دعوت از طراحان بین المللی برای طراحی موزه علوم و فناوری

۱۸ خرداد ۱۳۹۵ | ۲۱:۵۵ کد : ۹۷۸۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۲۲
نخستین نشست خبری سال ۹۵ موزه علوم و فناوری با حضور دکتر سیف اله جلیلی رئیس موزه، صونا آقا بابایی دبیر علمی جشنواره علم و عامه، دکتر فاطمه احمدی دبیر ششمین همایش بین المللی موزه علوم و فناوری و دکتر حس...
دعوت از طراحان بین المللی برای طراحی موزه علوم و فناوری
نخستین نشست خبری سال ۹۵ موزه علوم و فناوری با حضور دکتر سیف اله جلیلی رئیس موزه، صونا آقا بابایی دبیر علمی جشنواره علم و عامه، دکتر فاطمه احمدی دبیر ششمین همایش بین المللی موزه علوم و فناوری و دکتر حسین مدنی دبیر پروژه سار برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین نشست خبری که به منظور آگاهی بخشی و بررسی دومین جشنواره سراسری علم و عامه، ششمین همایش بین المللی موزه علوم و دومین نشست فصلی سار برگزار شد ، دکتر جلیلی ضمن معرفی این موزه به عنوان موزه برتر در سال 94 توسط سازمان ایکوم گفت: سال ۹۵ نیز سالی سرشار از موفقیت برای موزه علوم خواهد بود زیرا مشکل اصلی این مرکز علمی که همان نداشتن فضای مناسب بود با حمایت وزارت علوم تحقیقات و فناوری، شهرداری تهران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هفته های گذشته با اختصاص زمینی به مساحت حدود 20 هکتار در بوستان بزرگ ولایت مرتفع شد.
دکتر جلیلی افزود: پیش بینی می شود ساخت و راه اندازی این مجموعه چهار فازی ۳ سال زمان می برد و در همین راستا برای طراحی این مرکز علمی که می بایست فاخر باشد، مسابقه ای بین المللی با حضور 32 داور داخلی در نظر گرفته شده است که فراخوان آن به زودی اعلام می شود.
رئیس موزه علوم با اشاره به این که یکی از برنامه‌های جدی ما این است که با همکاری خود شهرها و استان ها، شعبه هایی از این موزه را در نقاط مختلف کشور ایجاد کنیم، افزود: جذب متوازن هیئت علمی و کارشناسان خبره، ارتباط با دانشگاه ها و موسسات پژوهشی، برگزاری دوره های تخصصی کوتاه مدت و حرفه آموزی در زمینه موزه داری و نمایشگاه و نیز افزایش مخاطبان داخلی و بین المللی از عمده راهبردهای موزه برای پنج سال آینده خواهد بود و جذب حامیان مالی و خیرین برای دستیابی به اهداف موزه یکی از اقدامات اصلی برای کاهش وابستگی به منابع دولتی است.
در ادامه، دبیر علمی دومین همایش جشنواره علم و عامه گفت: این جشنواره رویدادی سالانه است که در تاریخ ۱۵ الی ۲۰ آبان ماه سال جاری همزمان با هفته علم برگزار می شود. 
صونا آقابابایی با بیان این که دومین جشنواره علم و عامه در دو بخش رقابتی و غیر رقابتی اجرا خواهد شد افزود: بخش رقابتی به نوبه خود شامل دو بخش اصلی و ویژه است که بخش اصلی شامل آموزش و معرفی کلیه مفاهیم علمی است که آثار آن در قالب ساخت ابزار آموزشی، داستان، ساخت کلیپ علمی، جُنگ و قصه گویی، طراحی و ساخت اسباب بازی های علمی توسط علاقه مندان ارسال می شود. موضوع بخش ویژه امسال نیز “بهینه سازی مصرف” (به معنای ساخت ابزار یا به کارگیری الگو‌ها و روش‌هایی برای مصرف درست) است که شرکت کنندگان می توانند با ارائه دستاوردهای خود در قالب تئاتر، ساخت ابزار، نقاشی، پویانمایی، شبکه اجتماعی و عکاسی وارد این رقابت شوند.
وی با اشاره به این که 15 مهر 95 آخرین مهلت دریافت آثار این جشنواره است، اهداف این جشنواره را این چنین برشمرد: ترویج علم و تشویق برای مشارکت همگانی در فعالیت های علمی، تفکر علمی و تربیت شهروند علمی، دریافت ایده‌های نو در حوزه آموزش غیررسمی، فراهم آوردن شرایط مناسب برای بروز نوآوری، جهت دهی به استعداد‌ها در راستای گسترش علم و فناوری، معرفی فعالیت‌‌ها و جلب مشارکت نهادهایی که در حوزه آموزش غیررسمی فعالیت می کنند و فرهنگ سازی به منظور استفاده از راه حل های علمی برای رویارویی با مسائل و چالش ها.
فاطمه احمدی در مورد برگزاری ششمین همایش بین المللی موزه علوم و فناوری گفت: بر اساس اهداف تعریف شده برای موزه و فعالیت آن در عرصه ترویج علم، همایش موزه برای ششمین سال متوالی در تاریخ ۱۴ الی ۱۶ دی ماه با شعار ”یادگیری مفاهیم علمی در موزه ها” و در محوریت رویکرد آموزشی و شعار جهانی ایکوم برگزار می شود.
وی با بیان این که استادان دانشگاه، معلمان، دانشجویان و دانش آموزان از جمله مخاطبان ما هستند ادامه داد: این همایش با برگزاری کارگاه های تخصصی با حضور متخصصان خارجی و نیز برای اولین بار با مشارکت سفارت خانه های کشورهای فارسی زبان اجرا خواهد شد.
دکتر فاطمه احمدی به اهداف برگزاری این همایش نیز اشاره کرد و افزود: هدف اصلی از برگزاری این همایش دسترسی به نتیجه آخرین تحقیقات علمی در حوزه ترویج و آموزش مفاهیم علمی در موزه های علم و بومی سازی آنها متناسب با فرهنگ ایرانی اسلامی و تبیین جایگاه موزه های علم در چرخه تولید، انتشار و یادگیری مفاهیم علمی است.
دکتراحمدی درباره تاریخ برگزاری این همایش گفت: امسال نیز همایش ششم موزه علوم و فناوری در مقیاس ملی و با رویکرد بین المللی با محوریت یادگیری مفاهیم علمی در موزه ها در روزهای ۱۴، ۱۵ و ۱۶ دی ماه برگزار می شود.
در پایان مراسم نیز حسین مدنی در مورد پروژه فصلی سار که مخفف «سخنگاه اندیشه های راهبر» است گفت: در این نشست که قرار است بصورت منظم و فصلی اجرا شود تجربه های علمی و زیستی که به ثمر رسیده و از مرحله ایده گذشته است، به اشتراک گذاشته می شود.
وی با اشاره به موفقیت سار بهار که روز هفتم خرداد با سخنرانی 9 ایده پرداز برگزار شد، تاریخ سار تابستان را 13 شهریور همزمان با بزرگداشت ابوریحان بیرونی اعلام کرد و افزود: با آغاز فراخوان، علاقمندان و تمام کسانی که ایده و فعالیت خلاقانه و نوآورانه دارند می توانند جهت شرکت در این برنامه ثبت نام کنند.
دکتر حسین مدنی به جذب سرمایه های خصوصی اشاره کرد و افزود: بسیاری از ایده ها قابلیت تجاری شدن دارند و در این راستا می‌خواهیم نهادهای خصوصی به عنوان شتاب دهنده، ایده های مطرح شده در سار را عملی کنند و این اقدام می تواند به اقتصاد دانش بنیان کمک بسیاری کند.
گفتنی است درپایان این نشست، خبرنگاران از بخش های متنوع موزه علوم بازدید کردند.