دروازه اطلاعات علمی، پژوهشی، و فناورانه ایران درپژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران گشوده شد

۱۴ مهر ۱۳۹۵ | ۱۱:۰۲ کد : ۹۶۸۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۹۸
دروازه اطلاعات علمی، پژوهشی و فناورانه ایران با هدف اشاعه هر چه بیشتر اینگونه اطلاعات و پیشبرد خدمات اطلاع‌رسانی به پژوهشگران با کمک به دسترسی آسان‌تر به منابع اطلاعات در وب با حضور دکترمحمدحسین امید ...
دروازه اطلاعات علمی، پژوهشی و فناورانه ایران با هدف اشاعه هر چه بیشتر اینگونه اطلاعات و پیشبرد خدمات اطلاع‌رسانی به پژوهشگران با کمک به دسترسی آسان‌تر به منابع اطلاعات در وب با حضور دکترمحمدحسین امید معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ایرانداک رونمایی شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمحمدحسین امید معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم ضمن حضور در ایرانداک از دروازه اطلاعات علمی، پژوهشی، و فناورانه ایران (در) به عنوان نخستین دروازه اطلاعات کنترل کیفیت شده درایران رونمایی کرد.
وی درمراسم رونمایی از دروازه اطلاعات علمی، پژوهشی، و فناورانه ایران (در) ضمن اشاره به اقدامات صورت گرفته در ایرانداک اظهار داشت : فعالیت‌های پژوهشگاه جایگاه خود را در کشور پیدا کرده است.
دکتررویا پورنقی مجری این طرح ضمن تشریح «در» گفت: در دروازه‌های اطلاعات، این کارشناسان هستند که گزینش منابع، شرح محتوا، رده‌بندی و تولید فراداده را انجام می‌دهند تا کاربران بتوانند با سرعت به اطلاعات با کیفیت مبتنی بر وب دست یابند.
وی افزود: هم‌اکنون شمار بسیاری از پایگاه‌های داده ایرانی در وب هستند که پراکندگی و نبود درگاهی یکتا برای شناسایی آنها، کار پژوهشگران را در جست‌وجوی اطلاعات دشوار ساخته است.
دکترپورنقی تصریح کرد: دروازه اطلاعات علمی، پژوهشی، و فناورانه از یک سو دست‌یابی پژوهشگران را به پایگاه‌های داده آسان می‌کند و از سوی دیگر به سیاست‌گذاران علم و فناوری نمایی فراگیر از وضعیت این پایگاه‌ها نشان می‌دهد.
عضو هیئت علمی ایرنداک تاکید کرد: دروازه اطلاعات علمی، پژوهشی، و فناورانه پیوند به پایگاه‌های داده گوناگون را با مدارکی مانند پایان‌نامه‌ها،‌ رساله‌ها، مجله‌ها، گزارش‌ طرح‌های پژوهشی، کتابخانه‌های دانشگاهی‌ و همایش‌ها در رشته‌های اصلی و فرعی فراهم می‌سازد.
دکترپورنقی گفت: این دروازه، پایگاه‌های داده در وب را بر پایه نیاز کاربران در چارچوب‌ها و موضوع‌های کاربردی، با بهبود شیوه‌ ارائه و کیفیت خدمات و همچنین با افزایش دسترس‌پذیری و استفاده‌پذیری به عنوان درگاهی ارزشمند برای استادان، دانشجویان‌ و پژوهشگران بازنمایی می‌کند.
دروازه اطلاعات علمی، پژوهشی، و فناورانه ایران، نخستین دروازه اطلاعات علمی در کشور است که با هدف ایجاد یک پایگاه اطلاعاتی بزرگ (دروازه اطلاعات) از منابع علمی، پژوهشی و فناوری ایران به عنوان منبعی ارزشمند جهت استفادۀ دانشگاهیان و پژوهشگران در داخل و خارج از ایجاد شده است و در آن راستا به شناسائی و دسته بندی معتبرترین منابع اینترنتی درسطح کشور بنا به نیاز مخاطبان در قالب‌ها و موضوعات کاربردی و بهبود شیوۀ ارائه اطلاعات و بهبود دسترس پذیری و استفاده پذیری منابع اینترنتی و الکترونیکی درحوزه علمی، پژوهشی و فناوری پرداخته است.
درپایان دکترامید از بخش‌های مختلف ایرانداک دیدن کرد و با سایر فعالیت‌های آن آشنا شد.
گفتنی است محققان می‌توانند برای بهره‌برداری از این دروازه به Dar.irandoc.ac.ir مراجعه کنند.