در ملاقات وزیر علوم با سفیر تاجیکستان ، گسترش روابط علمی و فناوری دو کشور بررسی شد

۲۵ اسفند ۱۳۹۳ | ۱۵:۵۴ کد : ۹۶۰۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۷۴۸
دکتر محمد فرهادی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با نعمت الله امام زاده سفیر جمهوری تاجیکستان در ایران در خصوص گسترش روابط علمی و فناوری بین دو کشور دیدار و گفتگو کرد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، د...
در ملاقات وزیر علوم با سفیر تاجیکستان ، گسترش روابط علمی و فناوری دو کشور بررسی شد
دکتر محمد فرهادی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با نعمت الله امام زاده سفیر جمهوری تاجیکستان در ایران در خصوص گسترش روابط علمی و فناوری بین دو کشور دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر فرهادی در این دیدار با بیان اینکه ایران و تاجیکستان دو کشورهم فکر، همزبان و همراه هستند و در زمینه های دین و زبان و فرهنگ و آداب و رسوم ، مشترکات فراوانی دارند ، اظهار داشت : در خصوص گسترش مراودات علمی و فناوری بین دو کشور باید هر چه سریع تر دومین کمیته علمی مشترک با حضور نمایندگان منتخب دو کشور در راستای عملیاتی کردن مفاد تفاهم نامه های منعقده تشکیل شود . 
وزیر علوم در ادامه افزود : همکاری های علمی مشترک بین دانشگاه های دو کشوربه دو شکل می تواند صورت پذیرد : ادامه تحصیل دانشجویان تاجیکی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا  ، و ایجاد فرصت های مطالعاتی برای استادان دانشگاه های تاجیکستان در دانشگاه های بزرگ ایران .
دکتر فرهادی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ما تمایل داریم تا دانشجویان بیشتری از کشور تاجیکستان در دانشگاه های ایران تحصیل کنند ، گفت : ما می توانیم به دانشجویانی که به صورت منتخب برای تحصیل در دانشگاه های ایران پذیرش می شوند علاوه بر اعطای بورس تحصیلی در رشته های زبان و ادبیات فارسی ، در رشته های فنی و مهندسی و فناوری های نوین نیز بورس تحصیلی اعطا کنیم .
در ادامه این نشست نعمت الله امام زاده سفیر جمهوری تاجیکستان در ایران با تبریک فرا رسیدن عید نوروز ، خواستار گسترش بیش از پیش روابط و مراودات علمی فناوری بین دو کشور شد و گفت : هم اکنون 450 دانشجوی تاجیکی در دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران تحصیل می کنند و ما در خواست می کنیم در صورت امکان این دانشجویان در رشته هایی پذیرش شوند که پس از فارغ التحصیلی بتوانند معضلات بخش های مختلف کشورمان را حل و فصل کنند .
وی افزود : تاجیکستان کشور جوانی است و انتظار حمایت بیشتر در زمینه های مختلف بویژه در بخش علم و فناوری از ایران را دارد و ما معتقدیم دانشجویان تاجیک با تحصیل در دانشگاه های ایران بهتر تعلیم می بینند و از پیشرفت های علمی ایران در زمینه های مختلف به بهترین نحو ممکن بهره مند می شوند .
همچنین در این دیدار دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم با بیان اینکه طبق توافق نامه منعقده بین دو کشور ، سالانه 200 نفر از دانشجویان تاجیکی می توانند به صورت بورسیه در دانشگاه های ایران تحصیل کنند ، گفت : در خصوص ارتباطات بین دانشگاهی نیز هم اکنون دانشگاه تکنیکی تاجیکستان با دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی و دانشگاه ملی این کشور با دانشگاه تربیت مدرس ارتباطات مناسبی دارند .