دامنه رشد و ریزش دانشجو درپذیرش امسال دردانشگاه صنعتی خاتم الانبیای بهبهان

۲۲ آبان ۱۳۹۵ | ۱۲:۱۹ کد : ۹۱۲۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۳۹
دکترسیدمهدی امینی‌نسب سرپرست مدیریت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیای بهبهان با بیان اینکه درحال حاضر یک هزار و 478 دانشجوی فعال شاغل به تحصیل در 24 رشته کارشناسی و ارشد این دانشگا...
دکترسیدمهدی امینی‌نسب سرپرست مدیریت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیای بهبهان با بیان اینکه درحال حاضر یک هزار و 478 دانشجوی فعال شاغل به تحصیل در 24 رشته کارشناسی و ارشد این دانشگاه وجود دارد، کمترین و بیشترین میزان جذب و ریزش دانشجو در رشته‌های مختلف این دانشگاه درسال جاری را تشریح کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترامینی‌نسب با اشاره به اینکه درحال حاضر دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیای دارای سه دانشکده فنی و مهندسی،‌ منابع طبیعی و علوم پایه است، گفت: در دانشکده فنی و مهندسی 540 دانشجوی فعال در چهار رشته مقطع کارشناسی و 34 دانشجو نیز در 2 رشته در مقطع کارشناسی ارشد اشتغال به تحصیل دارند.
وی افزود: ‌همچنین اکنون در دانشکده منابع طبیعی 267 دانشجوی کارشناسی در پنج رشته و 125 دانشجو در هفت رشته کارشناسی ارشد در حال تحصیل هستند، در دانشکده علوم پایه نیز تعداد دانشجویان فعال و شاغل به تحصیل 488 دانشجو در پنج رشته کارشناسی و 24 دانشجو در یک رشته کارشناسی ارشد است.
سرپرست مدیریت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی خاتم الانبیای بهبهان تصریح کرد:‌ در مجموع درحال حاضر یک هزار و 295 دانشجوی فعال در 14 رشته کارشناسی و 183 دانشجو در 10 رشته کارشناسی ارشد دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که این تعداد دانشجویان مهمان یا درحال مرخصی تحصیلی را شامل نمی‌شود، به عبارت دیگر هم‌اکنون یک هزار و 478 دانشجوی فعال در دانشگاه تحصیل می‌کنند.
دکترامینی‌نسب با اشاره به آغاز ثبت‌نام تکمیل ظرفیت ارشد، خاطرنشان کرد:‌ در مرحله تکمیل ظرفیت نیز سازمان سنجش 29 دانشجو را به دانشگاه معرفی کرده که از این تعداد 18 نفر ثبت‌نام خود را انجام داده‌اند و هنوز ثبت‌نام از دیگر دانشجویان ادامه دارد، این تعداد نیز به ظرفیت دانشجویان فعال دانشگاه افزوده می‌شود.
وی با بیان اینکه جذب دانشجوی کارشناسی دردانشکده فنی نسبت به سال گذشته 100 درصد میزان تقاضا بوده است، افزود: ‌امسال ظرفیت اعلام‌شده ازسوی دانشگاه برای دوره‌های کارشناسی این دانشکده به سازمان سنجش 140 نفر بوده است که از این تعداد حتی پنج نفر بیشتر به دانشگاه معرفی شد و همه معرفی‌شدگان ثبت‌نام کردند.
سرپرست مدیریت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی خاتم‌ الانبیای بهبهان، گفت:‌ سال گذشته میزان تقاضای دانشگاه دراین بخش 107 نفر بوده است که دراین سال نیز بیش از میزان تقاضا ثبت‌نام انجام شد، در دانشکده منابع طبیعی پذیرش امسال نسبت به میزان ظرفیت اعلام‌شده به سازمان سنجش 38 درصد معادل 61 نفر بوده است که این رقم در سال گذشته 37 درصد معادل 55 نفر بود.
دکترامینی‌نسب با اشاره به روند رو به کاهش جذب دانشجو در دوره‌های کارشناسی دانشکده منابع طبیعی طی سال‌های اخیر، خاطرنشان کرد:‌ البته نه تنها در بهبهان بلکه رشته‌های منابع طبیعی در کل کشور ریزش دانشجو داشته، اما در بهبهان جذب دانشجو دراین دانشکده نسبت به سال گذشته اختلاف معنی‌داری نداشته است، هرچند که ریزش دانشجو طی امسال و سال گذشته در دانشکده منابع طبیعی چشمگیر است.
وی کم‌متقاضی‌ترین رشته‌های دانشکده منابع طبیعی را جنگل‌داری و چوب و کاغذ عنوان کرد و افزود:‌ در این 2 رشته تنها 20 درصد از میزان ظرفیت مورد تقاضا جذب شده است، البته در حال حاضر کلاس‌های این رشته‌ها با هفت دانشجو درحال تشکیل است اما با توجه به این‌که پذیرش تکمیل ظرفیت نیز برای آن‌ها درخواست شده، منتظر اعلام نتایج تکمیل ظرفیت برای تصمیم‌گیری درخصوص تشکیل این کلاس‌ها هستیم و در صورت رسیدن به حدنصاب 10 نفر در هر رشته، کلاس‌ها تشکیل می‌شود.
سرپرست مدیریت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیای بهبهان خاطرنشان کرد: ‌درسال 94 نیز در رشته جنگل‌داری تنها 13 درصد از پذیرفته‌شدگان ثبت‌نام کردند، میزان جذب در رشته چوب و کاغذ نیز در سال گذشته 43 درصد بوده است، اما جذب دانشجو در رشته شیلات سال گذشته 33 درصد و امسال با یک رشد ملایم 47 درصد است. 
دکترامینی‌نسب با بیان اینکه درسال 95 دانشکده علوم پایه در دوره کارشناسی 163 دانشجو را جذب کرده است، عنوان کرد: این تعداد معادل 78 درصد میزان تقاضا و ظرفیت اعلام‌شده از سوی دانشگاه به سازمان سنجش است، این رقم در سال گذشته 66 درصد معادل 105 دانشجو بوده و به عبارت دیگر این دانشکده نسبت به سال گذشته یک روند افزایشی داشته است.
وی تصریح کرد: ‌در واقع در مقطع کارشناسی جذب دانشجو در دانشکده فنی نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است، در دانشکده منابع طبیعی روند جذب نسبت به سال 94 تقریباً یکسان است اما در دانشکده علوم پایه روند افزایشی را نشان می‌دهد.
سرپرست مدیریت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیای بهبهان همچنین با اشاره به وضعیت تقاضا و جذب دانشجو در رشته‌های کارشناسی ارشد این دانشگاه، اظهار داشت:‌ امسال در دانشکده فنی 78 درصد از پذیرفته‌شدگان دوره‌های کارشناسی ارشد که ازسوی سازمان سنجش معرفی شدند، ثبت‌نام کردند که معادل 14 دانشجو بوده است. این دانشکده درسال گذشته نیز هفت دانشجو در دوره‌های ارشد جذب کرده که این تعداد نیز معادل 78 درصد میزان تقاضا است و به عبارت دیگر این دانشکده ریزش نداشته است.
دکترامینی‌نسب ادامه داد: ‌در دانشکده منابع طبیعی امسال 60 درصد میزان تقاضا در دوره‌های کارشناسی ارشد معادل 44 دانشجو ثبت‌نام کرده‌اند که این رقم در سال گذشته 69 درصد و از نظر تعداد نیز 46 دانشجو بوده است،  به عبارت دیگر دانشکده منابع طبیعی درمقطع کارشناسی ارشد نسبت به سال گذشته ریزش داشته که البته این افت با تکمیل ظرفیت جبران شده است، زیرا 24 دانشجو در تکمیل ظرفیت ارشد به این دانشکده معرفی شد.
وی افزود:‌ همچنین در دانشکده علوم پایه 73 درصد از میزان ظرفیت اعلام‌شده معادل هشت نفر به دانشگاه مراجعه  و ثبت‌نام کردند که این رقم در سال گذشته 78 درصد میزان تقاضا معادل هفت نفر بوده است، البته این کاهش جذب با معرفی پنج نفر درتکمیل ظرفیت در حال جبران است.
سرپرست مدیریت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی خاتم الانبیای بهبهان خاطرنشان کرد:‌ با در نظرگرفتن تکمیل ظرفیت، ریزش محسوسی در دوره‌های کارشناسی ارشد نسبت به سال گذشته مشاهده نمی‌شود، اما اگر تکمیل ظرفیت را درنظر نگیریم ‌در دانشکده‌های منابع طبیعی و علوم پایه به‌ ترتیب 9 و پنج درصد کاهش جذب نسبت به سال گذشته اتفاق افتاده و میزان جذب در دانشکده فنی و مهندسی ثابت است.
دکترامینی‌نسب اظهارکرد: باید در نظرداشت که این روند تنها خاص دانشگاه صنعتی بهبهان نیست و حتی دانشگاه‌های جامع و بزرگ نیز در رشته‌های منابع طبیعی با کاهش جذب دانشجو مواجه شده‌اند، درحال حاضر میزان جذب در دوره‌های کارشناسی ارشد کافی است اما پیش‌بینی می‌کنیم با توجه به کاهش جمعیت دانش‌آموزی و دانشجویی در مقاطع پایین‌تر،‌ این ریزش در مقاطع بالاتر نیز بعدها اتفاق افتد.
وی با مقایسه وضعیت جذب دانشجو درمقطع کارشناسی‌ارشد نسبت به سال گذشته، اضافه کرد:‌ البته درحال حاضر باتوجه به افزایش ظرفیت‌های تحصیلات تکمیلی و همچنین وجود این پتانسیل برای گسترش این دوره‌ها در آینده، با کمبود و ریزش خاص یا محسوسی مواجه نیستیم و بیشتر نگرانی و مشکلات در مقطع کارشناسی رشته‌های منابع طبیعی است،‌ برای رشته‌های فنی این مسئله وجود ندارد و ریزش در دانشکده علوم پایه نیز چندان محسوس نیست.
سرپرست مدیریت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیای بهبهان درخصوص احتمال توقف پذیرش دانشجو دربرخی از رشته‌های این دانشگاه درسال آینده، خاطرنشان کرد:‌ این موضوع به سیاست‌هایی که وزارت علوم در پیش می‌گیرد و همچنین برنامه‌های آمایش آموزش عالی و بازنگری در رشته‌ها بستگی دارد اما برنامه دانشگاه این است که تقاضا برای دوره‌های کارشناسی و ارشد به همین ترتیب ادامه یابد.