در راستای ارتباط صنعت و دانشگاه، وزیر علوم از مرکز تحقیقات، طراحی و تولید موتور ایران خودرو بازدید کرد

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۵:۰۴ کد : ۹۵۷۶ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۴۱۹
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از مرکز تحقیقات، طراحی و تولید موتور ایران خودرو(ایپکو) بازدید و در جریان تحقیقات این شرکت در زمینه  طراحی  و ساخت موتور خودرو قرار گرفت.به گزارش روابط عمومی وزار...
در راستای ارتباط صنعت و دانشگاه، وزیر علوم از مرکز تحقیقات، طراحی و تولید موتور ایران خودرو بازدید کرد
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از مرکز تحقیقات، طراحی و تولید موتور ایران خودرو(ایپکو) بازدید و در جریان تحقیقات این شرکت در زمینه  طراحی  و ساخت موتور خودرو قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی در جمع مدیران و روسای بخش های مرکز تحقیقات، طراحی و تولید موتور ایران خودرو، این مرکز را از نمونه ها و الگوهای عالی ارتباط صنعت و دانشگاه و کاربردی شدن علوم  و در راستای اجرایی شدن و عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی مبتنی بر دانش یاد کرد.
وی افزود: برنامه وزارت علوم افزایش زمینه های همکاری بیشتر صنعت و دانشگاه است و در همین راستا امکان استفاده از فرصت مطالعاتی داخل  به مدت 6 الی 9 ماه را برای دانشجویان دکتری فراهم کرده ایم و با انعقاد تفاهم نامه ای که با وزارت صنعت ، معدن و تجارت صورت گرفت، دانش آموختگان مقطع دکترا و اعضای هیئت علمی  می توانند  تحصیلات خودرا در دوره  پسا دکترا  در بخش صنعت ادامه دهند.
دکتر فرهادی  اظهار داشت: صنعت خودرو به عنوان یک صنعت پویا، کاربردی و مورد نیاز مردم،  برای پیشرفت،  بهینه سازی و استفاده از دانش روز  نیازمند همکاری  با دانشگاههای کشور است و دانشگاههای کشور نیز برای کاربردی کردن دانش و  انجام مسئولیت در قبال جامعه نیازمند همکاری با صنعت خودرو هستند.
در ادامه ، مهندس  محمد زالی عضو هیئت مدیره و مدیر عامل مرکز تحقیقات، طراحی و تولید موتور ایران خودرو گفت: این شرکت از ابتدای تاسیس خود اهداف خودرا در راستای افزایش همکاری بیشتر با دانشگاهها تعریف کرده و با ایجاد رشته موتور در برخی دانشگاهها، استفاده از نخبگان دانشگاهی  و تاسیس شرکت دانش بنیان به این همکاری استمرار بخشیده است.
وی افزود: ایران تنها کشور اسلامی است که خودرو ملی طراحی کرده است و این نشان دهنده پتانسیل بالای این صنعت برای رسیدن به اهداف کلان و استراتژیک است و قطعا همکاری نهادینه شده صنعت خودرو و دانشگاهها می تواند به شکوفایی بیشتر این صنعت مهم کشور کمک کند.
مهندس زالی طراحی و ساخت سامانه عیب یاب خودروهای یورو۴، طراحی موتور ملی دیزل سواری، موتور ملی "ای. اف .سون"، " ای .اف .سون" پایه گاز سوز،  و "ای .اف .فور" را از جمله دستاوردهای مرکز تحقیقات، طراحی و تولید موتور ایران خودرو اعلام کرد.
وی افزود: مرکز تحقیقات، طراحی و تولید موتور ایران خودرو (ایپکو)  در قالب یک طرح کلان ملی موفق شد اولین خودروی رانای هیبریدی  را طراحی و بسازد و تحویل  کار فرما دهد  که این خودرو با نیروی برق کار می کند و در صورت شارژ کامل باطری تا مسافت 85 کیلومتر حرکت می کند. همچنین در این خودرو موتور بنزینی طوری طراحی شده است که از این موتور تنها برای شارژ باطری استفاده می شود و برای حرکت خودرو کاربردی ندارد لذا آلایندگی ندارد.
بر اساس این گزارش، وزیر علوم ازبخش های مختلف مرکز تحقیقات، طراحی و تولید موتور ایران خودرو (ایپکو) از جمله آزمایشگاه خودرو، آزمایشگاه سوخت و احتراق ، آزمایشگاه موتور و آزمایشگاه اندازه گیری بازدید کرد.
گفتنی است در این بازدید مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی و مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم  دکتر فرهادی را همراهی کردند.  


( ۱ )