در آستانه هفته دولت، فاز دو پروژه آبیاری دانشگاه تبریز به بهره برداری رسید

۳۰ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۴:۲۳ کد : ۹۵۲۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۷۸
فاز دو پروژه آبیاری تحت فشار سایت خلعت پوشان دانشگاه تبریز (پردیس آموزشی و تحقیقاتی کشاورزی و دامپزشکی) باحضور اعضای هیئت رئیسه و جمعی ازمدیران دانشگاه تبریز به بهره برداری رسید. به گزارش روابط عمومی و...
فاز دو پروژه آبیاری تحت فشار سایت خلعت پوشان دانشگاه تبریز (پردیس آموزشی و تحقیقاتی کشاورزی و دامپزشکی) باحضور اعضای هیئت رئیسه و جمعی ازمدیران دانشگاه تبریز به بهره برداری رسید.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمحمدرضا پورمحمدی رئیس دانشگاه تبریز ضمن بازدید از این سایت و بررسی مسائل آن، همچنین در آیین افتتاح فاز دو پروژه آبیاری تحت فشار با بیان اینکه دانشگاه در تمامی زمینه ها باید برای جامعه الگو و نمونه باشد، گفت: با توجه به کمبود آب در منطقه و کشور، نوآوری در شیوه های کشت و حتی بهینه نمودن روش های نوین آبیاری، بذرباشی و تمامی مراحل کشت و برداشت ضروری است.
وی افزود: دانشکده کشاورزی به عنوان بزرگ ترین دانشکده این دانشگاه، با استادان و دانشجویان برجسته باید نقش تعیین کننده ای در این زمینه در منطقه و کشور داشته باشند.
دکترباب اله حیاتی رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز نیز دراین آیین گفت: فاز دو پروژه آبیاری تحت فشار سایت خلعت پوشان به وسعت27 هکتار آبیاری بارانی امروز به بهره برداری رسید.
وی درادامه با تاکید بر اینکه طرح آبیاری تحت فشار با مشارکت جهاد کشاورزی و این دانشگاه به وسعت 70 هتکار به اجرا در آمده است، افزود: قبلا نیز فاز یک شامل شامل 15 هکتار آبیاری قطره ای و سه هکتار آبیاری بارانی و فاز سه نیز هشت هکتار آبیاری قطره ای و 17 هکتار آبیاری بارانی به بهره برداری رسیده بود.
رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز تصریح کرد: برای تکمیل، بازسازی و اصلاح این سه فاز 500 میلیون ریال هزینه شده است.
درحاشیه این مراسم از دست اندرکاران و مسئولان اجرای این پروژه با اهدای لوح سپاس قدردانی شد.
همچنین سایت خلعت پوشان در زمینی به وسعت بیش از 260 هکتار برای انواع فعالیت ‌های آموزشی و تحقیقاتی احداث و راه اندازی شده و مهم ترین قسمت‌های این ایستگاه تحقیقاتی شامل کلکسیون موکاری با بیش از 250 گونه تاک، دو باب گلخانه، سه باب گلخانه هیدروپونیک، قطعات درختان مثمر به ویژه دانه‌دارها، مزرعه سبزیجات و خزانه درختان غیرمثمر، واحدهای پرورش گاو شیری، گوسفند و بز، هرباریوم دانشکده با 17 هزار نمونه گیاهی از فلور آذربایجان شرقی، واحد ماشین های کشاورزی است.
گفتنی است دانشکده دامپزشکی و درمانگاه تخصصی آن دراین سایت قراردارد.