دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو بر ضرورت فعالیت شبکه ای و بین المللی موسسات پژوهشی تاکید کرد

۲۷ تیر ۱۳۹۵ | ۱۵:۱۳ کد : ۹۵۰۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۱۴۰
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: یک مرکز تحقیقاتی هرچقدر هم قوی و با ظرفیت بالا باشد ، به تنهایی نمی تواند تاثیر چشمگیری در منطقه و حوزه قلمرو خود داشته باشد از همین رو، حضور در شبکه های جهانی ...
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: یک مرکز تحقیقاتی هرچقدر هم قوی و با ظرفیت بالا باشد ، به تنهایی نمی تواند تاثیر چشمگیری در منطقه و حوزه قلمرو خود داشته باشد از همین رو، حضور در شبکه های جهانی که دارای اشتراک فکری هستند در موفقیت این مراکز بسیار موثر خواهد بود.
به گزارش  روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سعداله نصیری قیداری در اولین نشست شورای حکام مرکز منطقه ای اقیانوس شناسی غرب آسیا به​ میزبانی پژوهشگاه ملی اقیانوس­ شناسی و علوم جوی، اظهار داشت: مراکز دوم تحقیقاتی از جمله مرکز نوع دوم اقیانوس شناسی، تحت حمایت کشورهای میزبان تشکیل می شوند و ارتباط ساختاری با سازمان یونسکو ندارند اما از طریق موافقتنامه ای که بین رئیس مرکز و مدیرکل یونسکو منعقد می شود در مسائل مختلف مرتبط با اهداف موافقتنامه فعالیت می کنند.
وی خاطرنشان کرد: این مراکز به عنوان قطب افراد ماهر و متخصص عمل می کنند که برنامه های یونسکو را در انطباق با برنامه ها و اسناد ملی کشورها اجرا می کنند و در تدوین برنامه های استراتژیک و اسناد اولویت دار نقش مهمی دارند.
دکتر نصیری از اعضای شورای حکام مرکز منطقه ای اقیانوس شناسی غرب آسیا درخواست کرد که در ارزیابی های خود به فعالیت جمعی و شبکه ای توجه ویژه داشته و این نوع فعالیت ها را مورد تشویق قرار دهند.
وی ادامه داد: تبادل اطلاعات، فرصت های حمایت مالی، تبادل نیروی متخصص برای تربیت و آموزش افراد، تبادل نرم افزار و داده های علمی می تواند در توسعه این مراکز پژوهشی و اثربخشی آنها نقش داشته باشد.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو به تصویب مراکز نوع دوم اقیانوس شناسی در سی و ششمین کنفرانس عمومی یونسکو در سال 2011 اشاره کرد و گفت: گستره وسیع اقیانوس ها، تهیه منابع غذایی، حمل و نقل، جذب 50 درصد کربن در جو از طریق پدیده گلخانه ای و تولید 50 درصد اکسیژن جو، اهمیت ویژه اقیانوس ها را مشخص می کند و هدف شماره 14 از سلسله اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد که حفظ و استفاده پایدار از اقیانوس ها را توصیه می کند دلیلی بر اهمیت این موضوع است.
وی ادامه داد: تحقق این هدف در دسترس نخواهد بود مگر اینکه به آموزش و پژوهش و افزایش آگاهی عمومی در ارتباط با اقیانوس ها پرداخته شود و با توجه به اینکه یکی از اهداف مرکز منطقه ای اقیانوس شناسی غرب آسیا، توسعه آموزش و پژوهش است انتظار می رود این مرکز در تدوین و اجرای برنامه ها و اسناد توسعه کشورهای منطقه نقش موثری داشته باشد.
دکتر نصیری ضمن تاکید بر اهمیت نقش آموزش در پیشبرد اهداف توسعه ای کشورها گفت: در نشست سوم دبیران کل کمیسیون های ملی یونسکو که اخیرا در شهر شانگهای چین برگزار شد، هدف شماره 4 برنامه توسعه سازمان ملل (آموزش با کیفیت) به عنوان اولویت اول این برنامه تعیین شد و اساس بقیه اهداف این برنامه قرار گرفت و اگر تاکنون محیط زیست به عنوان عامل اصلی توسعه تلقی می شد اکنون آموزش و مسوولیت های اجتماعی به عنوان عوامل اساسی مطرح هستند.
براساس این گزارش، اولین نشست شورای حکام مرکز منطقه ­ای اقیانوس شناسی غرب آسیا تحت پوشش یونسکو، صبح امروز با حضور نمایندگان کشورهای عضو منطقه غرب آسیا از جمله پاکستان، عراق و عمان در محل پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی گشایش یافت.
گفتنی است تاسیس اولین مرکز منطقه­ ای اقیانوس ­شناسی یونسکو در غرب آسیا نه تنها برای جمهوری اسلامی ایران رویداد بسیار مهمی به شمار می آید بلکه برای کمیسیون بین دولتی اقیانوس­ شناسی سازمان یونسکو نیز حایز اهمیت است.
هدف از تاسیس این مرکز، درک علمی بهتر از فرآیندهای مرتبط با دریا و اقیانوس در منطقه در جهت دستیابی به توسعه پایدار و تسهیل همکاری­ ها و مشارکت­ های منطقه­ ای، تبادل تجربه و دانش اقیانوس ­شناسی و همچنین برنامه ­ریزی و اجرای برنامه­ های آموزشی و پژوهشی عنوان شد.