دانشگاه شهیدچمران اهواز در حوزه علوم انسانی از بهترین مراکز علمی کشوراست

۲۹ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۲:۳۷ کد : ۹۳۰۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۱۱
حجت‌الاسلام والمسلمین دکترغلامحسین خسروپناه رئیس پژوهشکده حکمت و فلسفه ایران گفت: با توجه به ظرفیت‌های حوزه علوم انسانی دانشگاه شهیدچمران اهواز، می‌توان هرسال بیش از40 کرسی ترویجی دراین دانشگاه برگزار...
حجت‌الاسلام والمسلمین دکترغلامحسین خسروپناه رئیس پژوهشکده حکمت و فلسفه ایران گفت: با توجه به ظرفیت‌های حوزه علوم انسانی دانشگاه شهیدچمران اهواز، می‌توان هرسال بیش از40 کرسی ترویجی دراین دانشگاه برگزارکرد و یک نظریه نیز به ثبت رساند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر خسروپناه درنشست برگزاری کرسی‌های نظریه‌پردازی و نقد و مناظره دردانشگاه شهیدچمران اهواز برگزارشد، بیان کرد: پژوهشکده حکمت و فلسفه از زیرمجموعه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که پیش از انقلاب اسلامی انجمن فلسفه نام داشت.
وی افزود: درنشست‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی مقررشد بار دیگر و پس از دو سال وقفه در کار این پژوهشکده، بار دیگر کرسی‌های نظریه‌پردازی راه‌اندازی و احیا شود.
رئیس پژوهشکده حکمت و فلسفه ایران گفت: مسئولیت کرسی‌های نظریه‌پردازی و نقد و مناظره بر عهده معاونت پژوهشی وزارت علوم و به‌تبع آن در دانشگاه‌ها نیز بر عهده معاونت پژوهشی می‌باشد تا بتوان با کار آکادمیک و با حضور اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها نظریه‌های علمی را ارائه و به ثبت رساند اما مسئولیت کرسی‌های آزاداندیشی که عموماً توسط دانشجویان برگزارمی‌شود برعهده معاونت فرهنگی وزارت و معاونت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین خسروپناه با اشاره به اینکه کرسی‌های نظریه‌پردازی و نقد و مناظره شامل کرسی علمی ترویجی و کرسی علمی نظریه‌پردازی است، بیان کرد: در کرسی‌های ترویجی استادان از نظر را مطرح می‌کنند و با توجه به اینکه این کرسی‌ها فاقد نقد است در پایان استاد از نظریه خود دفاع می‌کند.
وی ادامه داد: اما در کرسی‌های نظریه‌پردازی حداقل سه تا پنج نفر هیئت داور و همین تعداد نیز منتقد و صاحب‌نظر حضور دارد و صاحب‌نظر باید نسبت به نظریه خود حداقل دو مقاله علمی و پژوهشی داشته باشد.
رئیس پژوهشکده حکمت و فلسفه ایران گفت: در کرسی‌های نظریه‌پردازی، پس از ارائه نظریه استادان نتیجه‌گیری می‌کنند که آیا آن نظریه ارزش ادامه دادن دارد یا خیر، که ممکن است تا دو سال نیز این جلسات ادامه یابد و تا زمانی که اعلام کافی بودن ارائه نظریه از سوی داوران اعلام نشود، نشست‌ها ادامه خواهد داشت.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین خسروپناه گفت: درکرسی‌های نظریه‌پردازی، نظریه‌ها تنها در حوزه علوم انسانی و اسلامی، هنر و معماری ارائه می‌شود و دبیرخانه آن نیز شامل پنج شورای علمی کرسی علوم عقلی، علوم نقلی، علوم رفتاری، علوم اجتماعی و هنر و معماری است و تمامی اعضا استاد تمام و دانشیار با رتبه بالای علمی هستند.
وی عنوان کرد: برخی از دانشگاه‌ها مانند علامه طباطبایی، دانشگاه آزاد تهران، شیراز و سیستان و بلوچستان دراین زمینه فعالیت‌های خوبی  دارند و امیدواریم دانشگاه شهیدچمران اهواز نیز بتواند با توجه به ظرفیت‌های علمی خود در حوزه علوم انسانی این کرسی‌ها را برگزار کند.
دکترغلامحسین خواجه رئیس دانشگاه شهیدچمران اهواز نیز بر ضرورت برگزاری کرسی‌های نظریه‌پردازی دراین دانشگاه تأکید کرد.
گفتنی است دراین نشست که با حضور اعضای هیئت‌علمی دانشگاه شهیدچمران اهواز برگزارشد، اعضا به بیان نظرات و سؤالات خود درباره کرسی‌های نظریه‌پردازی پرداختند.