دانشگاه فنی و حرفه ای میتواند با ایجاد آموزشکده ها در مرزهای کشور از مهاجرت به خارج جلوگیری کند

۲۵ آبان ۱۳۹۴ | ۱۲:۲۹ کد : ۹۳۶۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۸۷
مشاور رئیس جمهور گفت: ما باید زمینه جذب و اشتغال اقوام ایرانی ساکن مرزها را فراهم کنیم و مهم ترین خدمت دانشگاه فنی و حرفه ای آموزش کارگران اقوام ایرانی در شرق و غرب ایران و توسعه دانشکده های آنها است....
دانشگاه فنی و حرفه ای میتواند با ایجاد آموزشکده ها در مرزهای کشور از مهاجرت به خارج جلوگیری کند
مشاور رئیس جمهور گفت: ما باید زمینه جذب و اشتغال اقوام ایرانی ساکن مرزها را فراهم کنیم و مهم ترین خدمت دانشگاه فنی و حرفه ای آموزش کارگران اقوام ایرانی در شرق و غرب ایران و توسعه دانشکده های آنها است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، حجت الاسلام یونسی مشاور رئیس جمهور در امور اقلیت های دینی و مذهبی در مراسم پنجمین سالگرد تأسیس دانشگاه فنی و حرفه ای اظهار داشت: فلسفه اصلی تشکیل دولت ها در ابتدا امنیت بود ولی دولت به معنای جدید تعریف وسیع تری دارد که یکی از اهداف بسیار مهم دولت ها توسعه است.
وی افزود :یک دولت زمانی به اهدافش می تواند برسد که مسیر بسیار طولانی، پیچیده و چند وجهی را طی کند و این مسیر جز از راه کار و دانش امکان پذیر نیست.
حجت الاسلام یونسی با بیان اینکه برای توسعه باید از راه های سخت عبور کرد، گفت: تجربه همه کشورهای توسعه یافته در پیش روی ما است و ما هم بخش زیادی از این راه را طی کردیم ولی هنوز پیچ های سختی را در پیش داریم .
وی وضعیت توسعه کشور را به بدن انسان تشبیه کرد و گفت: می توان توسعه را به عنوان دست، چشم و مغز یک انسان در نظر گرفت که ما در یک حوزه پیشرفت خوبی داشتیم و در دو حوزه موفق نبودیم و پیشرفت مان کند بوده است، در بخش چشم و نگاه وضعیت خوبی داریم اما در زمینه دست و به تعبیر مقام معظم رهبری پنجه های کارآمد و حوزه نظریه پردازی یعنی مغز کم کاری داریم و کند عمل کردیم.
مشاور رئیس جمهور در امور اقلیت های دینی و مذهبی اضافه کرد: در حوزه آموزه های عمومی دانش و نظر امروز یکی از مشکلات ما این است که پاسخگوی این همه فارغ التحصیل نیستیم و بازار کار برای آن تعریف نکردیم و آنچه آموخته ایم برای کار نبوده است بلکه برای میز مدیریت بوده است .
حجت الاسلام یونسی تصریح کرد: سنگینی توسعه کارآمد به دوش کارگران ماهر است. ما برای اینکه مسئله کار را حل کنیم باید زیرساخت فرهنگی را فراهم کنیم که هنوز این کار انجام نشده و برای این منظور سه نقطه اصلی باید جا بیفتد، اول اینکه کار باید مقدس باشدو کار نباید عار باشد باید تقدیس شود.
وی مرحله دوم توسعه را تقدیس کارآفرینی دانست و گفت: کارآفرین ما چقدر در کشور اهمیت دارد؟ اگر کار مقدس است باید کارآفرین هم مقدس باشد، ما برای کار خیر به سرعت به ساخت مسجد و بیمارستان فکر می کنیم، البته اینها هم کار خیر بزرگی است ولی چرا احداث یک کارگاه را کار خیر نمی دانیم؟
یونسی گفت: دانشگاه فنی و حرفه ای باید در ایجاد و تقویت این فرهنگ پیشقدم باشد و این مسئله را حل کند و از همه مراکز فرهنگی کمک بگیرد.
یونسی بزرگ ترین چالش کشور را اشتغال دانست و گفت: کارآفرینی باید در اولویت باشد و همه سیاست ها و برنامه ها بر این اساس بچرخد زیرا بیکاری بلای جان کشور است.
وی افزود: فسادی که از بابت بیکاری به فرهنگ، دین، هویت و امنیت ما وارد می شود مسئله دیگری وارد نمی کند، فساد، دزدی، غارت، جنایت، آدمکشی و گریز از انقلاب و مسئولان به دلیل بیکاری است.
یونسی اضافه کرد: دولت برای حل معضل و مشکل اساسی بیکاری، اشتغال و رکود باید موانع داخلی و خارجی را بردارد.
یونسی گفت: مهم ترین کار همین توافق بود که مورد تأیید مقام معظم رهبری قرار گرفت و مجلس آن را تصویب کرد و باید با یک انسجام و وحدت ملی و همراهی با دولت فضای داخلی را آماده کرد که بشود برنامه های دولت را اجرا کرد.
مشاور رئیس جمهور در امور اقلیت های دینی و مذهبی اظهار داشت: بیشترین مهاجرت از کشور برای اقوام شرق و غرب است زیرا موقعیت ویژه مرزی دارند که این مهاجرت برای ما ناپسند و خطرناک است. ما باید زمینه جذب و اشتغال آنها را فراهم کنیم و مهمترین خدمت دانشگاه فنی و حرفه ای آموزش کارگران اقوام ایرانی در شرق و غرب ایران و توسعه دانشکده های آنها است.
وی افزود: در داخل اگر توانستیم امنیت خوبی برقرار کنیم به این دلیل است که همه ایرانیان را در منافع و خدمات شریک می دانیم و باید این حق را تعمیم دهیم و ایران را برای همه ایرانیان بدانیم تا بتوانیم از بحران احتمالی و خواب های آشفته دشمنان جلوگیری کنیم.