در دیدار وزیر علوم با سفیر اندونزی ، راه های گسترش همکاری های علمی و فناوری بین دو کشور مورد بررسی قرار گرفت

۲۰ تیر ۱۳۹۵ | ۱۴:۱۵ کد : ۹۵۷۱ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۷۳۷
در دیدار دکتر محمد فرهادی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با دکتر علیمودین سفیر اندونزی در ایران، راه های گسترش همکاری های علمی و فناوری بین دو کشور مورد بررسی قرار گرفت . به گزارش روابط عمومی وزارت علو ...
در دیدار وزیر علوم با سفیر اندونزی ، راه های گسترش همکاری های علمی و فناوری بین دو کشور مورد بررسی قرار گرفت
در دیدار دکتر محمد فرهادی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با دکتر علیمودین سفیر اندونزی در ایران، راه های گسترش همکاری های علمی و فناوری بین دو کشور مورد بررسی قرار گرفت .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این دیدار دکتر فرهادی با اشاره به روابط دیرینه و مناسب سیاسی ، فرهنگی و علمی بین دو کشور اظهار داشت : پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران ، توسعه مراکز آموزش عالی و دانشگاه ها سرعت بیشتری به خود گرفته و هم اکنون حدود 5 میلیون نفر دانشجو در دانشگاه های جامع ، تخصصی و فنی و مهندسی ایران تحصیل می کنند .
وزیر علوم در ادامه با بیان اینکه 14 دانشگاه جامع ایران در بین یک در صد دانشگاه های برتر جهان قرار گرفته اند ، گفت : علاوه بر این ، 10 دانشگاه و موسسه تحقیقاتی علوم پزشکی ، 8 دانشگاه صنعتی ، 2 دانشگاه غیر متمرکزو یک پژوهشگاه از جمهوری اسلامی ایران در جمع یک در صد دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی برتر جهان قرار دارند.
وی افزود : هم اکنون 38 پارک علم و فناوری با 160 مرکز رشد در ایران در حال فعالیت هستند و دراین مراکز علمی ایده به محصول تبدیل می شود ومی تواند زمینه همکاری مناسبی را بین این مراکزعلمی و بخش های مشابه آن در اندونزی فراهم کند .
دکتر فرهادی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تعداد اندک دانشجویان بورسیه ایرانی و اندونزیایی در دو کشور، برلزوم گسترش اعزام دانشجو از سوی هر دو کشور تاکید کرد و گفت : همکاری های مشترک علمی و فناوری دو کشور می تواند در زمینه تاسیس مراکز تحقیقاتی مشترک  به خصوص در زمینه های علوم اسلامی و قرآنی انجام گیرد که به طور مثال می توان در این زمینه به همکاری دانشگاه تهران با دانشگاه علوم قرآنی جاکارتا و همکاری دانشگاه گیلان با دانشگاه مولانا مالک اندونزی اشاره کرد .
وی همچنین به همکاری های مشترک علمی و فناوری بین دو کشور در زمینه علومی همچون هوافضا ، نانو و بایو تکنولوژی ، انرژی های نو و محیط زیست اشاره کرد و گفت : کمیته همکاری های مشترک علمی و فناوری با حضور مسئولانی از دو کشور ایران و اندونزی ، امور مربوط به نحوه گسترش این همکاری ها را بررسی می کنند.
 دکتر فرهادی اظهار امیدواری کرد که نتایج پنجمین نشست این کمیته که در تهران تشکیل می شود به گسترش بیش از پیش روابط علمی و فناوری بین دو کشور منجر شود.
وزیر علوم در پایان در خصوص ایجاد کرسی های زبان فارسی و ایران شناسی در دانشگاه های اندونزی در صورت در خواست مسئولان آموزش عالی آن کشور قول مساعد داد.
همچنین در این دیدار دکتر علیمودین سفیر اندونزی در ایران با قدردانی از وزیر علوم کشورمان و استقبال از گسترش همکاری های علمی بین دو کشور گفت : برای ما بسیار مغتنم است که از تجربیات علمی و فناوری ایران در زمینه های مقابله با بلایای طبیعی ،مدیریت بحران و همچنین استفاده از پهبادها بهره مند شویم .
وی افزود : از مسئولان وزارت علوم و دانشگاه های ایران دعوت می کنم تا با سفر به اندونزی از تاثیر مستقیم فرهنگ اسلامی ایرانی بر مردم اندونزی و مشاهده برگزاری مراسم عاشورای حسینی در این کشور آگاه شوند و همچنین در خصوص مدیریت بحران و بلایای طبیعی ، کارشناسان ما را راهنمایی کرده و آموزش دهند .
گفتنی است در این دیدار دکتر حسین سالار آملی ، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی ، و دکتر مجتبی شریعتی نیاسر ، معاون آموزشی وزیر علوم نیز حضور داشتند .