دانشگاه مرکز اندیشه ورزی و پرسش گری ژرف و تضارب افکار تحلیلی و انتقادی است

۱۹ مرداد ۱۳۹۳ | ۱۶:۳۵ کد : ۹۳۸۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۰۹
حجت الاسلام والمسلمین دکترفخرالدین اصغری آق مشهدی سرپرست دانشگاه مازندران درپانزدهمین نشست سالانه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه های سراسر کشور با بیان این نکته که دانشگاه مرکز اندیش...
حجت الاسلام والمسلمین دکترفخرالدین اصغری آق مشهدی سرپرست دانشگاه مازندران درپانزدهمین نشست سالانه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه های سراسر کشور با بیان این نکته که دانشگاه مرکز اندیشه ورزی و پرسش گری ژرف و پرورشگاه تضارب افکار تحلیلی و انتقادی است، گفت: تحصیل این مهم جز در پرتو گشایش فضای نظرورزی آزاداندیشانه و پرهیز از تک صدایی متعبدانه محقق نمی شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، متن کامل  سخنان سرپرست دانشگاه مازندران بدین شرح است: ضمن عرض ادب و احترام و گرامیداشت یاد و خاطره شورانگیز همه شهدای گرانقدر به ویژه شهدای دانشجو در سال های سخت مبارزه و دفاع مقدس، مقدم دانشجویان عزیز و مسئولین شهری و استانی را به دانشگاه مازندران گرامی می دارم.
در خصوص برگزاری گردهمایی سالانه انجمن های اسلامی مستقل دانشجویی نکاتی را به استحضار می رساند: -میزبانی چنین گردهمایی از سوی دانشگاه مازندران نشانگر رویکرد مدیریت جدید دانشگاه نسبت به نهادینه شدن فعالیت تشکل های دانشجویی و تعمیق فرهنگ آزاداندیشی، پرسش گری و نقادی واقع بینانه ساحت های اجتماعی به شکل عام و ساحت علم و آموزش عالی به طور خاص است.
چه مدیریت کنونی دانشگاه با تاسی از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و نیز با الهام از رویکرد دولت تدبیر و امید بر این باور است که دانشگاه مرکز اندیشه ورزی و پرسش گری ژرف و پرورشگاه تضارب افکار تحلیلی و انتقادی است تا از اقبال آن بالندگی فکری و پویایی نظری حاصل شود. تحصیل این مهم جز در پرتو گشایش فضای نظرورزی آزاداندیشانه و پرهیز از تک صدایی متعبدانه محقق نمی شود.
بدیهی است مسئولان دانشگاه با این اعتقاد از چنین حرکتی استقبال کرده و گسترش و بسترسازی برای چنین فعالیت هایی را صرف نظر از موافقت یا مخالفت با محتوای آن، لازم و سازنده ارزیابی می کنند.
 مراکز فکری و فرهنگی بویژه دانشگاه ، نشانگان فرهنگ جامعه و عیار سنجش آن به شمار می روند و الهام بخش باورها و رفتارهای توده ها مخصوصا نسل نوجوان و آرمانخواه جوانان دانشجو هستند.
بنابراین دانشگاه و دانشجویان می دانند و بدانند که خواسته یا ناخواسته رفتار آنان بر ذهن و ضمیر جامعه اثرگذار خواهد بود. لذا زیبنده است دانشجویان و تشکل های دانشجویی قبل از اقدام به نقادی و پرسش گری، خود را متادب به آداب نقد و فرهنگ پرسش گری کنند و اخلاق نقد و پرسش را ماهرانه و کاربردی بیاموزند تا بتدریج این فرهنگ در فراخنای جامعه گسترش یابد و نهادینه شود.
چه بین نقد و تخطئه، پرسش گری فهم جویانه و عیب جویی تخطئه کننده و صراحت و جسارت، مرز ظریفی وجود دارد که انسان های آشنا به فرهنگ متعالی نقد و پرسش، توان تمییز آنها را دارند همانگونه که مولا علی (ع) به تاکید فرمود: " سل تفقها و لا تسئل تعنتا ". با نهایت صداقت و صراحت معتقدیم که بخشی از آسیب های فعالیت های دانشجویی در دوره حاضر ناآشنایی و یا بی التزامی برخی از فعالان تشکل ها به لوازم آداب و فرهنگ نقد است- فکر درست، باور راسخ و عقیده دلیل بنیان، سرمایه ای معنوی است که دارندگانش را منزلت و رفعت می بخشد و در عصر دانایی محور کنونی، توسعه و ترویج یک سنت فکری نه با تحکم و زور بلکه بر پایه های استدلال و گفت و گوی آزادانه و قانع کننده بین صاحبان خردهای گوناگون قوام می یابد.
لذا از دانشگاه بویژه پیشتازان فعالیت دانشجویی انتظار داریم در فضایی مشحون از منطق و استدلال و مباحثه آزادانه به بیان دیدگاه های خود و تحلیل، نقد، آسیب شناسی و ارائه راه حل های چاره ساز برای برون رفت جامعه از تنگناها و چالش های مختلف همت کنند و سهم بایسته خویش را در ساختن دانشگاهی جامعه محور بر اساس موازین قانونی ایفا نمایند و از تبدیل شدن به ابزار بازیگری نیابتی سیاست پیشگان حرفه ای پرهیز کنند.
درچنین صورتی است که دانشگاه به میدان گاه مشق سیاست شناسی مستقلانه مبدل می شود که صلاح دانشگاه و فلاح جامعه در آن است  .
یکی از نکات مورد تاکید رهبر معظم انقلاب لزوم سیاسی بودن دانشگاه ها از یک طرف، و عدم تبدیل آن به باشگاه های سیاسی از طرف دیگر است. از دانشجویان عزیز انتظار می رود راهکارهای تحقق چنین امری را در این گردهمایی عظیم مورد بررسی قرار داده تا مدیران دانشگاه ها از نتایج آن بهره مند شوند- با توجه به وضعیت موجود جهان و منطقه و معرفی چهره خشن از اسلام رحمانی از سوی تکفیریون با هماهنگی قدرت های بزرگ سلطه گر، امید می رود دانشجویان عزیز، سیاسی و انقلابی ما با درک این مهم، چهره رحمانی اسلام و پیامبر بزرگ خدا را به عنوان آخرین سفیر الهی و محور وحدت امت اسلامی، برای جامعه جهانی ترسیم کنند.