در نشست مشترکی، زمینه های همکاری دانشگاه یزد با وزارت دفاع بررسی شد

۳۱ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۲:۲۵ کد : ۹۶۰۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۰۰
روسای تعدادی از دانشکده ها و مدیران پژوهشکده های دانشگاه یزد در نشستی با جانشین موسسه آموزشی و تحقیقاتی دفاعی کشور در خصوص پتانسیل های کاری خود و همچنین زمینه های همکاری با این موسسه بحث و گفت وگو کرد...
روسای تعدادی از دانشکده ها و مدیران پژوهشکده های دانشگاه یزد در نشستی با جانشین موسسه آموزشی و تحقیقاتی دفاعی کشور در خصوص پتانسیل های کاری خود و همچنین زمینه های همکاری با این موسسه بحث و گفت وگو کردند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدتقی المدرسی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه یزد با اشاره به اینکه در گذشته 14 طرح و 7 طرح به صورت پشتیبانی از پایان نامه های دانشجویی با وزارت دفاع کشور داشتیم، افزود: دانشگاه یزد با داشتن 400 عضو هیئت علمی و 12 دانشکده و گروه  آموزشی و 9 پژوهشکده به عنوان یک دانشگاه جامع، زمینه های بسیار زیادی برای همکاری با وزارت دفاع وجود دارد.
جانشین موسسه آموزشی و تحقیقاتی دفاعی کشور در این نشست با اشاره به اینکه در کشور در کل 4میلیون و 600هزار دانشجو مشغول تحصیل هستند و ما در سال 600میلیون نفرساعت پتانسیل تحقیقاتی داریم گفت: اگر 10 درصد توان تحقیقاتی کشور را در راستای نیاز دفاعی جهت گیری کنیم نیازمندی بخش دفاع تامین خواهد شد.
به گفته این مقام مسئول، به طور متوسط هر دانشجو از ابتدای تحصیل در دبستان تا رسیدن به مقطع دکترا، حداقل یک میلیاردو 200 میلیون تومان برای دولت هزینه داشته است و باید به نحوی از این توان تحقیقاتی و استعداد بالقوه در راستای نیازمندی های واقعی کشور بهره ببریم.
وی اظهار داشت: به چهار صورت می توان با دانشگاه ها همکاری داشت. شکل اول از دانشگاه ها یک سرویسی و یک خدماتی را دریافت می کنیم، شکل دوم گاهی برای یک فناوری که می شناسیم و نیازمندی‌مان و توانمندی دانشگاه در محیط فناوری برای ما مشخص شده است استفاده می کنیم، شکل سوم برای فناوری پیشرفته ای به سراغ دانشگاه ها می رویم که ما به عنوان صنعت یا کاربر اشراف کافی نسبت به آن فناوری نداریم و دانشگاه هم بلوغ چندانی در آن حوزه ندارد و شکل چهارم بحث فناوری های نوظهور و بدیع، یعنی ایجاد فرصت‌هایی نو مبتنی بر نیازهای آینده است.
وی در ادامه با اشاره به مفهوم شبکه سازی و در اختیار قرار دادن ظرفیت ها گفت: ما باید به شبکه سازی ظرفیت های خود توجه داشته باشیم و تلاش کنیم برای اینکه سایر افرادی که در سراسر کشور می توانند در حل مساله به ما کمک کنند، به خدمت بگیریم.
جانشین موسسه آموزشی و تحقیقاتی دفاعی کشور در ادامه با اشاره به اینکه مشکلاتی که در زمینه همکاری وزارت دفاع با دانشگاه بوده، گفت: وقتی صنعت بداند که از دانشگاه چه باید بخواهد و چگونه روابطش را با دانشگاه تنظیم کند برای آنچه که مطلوب صنعت است عمدتا فضا درست خواهد شد.
وی افزود: ما باید در حوزه نیازهای آینده یک مسیری را از سمت دانشگاه به صنعت ایجاد کنیم که این یک الگو و سازوکار می خواهد که چگونه حوزه های نو و بدیع و ایجادکننده فرصت های فوق العاده در آینده را بتوانیم با دانشگاه پیش ببریم.
در ادامه رئیس حوزه نوآوری و ایده پردازی وزارت دفاع کشور گفت: در حال حاضر همزمان با کارهایی که در این حوزه در حال انجام است،سعی داریم از 10 درصد توان دانشگاهیان به این حوزه وارد کنیم.
به گفته وی با همین 10 درصد می توانیم ایده هایی را استخراج کنیم که این ایده ها می توانند در بحث دفاع بسیار تاثیر گذار باشند و بتوانیم یک غافل‌گیری جدی را در صحنه جهانی ایجاد کنیم.