دانشگاه شیراز، میزبان کنفرانس فیزیک ایران

۲۷ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۲:۴۱ کد : ۹۳۱۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۲۴
کنفرانس سالانه فیزیک ایران، یک تا چهار شهریورماه سال جاری در دانشگاه شیراز برگزارمی شود. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمحمود مرادی دبیر اجرایی کنفرانس درخصوص این خبر، گفت: بیش از یک هزار نفر از ...
کنفرانس سالانه فیزیک ایران، یک تا چهار شهریورماه سال جاری در دانشگاه شیراز برگزارمی شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمحمود مرادی دبیر اجرایی کنفرانس درخصوص این خبر، گفت: بیش از یک هزار نفر از استادان، دانشجویان تحصیلات تکمیلی، پژوهشگران و متخصصان فیزیک و مهندسی از دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و صنایع سراسر کشور دراین برنامه شرکت می کنند.
وی افزود: 1145 مقاله توسط کمیته علمی کنفرانس دریافت شد و پس از داوری توسط استادان، 700 مقاله پذیرفته شد.
رئیس دانشکده علوم دانشگاه شیراز ادامه داد: در مدت 4 روز برگزاری کنفرانس، حدود یک صد مقاله به صورت سخنرانی و 600 مقاله درقالب پوستر ارائه می گردد و مقالات ارائه شده در کنفرانس توسط سایت انجمن فیزیک دراختیار علاقه مندان قرارمی گیرد.
دکترمرادی خاطرنشان کرد: فیزیک هسته ای، نانوفیزیک و نانو فناوری، فیزیک ماده چگال تجربی و نظری، اپتیک، فوتونیک و لیزر، اختر فیزیک، کیهان شناسی و نجوم، ذرات بنیادی و کاربردهای متنوع فیزیک درصنایع نوین محورهای اصلی کنفرانس می باشد.
دبیرکنفرانس فیزیک 95 بیان داشت: دراین کنفرانس از دانشمندان مطرح ایران و ایرانیان مقیم کشور حضور می یابند و تازه های علم فیزیک را برای شرکت کنندگان ارائه می کنند.
دکترمرادی گفت: کارگاه معرفی رویکردها و حمایت های مراکز رشد، کارگاه جستجو و ثبت patent، نشست بانوان فیزیکدان کشور، کارگاه تکنیک خلا و کاربردهای آن، کارگاه نحوه ساخت و آنالیز سلول های خورشیدی نسل جدید، میزگرد کسب و کار و رصد شبانه در رصدخانه ابوریحان دانشگاه شیراز، همزمان با کنفرانس فیزیک اجرا می شود.
دکترعبدالناصر ذاکری رئیس بخش فیزیک دانشگاه شیراز هم دراین نشست خبری، فیزیک را یک علم پایه برای توسعه دانش بشری توصیف کرد و گفت: از نمونه های نقش فیزیک در گسترش تکنولوژی می توان به اینترنت، لیزر، نجوم و پیشرفت های فضایی بشر اشاره کرد.
وی افزود: بیش از نیم قرن از تاسیس بخش فیزیک دانشگاه شیراز می گذرد و این بخش اولین بخشی بوده که دوره دکتری فیزیک را به همراه دانشگاه صنعتی شریف در کشور شروع کرده است.
استاد بخش فیزیک ادامه داد: هم اکنون 22 عضو هیئت علمی، 150 دانشجوی کارشناسی، 100 دانشجوی کارشناسی ارشد و 60 دانشجوی دکتری در بخش فیزیک دانشگاه شیراز حضور دارند و از نظر علمی، این بخش درجایگاه بالایی قراردارد.
دکترذاکری تصریح کرد: علیرغم وجود برخی آزمایشگاه های مجهز، در زمینه تجهیزات نیازمند به ورز رسانی و نوسازی هستیم و با کمبود بودجه مواجه ایم.
دکترسعید دعوت الحق مدیرکمیته مالی کنفرانس هم از اهمیت برگزاری این کنفرانس از نظر علمی و تاثیرات فرهنگی و گردشگری سخن گفت و بیان داشت: هزینه برگزاری این کنفرانس بیش از 100 میلیون تومان بوده است که 60 میلیون تومان ازاین مبلغ توسط دانشگاه شیراز و مابقی توسط حامیان مالی این کنفرانس تأمین می شود.
وی افزود: از مسئولان شهری و استانی انتظار می رود با توجه به اهمیت این گونه کنفرانس ها مانند گذشته به حمایت مالی و معنوی خود ادامه دهند.
دکتر دعوت الحق از دانشگاه شیراز، استانداری فارس، شهرداری شیراز، دانشگاه صنعتی شیراز، دانشگاه مالک اشتر شیراز، صنایع اپتیک اصفهان، صنایع الکترونیک شیراز، انجمن فیزیک ایران، شرکت های دانش بنیان، پارک علم و فناوری فارس، مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و شرکت های خصوص به عنوان حامیان این کنفرانس تشکر کرد.
گفتنی است مراسم افتتاحیه کنفرانس سالانه فیزیک درتاریخ اول شهریورماه 95 در تالار حکمت واقع در پردیس ارم دانشگاه شیراز برگزارمی شود.

( ۱ )