دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران: راه حل تمام بحران های جهانی، گشوده شدن پنجره های فرهنگ و هنر است

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۴:۳۹ کد : ۹۵۰۲ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۸۵۰
دکتر محمدرضا سعیدآبادی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران در آیین اختتامیه بخش همایش دومین جشنواره بین المللی خلاقیت و نوآوری در هنرهای اسلامی و صنایع دستی گفت: تنوع، لازمه زیبایی جهان است و همگان ...
دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران: راه حل تمام بحران های جهانی، گشوده شدن پنجره های فرهنگ و هنر است
دکتر محمدرضا سعیدآبادی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران در آیین اختتامیه بخش همایش دومین جشنواره بین المللی خلاقیت و نوآوری در هنرهای اسلامی و صنایع دستی گفت: تنوع، لازمه زیبایی جهان است و همگان باید به این مهم واقف باشند که توسعه نمی تواند با یک نگرش واحد صورت گیرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سعیدآبادی با تقسیم میراث فرهنگی کشورها به چهار دسته  طبیعی، مکتوب، مشاهیر و میراث فرهنگی ناملموس اظهار داشت: در حال حاضر در برخی کشورهای جهان با روندی مواجه هستیم که می خواهند توسعه واحد فرهنگی را در تمامی کشورهای جهان به کار گیرند که این سیاست و اقدام نامناسب می تواند در آینده نه چندان دور، فرهنگ بومی کشورها را نابود کند.
وی توسعه فرهنگ و میراث فرهنگی کشورها را نیازمند خلاقیت و نوآوری دانست و افزود: اگر یک قسمت از میراث فرهنگی طبیعی مثل بازار تبریز، دچار صدمه شود، این موضوع قابل مشاهده و جبران است، اما میراث فرهنگی ناملموس از قبیل آداب و سنن، صنایع دستی و انواع هنرهای فاخر، همان طور که از نامش پیداست، "ناملموس" بوده و در صورت عدم تکرار و یادآوری، هر روز کمرنگ و کمرنگ تر خواهد شد.
دکتر سعید آبادی سطح برگزاری دومین جشنواره بین المللی خلاقیت و نوآوری در هنرهای اسلامی و صنایع دستی را عالی ارزیابی کرد و ادامه داد:  در جهانی که خشونت، جهل و بحران هر روز در آن جریان دارد، کشورها، نمی توانند تنها از پنجره سیاست با هم در ارتباط باشند؛ راه حل تمام بحران های جهانی، گشوده شدن پنجره های فرهنگ و هنر است.
وی در بخش پایانی سخنان خود گفت: تاکنون 10 مورد از میراث فرهنگی ناملموس و 30 شخصیت برجسته و شاعر ایران در سازمان بین المللی یونسکو ثبت شده است.
گفتنی است بخش همایش جشنواره خلاقیت و نوآوری در هنر اسلامی با تجلیل از تمامی ارائه دهندگان مقاله  و صدور بیانیه ای به کار خود پایان داد .