خدمات مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام برای خبرنگاران خارجی تشریح شد

۳۱ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۴:۴۹ کد : ۹۰۹۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۱۶۹
معاونان پژوهشی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در یک نشست خبری، خدمات و فرآورده های این دو مرکز پژوهشی را برای نمایندگان رسانه های خارجی داخل ایران تشریح کردند...
خدمات مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام برای خبرنگاران خارجی تشریح شد
معاونان پژوهشی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در یک نشست خبری، خدمات و فرآورده های این دو مرکز پژوهشی را برای نمایندگان رسانه های خارجی داخل ایران تشریح کردند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست دکتر  علی گزنی و دکتر شعله ارسطوپور در  جمع خبرنگاران شبکه های تلویزیونی فونیکس چین، المنار لبنان ، الاتجاه و الرشید عراق، آپا (APA)،ای.ان.اس (ANS) و خبرگزاری آذرتاج جمهوری آذربایجان  به بیان  ماموریت ها و دستاوردها ی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام پرداختند.
دکتر گزنی  معاون پژوهشی پایگاه استنادی با تاکید بر نقش تعیین کننده  ISC در ارتقاء کیفیت تحقیق و ایجاد یک شبکه پیوسته علمی در سرتاسر کشورهای اسلامی گفت: اشتراک این پایگاه برای کشورها از طریق IP  های ارائه شده از سوی دانشگاه های کشورهای اسلامی میسر است. 
وی افزود: 20% اطلاعات ISC مربوط به کشورهای عربی و به زبان عربی می باشد  و ISC  کاملترین منبع دربرگیرنده اطلاعات نشریات علمی و معتبر کشورهای عربی محسوب می شود .
دکتر گزنی اظهار داشت: این نظام با نمایه سازی مقالات تمام متن و تحلیل استنادی اطلاعات کتابشناختی آن مدارک، هر ساله به معرفی دانشگاه ها، نشریات، نویسندگان و آثار برتر جهان اسلام  بر اساس شاخص های علم سنجی مورد تاییدِ وزرای آموزش عالی کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی می پردازد. 
وی در ادامه به معرفی محصولات ISC پرداخت که مهم ترین آنها شامل نظام سطح بندی نشریات علمی، گزارش های استنادی نشریات، نمایه استنادی علوم ایران، همایش های معتبر ISC، نظام شاخص های عملکردی نشریات فارسی، رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی ایران و کشورهای اسلامی، سامانه بارگذاری سریع اطلاعات مجلات، سامانه همایش های در حال برگزاری، نظام آماری تولید علم ایران است.
در ادامه این نشست، دکتر ارسطوپور، معاون پژوهشی مرکز منطقه ای به تبیین نقش مرکز منطقه ای در گردآوری، ارزیابی و نمایه سازی نشریات معتبر 40 کشور منطقه از جمله  کشورهای خاورمیانه، آسیای مرکزی، شبه قاره هند و آفریقای جنوبی پرداخت.
وی گفت: این سازمان با بیش از 10 پایگاه اطلاعاتی، دسترسی محققان کشورهای منطقه را به اطلاعات به زبان های ملی و در حوزه های مختلف موضوعی فراهم آورده و موجب تحکیم ارتباط علمی کشورهای منطقه شده است. 
معاون پژوهشی مرکز اطلاع رسانی علوم و فناوری افزود: این مرکز هم اکنون یکی از ابزارهای کارآمد برای طیف وسیعی از کاربران از جمله دانشجویان، اعضای هیئت علمی، محققان، تحلیل گران حوزه علم سنجی، ناشران، موسسات پژوهشی، و حتی صاحبان مشاغل در سراسر کشورهای منطقه محسوب می شود تا نیازهای تامین منابع علمی خود را از این طریق برطرف کند.
وی گفت: مرکز منطقه ای به منظور اطلاع رسانی و ارائه خدمات خود با سه گونه مختلف تفاهم نامه نیازهای اطلاعاتی کشور و در سطح بین الملل را برطرف می سازد که شامل تفاهم نامه های همکاری های علمی _  پژوهشی _ فناوری (63 تفاهم نامه)، تأسیس شاخه (17 شاخه)، اشتراک پایگاه های اطلاعاتی و انتشارات       می باشد. 
دکتر ارسطو پور اظهار داشت: حمایت از همایش های معتبر ملی و همچنین کمک به انتشار نشریات علمی و توزیع رایگان آنها در سطح کشور از دیگر ماموریت های مهم این مرکز است. 


( ۱ )