دانشگاه اراک به دنبال تولید انبوه سه نانوکامپوزیت است

۲۸ دی ۱۳۹۴ | ۱۱:۵۲ کد : ۹۲۰۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۹۶
نانو کامپوزیت‌های آنتی‌باکتریال، نانوکامپوزیت‌های "هسته پوسته" و نانوکلوئیدهای گیاهان دارویی سه طرح پژوهشی جدید دانشگاه اراک است که این دانشگاه درصدد تولید انبوه آنهاست.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم...
نانو کامپوزیت‌های آنتی‌باکتریال، نانوکامپوزیت‌های "هسته پوسته" و نانوکلوئیدهای گیاهان دارویی سه طرح پژوهشی جدید دانشگاه اراک است که این دانشگاه درصدد تولید انبوه آنهاست.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر سیدفرید میرحسینی محقق دانشگاه اراک گفت: هم‌اکنون، در حال تهیه نانو کامپوزیت‌هایی هستیم که خاصیت آنتی‌باکتریال دارند.
دکترمیرحسینی با بیان اینکه طرح‌های پژوهشی جدید در مرحله آزمایشگاهی هستند، اظهار کرد: یکی از این طرح‌ها شامل یک سری نانوکامپوزیت‌های "هسته پوسته" است و طیف وسیعی از فلزات همچون نقره، پلاتین و طلا که کاربردهای بیولوژیکی پزشکی وسیعی دارند به عنوان هسته این نانوکامپوزیت‌ها در نظر گرفته شده است که توسط پوسته پلیمری احاطه می‌شود.
وی یکی دیگر از طرح‌های پژوهشی جدید را تولید "نانوکلوئیدهای گیاهان دارویی" عنوان و بیان کرد: این محصول در حال حاضر در بازار موجود است اما محصول مورد نظر در این بررسی بر پایه آب تهیه شده و کاملا دوستدار محیط زیست و زیست‌سازگار است.
این محقق دانشگاه اراک ادامه داد: مقرر است ستاد نانو این محصول را بازدید کرده و در صورت تأیید به منظور تولید انبوه مورد حمایت قرار دهد همچنین مجوز لازم جهت بهره‌برداری منوط به بازدید از آزمایشگاه، نمونه‌برداری و انجام تست‌های لازم از سازمان غذا و دارو است. وی در خصوص طرح نانو کامپوزیت‌های آنتی‌باکتریال گفت: یکی از نانوکامپوزیت‌هایی که اخیرا‍ تهیه شده است شامل نانوتیوپ‌های پلی‌پیرول حاوی نانوذرات پالادیوم است که در سال 2015 به صورت مقاله‌ای در ژورنالnew journal of chemistry به چاپ رسید.
وی افزود: این نانوکامپوزیت با استفاده از تلفیقی از سنتز سبز نانوذرات به معنای استفاده از عصاره‌های گیاهی و سیستم میکروامولسیونی سنتز و در دز پایین نانوذره استراتژیک و گران قیمت پالادیوم خاصیت آنتی‌باکتریال قابل ملاحظه‌ای را نشان داد که می‌تواند در کاربردهای بیوتکنولوژی و پزشکی مورد استفاده قرار گیرد.
وی بیان کرد: با کمک این تکنولوژی موفق شدیم با صرف هزینه کم و مقدار کمی از این عناصر، محصول خاصی تولید کنیم که قابلیت کاربرد آنتی‌باکتریال داشته و در عین حال به صورت نانوکاتالیست می‌تواند در تولید بسیاری از ترکیبات اروماتیک ایفای نقش کند.