دبیر کنگره علوم باغبانی ایران: ارائه نزدیک به 700 مقاله در نهمین کنگره علوم باغبانی ایران

۱۹ دی ۱۳۹۴ | ۱۳:۰۴ کد : ۹۵۰۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۲۴
دکترنوراله معلمی رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه شهیدچمران اهواز و دبیرنهمین کنگره علوم باغبانی ایران با اشاره به حضور پنج مهمان خارجی برای اولین بار دراین کنگره، از ارائه حدود 700 مقاله دراین کنگره به‌ص...
دکترنوراله معلمی رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه شهیدچمران اهواز و دبیرنهمین کنگره علوم باغبانی ایران با اشاره به حضور پنج مهمان خارجی برای اولین بار دراین کنگره، از ارائه حدود 700 مقاله دراین کنگره به‌صورت شفاهی و پوستر خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمعلمی دراین نشست، با اشاره به برگزاری این کنگره از پنجم تا هشتم بهمن‌ماه سال جاری، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم در روز افتتاحیه بیش از 600 نفر از اساتید، محققان و دانشجویان رشته‌های علوم باغبانی ازسراسر کشور در کنگره حضور داشته باشند.
وی با بیان این‌که تمام تمهیدات لازم برای برگزاری هرچه ‌بهتر کنگره انجام‌شده و درحال انجام است، افزود: ارائه نتایج پژوهش‌های جدید در عرصه علوم باغبانی، ایجاد زمینه هم‌اندیشی و تبادل دانش بین پژوهشگران علوم باغبانی، ایجاد ارتباط بین بخش‌های پژوهشی و اجرایی باغبانی کشور جهت به‌کارگیری مؤثر دست‌آوردهای جدید پژوهشی درتولید محصولات باغبانی، برگزاری نمایشگاه تجهیزات، کتب و تولیدات جدید دربخش باغبانی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی و بازدیدهای علمی در این حوزه از اهداف برگزاری این کنگره است.
رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه شهیدچمران اهواز با اشاره به محورهای کنگره، گفت: مدیریت تولید و فیزیولوژی گیاهان باغی، به‌نژادی و بیوتکنولوژی گیاهان باغی، مدیریت تنش‌های زیستی و غیرزیستی درگیاهان باغی، فیزیولوژی و فناوری پس از برداشت گیاهان باغی، تغذیه گیاه و کشت ارگانیک گیاهان باغی، مدیریت تولیدات گلخانه‌ای گیاهان باغی، تولید بذر و نهال گواهی‌شده گیاهان باغی، کارآفرینی و ارتباط با صنعت و فضای سبز محورهای این کنگره را تشکیل می‌دهد.
دکترمعلمی با اشاره به دریافت حدود 900 مقاله در دبیرخانه کنگره، تصریح کرد: از این تعداد تقریباً 100 مقاله موردپذیرش قرار نگرفت، همچنین 140 مقاله به‌صورت شفاهی و بیش از 550 مقاله در قالب پوستر ارائه خواهد شد.
وی بابیان این‌که برای هر مقاله 2 داور تعیین شد، افزود: داوری مقالات در دو مرحله انجام شد که درمرحله اول حدود 130 نفر از اساتید رشته باغبانی دانشگاه‌های سراسر کشور و محققان مراکز تحقیقاتی مقالات براساس معیارهای مشخص و امتیاز هر مقاله داوری کردند و درمرحله دوم نیز یک کمیته داوری متشکل از حدود 30 نفر از اساتید و محققان جمع‌بندی نهایی را درخصوص قالب ارائه مقالات  در کنگره به‌صورت شفاهی یا پوستر انجام دادند.
دبیرنهمین کنگره علوم باغبانی ایران همچنین از حضور پنج نفر از صاحب‌نظران و متخصصان این رشته از کشورهای آمریکا، ایتالیا، ژاپن، هلند و عراق برای اولین بار دراین کنگره خبر داد و گفت: همچنین برای اولین بار درتاریخ برگزاری این کنگره 2 چالش مهم بخش باغبانی کشور در حوزه خرما و گلخانه‌ها درکنگره مطرح و بررسی می‌شود.
دکترمعلمی گفت: طراحی سایت اختصاصی برای کنگره جهت پذیرش مقالات و اطلاع‌رسانی درخصوص فرآیندها و برنامه‌ها ازدیگر اقدامات انجام‌شده به‌منظور تسهیل ارتباط پژوهشگران و علاقه‌مندان با دبیرخانه کنگره است که پیش‌ازاین در کنگره‌های قبلی دریافت مقالات از طریق پست الکترونیکی انجام می‌شد.
وی با اشاره به برنامه‌های جانبی کنگره، افزود: در سه روز برگزاری کنگره 28 پانل تخصصی در پنج گرایش میوه کاری (میوه‌های گرمسیری، میوه‌های معتدله و میوه‌های ریز)، سبزی‌کاری، گیاهان زینتی، گیاهان دارویی، فیزیولوژی پس از برداشت و کشت بافت و بیوتکنولوژی برگزار می‌شود که در روز اول تنها یک پانل عمومی درنظر گرفته‌شده است.
رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه شهیدچمران اهواز تصریح کرد: همچنین برگزاری چهار کارگاه آموزشی با عناوین کشت هیدروپونیک محصولات باغی، روش‌های مقدماتی بیوتکنولوژی درعلوم باغبانی، بیوانفورماتیک درعلوم کشاورزی و میکروبیولوژی پس از برداشت درحاشیه کنگره برگزارخواهد شد.
دکترمعلمی ادامه داد: بازدید از یک کارگاه بسته‌بندی خرما در شادگان و دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر و همچنین بازدید از مرکز تحقیقات کشاورزی صفی‌آباد و دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول و چغازنبیل شوش، دو برنامه بازدید علمی درحاشیه برگزاری کنگره هستند.
گفتنی است دراین نشست مسائل و مباحث مختلف درخصوص برگزاری کنگره با حضور عوامل اجرایی مطرح شد و مورد بررسی قرارگرفت.