دانشگاه تبریز واداره آموزش و پرورش آذربایجان شرقی تفاهم نامه همکاری امضا کردند

۳۰ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۵:۳۷ کد : ۹۲۳۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۹۰
دانشگاه تبریز واداره آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی به منظور استفاده بهینه از ظرفیت ها و توانایی های دو طرف، تفاهم نامه همکاری علمی و پژوهشی مشترک امضا کردند. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترم...
دانشگاه تبریز واداره آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی به منظور استفاده بهینه از ظرفیت ها و توانایی های دو طرف، تفاهم نامه همکاری علمی و پژوهشی مشترک امضا کردند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمحمدرضا پور محمدی رئیس دانشگاه تبریز با اعلام اینکه این تفاهم نامه در هفت ماده به امضای طرفین رسید، گفت: همکاری و تبادل اطلاعات در تدوین سیاست ها، استراتژی ها، اولویت ها، برنامه ها و نیازهای پژوهشی، استفاده از توانمندی های علمی و فنی طرفین در اجرای دوره های آموزشی، کارگاه های تخصصی، همکاری و مشارکت در کمیته های علمی، پژوهشی و تخصصی طرفین، انتشار آثار علمی و دستاوردهای تحقیقاتی مستخرج از فعالیت های مشترک، استفاده بهینه از امکانات، پتانسیل های آموزشی و تحقیقاتی و تجهیزات آزمایشگاهی، منابع علمی، بسته ها و نرم افزارهای طرفین و انتشار کلیه آثار علمی و دستاوردهای تحقیقاتی مستخرج از همکاری های مشترک را از جمله محورهای این تفاهم نامه است.
وی در ادامه با اشاره به دیگر مفاد این تفاهم نامه افزود: تعیین اولویت های پژوهشی و اجرای طرح های تحقیقاتی و پژوهشی مشترک، برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت و بلندمدت، همایش ها و سمینارها، تألیف و انتشار کتب و نشریات، تبادل تجربیات فرهنگی و اجتماعی همچون تجربه های علمی، تشکل های اسلامی، کانون های فرهنگی و هنری، تاسیس مدارس غیردولتی حقوقی در دانشگاه، تسهیل در پذیرش بدون کنکور دانش آموزان نخبه، آشنا سازی دانش آموزان دوره دوم متوسطه با دانشکده ها و رشته های تحصیلی، استفاده دانش آموزان نخبه و شاخص از امکانات کتابخانه ای، آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه، برگزاری دوره های آمادگی المپیاد با همکاری اساتید و دانشجویان المپیادی دانشگاه، ارتباط و همکاری دانشکده ها و مرکز رشد دانشگاه با پژوهش سراها و مراکز کارآفرینی دانش آموزان اداره کل و ازجمله دیگر اقدامات طرفین خواهد بود.
دکتر پورمحمدی دربخش دیگر سخنان خود ازجمله نکات منفی مجموعه آموزشی کشور را جدایی سیستم آموزش و پرورش از آموزش عالی دانست و گفت: در اغلب کشورها این مجموعه به صورت واحد اداره می شوند و از این رو این تفاهم نامه در راستای از بین بردن این خلع موجود و از فرصت ایجاد شده در جهت توسعه بیش از پیش همکاری های بین بخشی استفاده خواهد شد. 
جعفر پاشایی مدیرکل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی نیز درحاشیه امضای این تفاهم نامه همکاری مشترک، با تاکید بر اینکه ظرفیت های خوب و مناسبی درمجموعه دانشگاه های استان و آموزش و پرورش آذربایجان شرقی و در راس آنها در دانشگاه تبریز وجود دارد، گفت: با آگاهی از ظرفیت های موجود و مدیریت علمی دو مجموعه می توان در پیشبرد و اهداف تعالی این استان و حتی منطقه گام های موثر و تعیین کننده ای برداشت.
وی در ادامه با اشاره به اینکه فعالیت بیش از 50 هزار فرهنگی استان با تحصیلات اغلب بالای کارشناسی و ایجاد بیش از 20 پژوهش سرا در سطح استان ازجمله ظرفیت های آموزشی است، افزود: برای غنای بیشتر این مجموعه و استفاده از آموزش های روز جهان زمینه مناسبی برای رشد و توسعه همکاری بین بخشی است.
پاشایی در بخش دیگر سخنان خود با تاکید بر اینکه این مجموعه آماده هر گونه همکاری مشترک است، یادآور شد: بدون تردید این تفاهم نامه فرصت مناسبی درجهت ایجاد هم افزایی و استفاده بهینه از فرصت ها برای هر دو مجموعه ایجاد خواهد کرد.
گفتنی است این تفاهم نامه به امضای دکترمحمدرضا پور محمدی رئیس دانشگاه تبریز و جعفر پاشایی مدیر کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی رسید.