دبیر دومین همایش ملی بحران آب : آب گنجینه‌ مشترک زندگی همه انسان‌ها است

۲۲ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۵:۲۴ کد : ۹۴۷۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۶۴
دکتر روح‌اله فتاحی دبیر دومین همایش ملی بحران آب در دانشگاه شهرکرد آب را گنجینه مشترک زندگی همه‌ انسان‌ها دانست. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در مراسم افتتاحیه‌ این همایش دکتر روح‌اله فتاحی...
دبیر دومین همایش ملی بحران آب : آب گنجینه‌ مشترک زندگی همه انسان‌ها است
دکتر روح‌اله فتاحی دبیر دومین همایش ملی بحران آب در دانشگاه شهرکرد آب را گنجینه مشترک  زندگی همه‌ انسان‌ها دانست.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در مراسم افتتاحیه‌ این همایش دکتر روح‌اله فتاحی رئیس دانشکده‌ کشاورزی و مرکز تحقیقات منابع آب دانشگاه شهرکرد که دبیری همایش ملی بحران آب را نیز به عهده دارد، آب را گنجینه‌ مشترک انسان‌ها معرفی کرد و افزود: کمیت، کیفیت و تعادل آب لازمه بقای انسان است و کمبود و تخریب ساختار آن نابودی اکوسیستم‌ها و زیرساخت‌های زندگی بشری را به همراه دارد.
دبیر دومین همایش ملی بحران آب تخریب منابع آب را به منزله‌ تخریب پایه‌های توسعه‌ کشور دانست و تصریح کرد:‌ مدیریت منابع آب یکی از چالش‌های بزرگ زندگی بشری است که می‌تواند سرمنشا بسیاری از تحولات مثبت و منفی در تعامل جوامع با یکدیگر باشد و زمانی که راهکارهای مدیریتی بدون بررسی‌های علمی و کارشناسانه ارائه شود زبان مفاهمه به زبان مخاصمه مبدل می‌شود و نه تنها جاهلانه محیط‌زیست نابود می‌شود بلکه زندگی بشر با مخاطرات زیادی مواجه می شود.
رئیس مرکز تحقیقات منابع آب دانشگاه شهرکرد افزود:خروجی آب چهارمحال و بختیاری به دیگر استان‌ها 11 میلیارد مترمکعب است و در 2 دهه‌ گذشته به دلیل عدم تناسب میان تقاضا و تجدید آب همچنین تمرکز جمعیت و فعالیت‌های اقتصادی در نقاط کم آب کشور و به تبع انتقال آب، این استان را با چالش روبه‌رو کرده تا جایی که چندین روستا با تانکر آب‌رسانی می‌شوند و قطبی که انتظار می‌رود تأمین کننده آب معدنی در خاورمیانه باشد اکنون با کمبود آب دست و پنجه نرم می‌کند.
دکتر فتاحی برقراری تعادل بین عرضه و تقاضای آب، توسعه در سایه‌ حفظ محیط زیست،‌ آمایش سرزمین، هماهنگی توسعه با محیط را از راهکارهای پیشگیری از مخاطرات فعلی و کنترل بحران برشمرد و ابراز امیدواری کرد با جلوگیری از اجرای راهکارهای بدون پشتوانه‌ علمی و کارشناسی از جمله ‌انتقال آب بین‌حوضه‌ای و تغییر مسیر رودخانه‌ها،  موج بحران پایان یابد و از وقوع حقایق تلخ آینده پیشگیری شود.
گفتنی است دومین همایش ملی بحران آب با حضور علیرضا دائمی معاون وزیر نیرو، دکتر شایان شامحمدی سرپرست دانشگاه شهرکرد، قربانپور مشاور برنامه‌ریزی استاندار چهارمحال و بختیاری و جمعی از مسئولان استان و دانشگاهیان سراسر کشور، در دانشگاه شهرکرد برگزار شد.