دانشکده کشاورزی و فاز اول ساختمان سلف سرویس مرکزی پردیس دانشگاه جهرم کلنگ زنی شد

۲۸ اسفند ۱۳۹۲ | ۱۲:۰۰ کد : ۹۴۶۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۶۲۱
<span id="ms-rterangepaste-start"></span> <div style="text-align: justify; line-height: 150%; margin: 0cm 0cm 10pt"><b><span lang="FA" style="line-height: 150%; font-family: "b nazanin"; font-size: 12pt">مراسم کلنگ زنی دو طرح عمرانی در پردیس دانشگاه جهرم با حضور نماینده وزارت علوم و مسئولین دانشگاه و شهرستان جهرم برگزار شد.</span></b></div> <div style="text-align: justify; line-height: 150%; margin: 0cm 0cm 10pt"><b><span lang="FA" style="line-height: 150%; font-family: "b nazanin"; font-size: 12pt">به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این مراسم که با حضور دکتر عریان معاون </span></b></div> ...
مراسم کلنگ زنی دو طرح عمرانی در پردیس دانشگاه جهرم با حضور نماینده وزارت علوم و مسئولین دانشگاه و شهرستان جهرم برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این مراسم که با حضور دکتر عریان معاون پژوهشی دانشگاه شیراز و نماینده وزارت علوم، حمیدی مشاور معاون فرهنگی وزارت علوم و دکتر بهرام شعبانی رئیس دانشگاه جهرم، حجت الاسلام دکتر دژکام نماینده ولی فقیه و امام جمعه جهرم، دکتر رعیتی فرد معاون استاندار فارس و فرماندار جهرم، مهندس قزلی شهردار جهرم و جمعی دیگر از مسئولین شهرستان حضور داشتند، دانشکده کشاورزی و فاز اول ساختمان سلف سرویس مرکزی پردیس دانشگاه جهرم کلنگ زنی شد.
در ابتدای این مراسم دکتر شعبانی در سخنانی با اشاره به سابقه تاریخی و مذهبی شهرستان جهرم و توانمندی های این شهرستان گفت: خوشبختانه امروزه شهر جهرم با دارا بودن بیش از 17 هزار دانشجو در دانشگاه های مختلف و فعال به صورت شهری دانشگاهی درآمده و امیدواریم این روند ادامه یابد.
وی با اشاره به سابقه دانشگاه جهرم و فعالیت های این دانشگاه افزود:  خوشبختانه با وجود اینکه دانشگاه جهرم، دانشگاهی نوبنیاد است اما پیشرفت های خوبی از جنبه های کمی و کیفی داشته است و هم اکنون با پذیرش بیش از 2200 دانشجو در 20 کد رشته تحصیلی و در اختیار داشتن نزدیک به 100 عضو هیئت علمی و بورسیه به فعالیت خود ادامه می دهد.
وی با اشاره به تلاش دانشگاه جهرم در زمینه تهیه تجهیزات و آزمایشگاه های مورد نیاز دانشگاه افزود : تعدادی از رشته های دانشگاه جهرم مانند رشته مهندسی تولیدات گیاهان دارویی و معطر و مهندسی بیوتکنولوژی در استان فارس فقط در دانشگاه جهرم دانشجو می پذیرد و نیازمندی های تجهیزاتی این رشته ها نیز در حدامکان فراهم شده است.
دکتر شعبانی با اشاره به مراحل راه اندازی و اجرای پروژه های پردیس دانشگاه جهرم در زمینی به مساحت حدود 75 هکتار گفت: در حال حاضر خوابگاه دانشجویی به طور کامل آماده بهره برداری است و دانشکده علوم پایه نیزحدود 80 درصد پیشرفت داشته و امروز شاهد کلنگ زنی دو پروژه جدید هستیم.
وی در پایان از مسئولینی که دانشگاه  جهرم را در مسیر توسعه مورد حمایت قرار داده اند تشکر کرد.
در ادامه مراسم دکتر هاشمی  معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با ارتباط تلفنی ضمن عذرخواهی از عدم حضور به دلیل دیدار مسئولین ستاد راهیان نور با مقام معظم رهبری ، از مسئولین دانشگاه جهرم و دست اندرکاران برگزاری مراسم که در جهت توسعه دانشگاه تلاس می کنند سپاسگزاری و اظهار امیدواری کرد که دانشگاه جهرم در آینده نزدیک به جایگاه واقعی خویش نایل شود.
وی با اشاره به اینکه توسعه دانشگاه از جمله توسعه فیزیکی منجر به توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی منطقه خواهد شد، گفت: آن چیزی که موجب تأکید ماست این است که دانشگاه، آینده ساز و موجب تقویت سرمایه انسانی و اجتماعی کشور خواهد شد و سرمایه انسانی یکی از عوامل اصلی پیشرفت در حوزه های دیگر است و در واقع هر جامعه ای که از شخصیت های توانا و دانشمند بیشتری برخوردار باشدحتما در افق های آینده می تواند از سطح توانمندی توسعه و پیشرفت بهتر برخوردار باشد. آن چیزی که موجب رقابت در کشورهای توسعه یافته است فقط توسع اقتصادی نیست بلکه توسعه انسانی و توسعه اجتماعی از محورهای مهم دانشگاه ها و جوامع است که دانشگاه ها در این حوزه پیشگام هستند.
دکتر هاشمی افزود: در زمینه توسعه دانشگاه، سیاست دانشگاه ها بر این است که رشد و گسترش فقط در رشد کمی نباشد بلکه رشد و ارتقاء کیفی در کنار رشد کمی مورد اهتمام مسئولین قرار بگیرد. این سیاست را باید در دانشگاه های مختلف مورد تحقیق قرار دهیم مخصوصا در دانشگاه هایی که در مناطق کمتر توسعه یافته حضور دارند و با یک رویکرد آمایشی متناسب با قابلیت ها و ظرفیت های هر منطقه به تلاش های علمی خود ادامه دهند و تلاش های علمی را متناسب با مقتضیات فرهنگی و تاریخی به سمتی هدایت کنند که ان شاءالله زمینه ساز تحقق عدالت اجتماعی و تقویت منطقه و جلوگیری از اتلاف منابع و توانمندی های موجود در منطقه باشد.
وی افزود : بنابراین توسعه دانشگاه ها در مناطق مختلف کشور متناسب با این تواندمندی های انسانی، ظرفیت های اقتصادی، موقعیت های اقلیمی و نیروهای متخصص و تحصیل کرده مورد توجه مرکز آموزش عالی است و ما امروز این تخصص را در دوستانی که در دانشگاه جهرم حضور دارند می بینیم و امیدواریم دانشگاه جهرم در شهری با تاریخ کهن و سابقه فرهنگی والا در عرصه های مختلف تاریخی به این روند رو به رشد خود ادامه دهد.
وی در پایان از خیرین منطقه که همیشه در امور خیریه و توسعه دانشگاه های منطقه پیشگام بوده اند تشکر و اظهار امیدواری کرد با حمایت های مردمی و مشارکت این بزرگواران در مسیر ارتقای علمی و توسعه دانشگاه ها گام برداریم.
گفتنی است این دو پروژه شامل ساخت دانشکده کشاورزی با مساحت 5000 مترمربع و با برآورد هزینه 80 میلیارد ریال  و فاز اول ساختمان سلف سرویس مرکزی با مساحت 2000 مترمربع و برآورد هزینه 32 میلیارد ریال بود .

( ۱ )