولات نیز وضعیت قابل قبولی ندارد که با این همکاری می توانیم کیفیت را ارتقاء بخشیم تا پروژه ها هدفمند شوند.
رئیس پژوهشگاه مواد وانرژی با اشاره به اینکه این پژوهشگاه دارای بهترین آزمایشگاه هاست، تصریح کرد: با حضور کارشناسان و اساتید پژوهشگاه مواد و انرژی هم هدفمندی تحقیقات عملیاتی خواهد شد و هم با تعریف صحیح پروژه های صنعتی در ارتقای کیفیت محصولات اقدام خواهدشد.
دکترهادوی درادامه سخنان خود به نقش پژوهشگاه مواد و انرژی در کشور و ارتباط آن با صنعت و دانشگاه اشاره کرد و گفت: تمام مراکزعلمی، تحقیقاتی، صنعتی و تولیدی کشور باید در کنار یکدیگر قرارگیرند و مکمل هم باشند تا کشور درعرصه تولید و نوآوری به شکوفایی برسد.
وی با معرفی این پژوهشگاه، خاطرنشان کرد: پژوهشگاه مواد و انرژی یکی از پژوهشگاه های زیرنظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است که از چهار پژوهشکده سرامیک، نیمه هادی ها، انرژی و پژوهشکده فناوری نانو و مواد پیشرفته تشکیل شده و در12 گروه تخصصی به فعالیت های تحقیقاتی در زمینه های مرتبط با مواد و انرژی می پردازد و هم اکنون با توجه به اهداف برنامه های توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور، همکاری گسترده ای با دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی، صنایع، موسسات اجرایی بخش دولتی و بخش خصوصی برقرار کرده است.
درادامه مراسم، دکترایرج موفق رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت البرز نیز گفت: ما با پژوهشگاه مواد وانرژی تفاهم نامه و قراردادهایی برای همکاری داشتیم که این موضوع از افتخارات ما می باشد.
وی افزود: گشایش دفتر نمایندگی ارتباط با صنعت پژوهشگاه مواد وانرژی درشهرک صنعتی اشتهارد، می تواند برای صنعتگران پل ارتباطی با پژوهشگاه باشد و تعامل خوبی ایجاد کند .
دکترموفق گفت: با افتتاح این دفتر می توان از دستاوردها و دانش فنی اساتید و پژوهشگران پژوهشگاه مواد وانرژی درجهت حل مشکلات صنعت بهره برد.
وی ادامه داد: ما با کمک پژوهشگاه مواد و انرژی می توانیم مشکلاتی را که به بحث های فنی برمیگردد ، شناسایی و رفع کنیم.
دکترموفق گفت: ما درسازمان صنعت، معدن و تجارت به دنبال ایجاد تعاملی مابین بخش های صنعتی، تولیدی دانشگاهی وپژوهشگاهی استان هستیم تا بتوانیم با ارتباط برقرار کردن با آنها و با هم افزایی که وجود دارد شرایط را به گونه ای دنبال کنیم که فعالیت های خود را هدفمند و کیفیت محصولات تولیدی و فرایند تولید را بالا ببریم وعملیاتی کنیم.
دراین مراسم همچنین از سه واحد برگزیده صنعتی روغن موتور دماوند، صنعت غذایی کوروش و لابراتوارهای گیاهی طبیعت زنده (سینره) با اهدای لوحی ازسوی مهندس سیدحمید طهایی استاندار البرز تقدیرشد.