دفاع از طرح نوآورانه دستگاه حس مجازی هپتیک در مرکز نوآوری پارک علم و فناوری یزد

۲۷ مهر ۱۳۹۵ | ۱۳:۳۵ کد : ۹۸۱۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۶۳
از طرح نوآورانه دستگاه حس مجازی 1 درجه آزادی (هپتیک) که با حمایت مرکز نوآوری پارک علم و فناوری یزد به مرحله اجرا رسیده در این مرکز دفاع شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، حمید نائمی سرپرست تیم طرح دس...
از طرح نوآورانه دستگاه حس مجازی 1 درجه آزادی (هپتیک) که با حمایت مرکز نوآوری پارک علم و فناوری یزد به مرحله اجرا رسیده در این مرکز دفاع شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، حمید نائمی سرپرست تیم طرح دستگاه حس مجازی هپتیک، درخصو این محصول گفت: این دستگاه از 2 بازو تشکیل شده یک بازو به عنوان ارباب و دیگری به عنوان پیرو عمل می کند. هر حرکتی که بازوی ارباب با هر سرعتی انجام دهد، بازوی پیرو همان حرکت را با همان سرعت تقلید کند.
وی افزود: در صورت برخورد بازوی پیرو با مانع بازوی ارباب وجود مانع را حس کرده و از حرکت می ایستد.
نائمی گفت: از کاربردهای این محصول می توان به ربات های جراحی و خنثی سازی بمب ها اشاره کرد.
همچنین مرکز نوآوری با توجه به رسالت خود درحمایت از طرح های نوآورانه، طرح های ارائه شده توسط صاحبان ایده را در مرحله اول در شورای پذیرش مطرح و پس از تصویب، تسهیلات و حمایت هایی در اختیار آن ها قرار می دهند.
در مرحله بعد صاحبان ایده پس از اجرایی کردن طرح، گزارشی  از روند کار خود به این مرکز ارائه می کنند و با حمایت های مشاوران مرکز طرح های خود را به صورت نمونه اولیه به اتمام می رسانند. گفتنی است در صورت اتمام موفق طرح ها پارک مشاوره و حمایت های لازم برای ثبت اختراع را نیز در اختیار مجریان طرح قرارمی دهد.