در دیدار قائم مقام ستاد خیّرین وزارت علوم و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، راه های ترویج و گسترش وقف علمی بررسی شد

۲۲ دی ۱۳۹۳ | ۱۱:۳۱ کد : ۹۵۶۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۷۰۵
در دیدار دکتر محمد حسین امید معاون اداری، مالی و مدیریت منابع و قائم مقام ستاد خیّرین وزارت علوم و حجت الاسلام و المسلین علی محمدی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، زمینه های همکاری...
در دیدار قائم مقام ستاد خیّرین وزارت علوم و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، راه های ترویج و گسترش وقف علمی بررسی شد
در دیدار دکتر محمد حسین امید معاون اداری، مالی و مدیریت منابع و قائم مقام ستاد خیّرین وزارت علوم و حجت الاسلام و المسلین علی محمدی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، زمینه های همکاری مشترک و راه های ترویج و گسترش وقف علمی بررسی شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این دیدار دکتر امید با اشاره به پیشینه وقف در کشور و آثار مشهود و برجسته این فرهنگ الهی در تاسیس و ادامه فعالیت مراکز علمی و آموزشی در دوره های مختلف تاریخی، وجود موقوفات و حمایت خیّرین و واقفین را یکی از علل اصلی پیشرفت های علمی در دوره های گذشته معرفی کرد .
دکتر امید همچنین از مجموعه علمی آموزشی ربع رشیدی تبریز به عنوان یک نمونه شاخص در این زمینه نام برد و اقدام وزیر دانشمند ایرانی، خواجه رشید الدین فضل الله همدانی را در تاسیس این مجموعه علمی و اختصاص موقوفات گسترده و عواید آن به این مجموعه را جزو اقدامات مهم و قابل تحسین این شخصیت برجسته عنوان کرد.
وی در ادامه، جذب مشارکت های مردمی و حمایت واقفین را از خصوصیات شاخص دانشگاه های مطرح و معتبر دنیا معرفی کرد و وجود بنیادهای موقوفه حامی علم و آموزش و موقوفات گسترده علمی در کشورهای پیشرفته را یکی از مسائل قابل توجه و تحقیق عنوان کرد و حمایت های خیّرین و واقفین را یکی از مهم ترین و مطمئن ترین منابع دانشگاه های بزرگ دنیا برشمرد.
قائم مقام ستاد خیّرین وزارت علوم با اشاره به عزم جدی این وزارت در استفاده از مشارکت های خیّرین و واقفین، تصمیمات و اقدامات صورت گرفته در مجموعه وزارت علوم در این خصوص را تبیین و تشریح کرد.
در ادامه این دیدار حجت الاسلام علی محمدی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اهداف و ماموریت های سازمان اوقاف و امور خیریه موضوع وقف از جنبه های مختلف را تبیین کرد و از برنامه ریزی و سازماندهی گسترده این سازمان برای اشاعه فرهنگ وقف در جامعه و همگانی نمودن آن در اقشار مختلف مردم از طرق مختلف از جمله طرح اوراق وقف خبر داد و اوراق وقف را ابزاری برای فراهم کردن امکان وقف برای همه اقشار جامعه در هر صنف و گروهی و با هر مبلغی عنوان کرد و این اوراق را یک نوع ورقه بهادار غیرانتفاعی برای توسعه فرهنگ وقف و ایجاد امکانی برای مشارکت مردم در امر وقف در تمامی سطوح معرفی کرد.
وی همچنین یکی از مهم ترین اقدامات صورت گرفته در این سازمان را در چند سال گذشته ، جمع آوری و ساماندهی تعداد زیادی از وقف نامه های موقوفات کشور عنوان کرد و سازمان اوقاف و امور خیریه را موظف به صیانت و حفاظت از نیات واقفین دانست.
حجت الاسلام علی محمدی، فرهنگ وقف را یکی از دلایل رشد و شکوفایی مراکز علمی و آموزشی در سده های گذشته معرفی کرد و با تاکید بر احیای فرهنگ وقف علمی، برای همکاری و تعامل مشترک با وزارت علوم در این خصوص اعلام آمادگی کرد.
گفتنی است در پایان این دیدار طرفین توافق کردند که اقدامات و هماهنگی های لازم بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان اوقاف و امور خیریه برای انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک در آینده نزدیک صورت پذیرد.