دانشگاه گلستان میزبان سی و چهارمین نشست کارگروه هویت و همبستگی ملی

۲۴ آبان ۱۳۹۳ | ۱۴:۱۵ کد : ۹۳۷۲ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۶۸۸
سی و چهارمین نشست کارگروه هویت و همبستگی ملی با حضور دکتر فریدون رحیم زاده مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی، دکترغلامرضا خسروی دبیر کارگروه هویت و همبس...

     سی و چهارمین نشست کارگروه هویت و همبستگی ملی با حضور دکتر فریدون رحیم زاده مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی، دکترغلامرضا خسروی دبیر کارگروه هویت و همبستگی ملی، معاونان فرهنگی دانشگاه های عضو این کارگروه و جمعی از مدیران و مسئولان استانی به میزبانی دانشگاه گلستان برگزار شد.

   به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،  دکتر رحیم زاده در این نشست گفت: بحث در خصوص تنوع اقوام و قومیت یک فرصت سهل و ممتنع است و تا زمانیکه ورود به این مبحث پیدا نکرده ایم از دشواری های آن آگاهی پیدا نمی کنیم ولی میتوان با همکاری و هم افزایی ظرفیت های قومی و زبانی را تقویت کرد و در جهت توسعه کشور گام برداشت.

     دکتر رحیم زاده افزود: از آنجا که در دوران دانش آموزی بحث تنوع، تکثر و چندگانگی در آموزش وپرورش مطرح نیست با ورود به فضای دانشجویی بصورت سیستماتیک بحث تنوع اقوام و هویت شکل می گیرد و در دانشگاه ها وظیفه خطیر و خطرساز این مبحث به معاونت های فرهنگی و اجتماعی محول شده است.

وی در ادامه تاکید تنوع قومی و زبانی در ایران را مورد توجه قرار داد و گفت: وجود اقوام مختلف در ایران که در طول تاریخ طولانی با یکدیگر همدلی و همفکری داشته اند از نقاط قوت محسوب می شود و باید با برقراری تعادل و تفاهم امکان گردش و چرخش دانشجویان را افزایش داد و زمینه هم زبانی و گفتگو را برای دانشجویان فراهم و آنان را با هویت ایرانی خود آشنا کرد.

     وی در خاتمه خاطر نشان کرد: این تنوع اقوام به عنوان چالش در نظر گرفته می شود اما بحران نیست و باید از آن به عنوان موضوعی با «منزلت کمیاب» یاد کرد که باعث جذابیت دانشگاه شده است.

     گفتنی است در این نشست دکتر خسروی نیز گزارشی در خصوص تاسیس و عملکرد «کارگروه هویت و همبستگی ملی» ارائه کرد.