دستگاه میز لرزه در دانشگاه تبریز طراحی و ساخته شد

۱۸ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۱:۱۹ کد : ۹۷۴۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۳۸۰
دستگاه پیشرفته میز لرزه برای کاربردهای عمرانی به همت محققان دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تبریز طراحی و ساخته شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدرضا پور محمدی رئیس دانشگاه تبریز در آیین رو ...
دستگاه پیشرفته میز لرزه برای کاربردهای عمرانی به همت محققان دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تبریز طراحی و ساخته شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدرضا پور محمدی رئیس دانشگاه تبریز در آیین رو نمایی از این دستگاه  با تاکید بر اینکه این دانشگاه برند شهر تبریز و استان آذربایجان شرقی است، گفت: برای توسعه همه جانبه و رسیدن کشور به جایگاه واقعی باید همه دستگاه ها، مدیران و مسئولان ضمن کمک به همدیگر، گام های موثر بردارند.
وی افزود: در صورت حمایت و پشتیبانی از این دانشگاه می توان از تمامی ظرفیت های اعضای هیئت علمی تبریز برای رشد و شکوفایی این منطقه و کشورمان استفاده کرد، که نمونه بارز آن طراحی و ساخت این دستگاه پیشرفته و بسیار مهم با حمایت مالی قطار شهری تبریز است.
رئیس دانشگاه تبریز تصریح کرد: در حال حال این دانشگاه به عنوان  یکی از 13 دانشگاه تاثیرگذار ایرانی در جمع تاثیرگذارترین های دنیا است و در دو سال اخیر جایگاه این دانشگاه از رتبه ششم به پنجم در میان دانشگاه های جامع کشور رسیده است.
به گفته وی، اگر هم اکنون شهر تبریز به عنوان اسطوره مهد علم، تمدن، تاریخ و فرهنگ در کشورمان مطرح است به خاطر وجود نخبگان و اندیشمندان این خطه بوده است، که در این ارتباط دانشگاه های استان و در راس آنها دانشگاه تبریز در تربیت و پرورش آنها نقش تعیین کننده ای داشته است.
محمد صادق پشمینه آذر مدیرعامل سازمان قطار شهری تبریز نیز در این مراسم گفت: چندین پروژه مشترک با دانشگاه تبریز در حال اجرا است و امید است با اجرا و اتمام این پروژها طرح های بتوان در توسعه این شهر گام های موثری برداشت.
وی در ادامه تکمیل و اجرای پروژه مترو تبریز را یکی از پروژه های زیرساختی شهر تبریز بیان کرد و افزود: در صورت تخصیص به موقع اعتبارات می توان اتمام این پروژه را به جلو انداخت، و در حال حاضر مترو نیازمند تحقق اعتبارات دولتی است.
در ادامه دکتر ناصر تقی زادیه رئیس دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تبریز گفت: استادان و محققان این دانشکده این دستگاه را با حمایت سازمان قطار شهری تبریز در قالب یک طرح پژوهشی ساخته اند.
به گفته وی دانشکده مهندسی عمران این دانشگاه با داشتن آزمایشگاه مجهز و مدرن، بیش از 1500 دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی و 50 نفر عضو هیئت علمی که 30 درصد این استادان داری درجه استادی و دانشیاری هستند به عنوان یک ظرفیت و پتانسیل خوب در میان دانشکده های دانشگاه تبریز مطرح است.
دکتر مسعود حاجی علیلو، مجری این طرح نیز با اعلام اینکه این دستگاه با هزینه 250 میلیون تومان در طول دو سال طراحی و ساخته شده است، گفت: این دستگاه با این ظرفیت و ویژگی برای نخستین بار است که در کشور طراحی و ساخته می شود.
وی با بیان اینکه میزهای لرزه به طور وسیعی در تحقیقات مهندسی زلزله برای تحریک سیستم های مهندسی تحت حرکات زمین، مشابه آنچه که آنها در زلزله های واقعی قرار می گیرند استفاده می شود، افزود: میزهای لرزه ابزاری برای بدست آوردن اطلاعات از مدلهای فیزیکی سیستم های ژئوتکنیکی تحت بارگذاری زلزله های شبیه سازی شده هستند.
دکتر حاجی علیلو، با بیان اینکه این میز لرزه دارای قسمت های مختلفی اعم از عرشه یا table٬ عملگر هیدرولیکی٬ واحد قدرت و سامانه کنترل اندازه گیری است، تصریح کرد: عرشه سامانه که مدل روی آن قرار می گیرد، توسط یک عملگر هیدرولیکی (Servo Cylinder) تحریک می شود و این تحریک ناشی از یک واحد قدرت هیدرولیکی (Power Pack) است و بر همین اساس مجموعه به صورت مدار بسته و دیجیتال کنترل شده و تمامی اطلاعات سامانه شامل تاریخچه زمانی موقعیت میز و نیروی وارده به آن ذخیره می شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز گفت: جک هیدرولیکی با ظرفیت  12 تن و دامنه 20 سانتیمتر به عنوان عملگر به همراه شیر خودکار (Servo Valve) و اتصالات، اتاق اپراتور و اجزای الکتریکال سامانه، جعبه برشی لایه ای (laminar shear box)، اکسترود مقطع آلومینیوم طراحی شده از دیگر اجزای این دستگاه است.
وی در ادامه ابعاد عرشه میز 3*2 متر ، مدل‌های با وزن تا 6 تن، حداکثرشتاب 1g  ، حداکثر سرعت 1.5 متر بر ثانیه، حرکت های ورودی شامل:  سینوسی، مربعی، مثلثی، تاریخچه زمانی و دامنه جابه جایی میز 10± سانتیمتر را از جمله مشخصات اصلی این دستگاه بیان کرد و یادآور شد: عرشه به ابعاد 2*3 از فولاد آلیاژی، یاتاقانهای لغزشی  Linear Guide برای به حداقل رساندن اصطکاک، فونداسیون و تکیه گاه سامانه که عملگر اصلی و یاتاقان‌ها روی آن، از اجزاء و مشخصات مکانیکی عرشه و سامانه لغزنده آن به شمار می رود.
دکتر حاجی علیلو، با اشاره به کاربرد این دستگاه اضافه کرد: برخی از پژوهش های قابل انجام با میز لرزه در زمینه ژئوتکنیک را می توان به اثر زلزله بر سازه های زیر زمینی، رفتار لرزه ای زمین های مسطح یا شیبدار در خاک‌های روانگرا یا رس‌های نرم، اندرکنش سیستم های خاک سازه مانند فونداسیون های عمیق یا کم عمق، رفتار لرزه ای دیوارهای نگهبان و خاکریزها،  پدیده گسترش جانبی ناشی از روانگرایی و روش های کاهش اثرات زلزله روی سازه ها اشاره کرد.
گفتنی است طراحی و ساخت این دستگاه با همکاری و مشارکت دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه تبریز و با حمایت سازمان قطار شهری تبریز به سرانجام رسیده است.
 
 

( ۲ )