حمایت وزارت نفت از دانشگاه شهیدچمران در زمینه تولید نرم افزار

۲۵ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۲:۱۷ کد : ۹۰۶۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۰۱
دکترمحمد ابراهیم شفیعی مدیرکل فناوری وزارت نفت برای همکاری این وزارتخانه با دانشگاه شهید چمران اهواز درتولید نرم افزارهای فناوری اعلام آمادگی کرد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترشفیعی درنشست مشتر...
دکترمحمد ابراهیم شفیعی مدیرکل فناوری وزارت نفت برای همکاری این وزارتخانه با دانشگاه شهید چمران اهواز درتولید نرم افزارهای فناوری اعلام آمادگی کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترشفیعی درنشست مشترک با اعضای هیئت علمی فعال پژوهشی با اذعان به مزیت های نسبی و ظرفیت های علمی دانشگاه شهیدچمران، گفت: میان وزارت نفت و وزارت علوم قراردادی برای تهیه 500 نرم افزار منعقد شده که با توجه به توانمندی های موجود، در این خصوص می توانیم بخشی از کار را به دانشگاه شهید چمران اهواز واگذارکنیم.
وی افزود: صنعت نفت به شدت علاقه مند به برقراری رابطه بین صنعت و دانشگاه هاست و آن را مایه نجات کشورمی داند.
مدیرکل فناوری وزارت نفت با تاکید براینکه دانشگاه ها باید به سمت ایده ها و علوم کاربردی پیش بروند تا مشکلات صنعت را حل کنند، گفت: اعضای هیئت علمی به صرف چاپ مقاله نباید اکتفا کنند چرا که تولید علم است اما تولید ثروت نیست. تولید علم زمانی اثرگذار و ارزشمند است که به تولید ثروت و فناوری تبدیل شود.
دکترشفیعی درادامه گفت: اکنون زمان مناسبی است که بخش اعظم فناوری ها را بومی سازی کنیم و درهمین خصوص بومی سازی فناوری های حوزه پالایشگاه و پتروشیمی در دستور کار وزارت نفت قراردارد و برای تحقق این هدف نیازمند همکاری دانشگاه ها هستیم.
مدیرکل فناوری وزارت نفت همچنین درباره واگذاری پژوهش های مرتبط با ازدیاد برداشت ازمخازن نفت به چند دانشگاه درسطح کشور و کنارگذاشتن دانشگاه شهیدچمران دراین تحقیقات، گفت: وزارت علوم باید فعال شود و توانمندی های دانشگاه هایش را به دستگاه ها و از جمله وزارت نفت معرفی کند.
وی مهندس پورقاسم مسئول امورپژوهشی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب را مکلف کرد جلساتی را میان دانشگاه های چمران و نفت در خصوص واگذاری بخشی از پروژه ازدیاد برداشت به دانشگاه چمران برگزار و این کار را پیگیری کند.
همچنین دکترابراهیم حاجی دولو معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه شهیدچمران اهواز خواستار واگذاری ماموریت های کلان تحقیقاتی و فناوری درزمینه های صنعت نفت به این دانشگاه شد و گفت: دانشگاه با وجود ظرفیت های عظیم تحقیقاتی که بارها آنها را اثبات کرده، انتظار دارد وزارت نفت نگاه ویژه ای در واگذاری تحقیقات کلان به آن داشته باشد.
وی افزود: دانشگاه شهیدچمران اهواز ازپروژه تحقیقاتی ازدیاد برداشت از مخازن بی نصیب ماند این درحالی است که سه مرکز تحقیقاتی حفاری، زمین شناسی نفت و شبکه های گازرسانی مرتبط به این تحقیقات دراین دانشگاه مشغول کار و فعال هستند.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه شهیدچمران گفت: تاکنون 35 پروژه مشترک میان دانشگاه و شرکت نفت به اجرا درآمده و 41 پایان نامه دانشجویان تحصیلات تکمیلی درحوزه نفت به پایان رسیده است.
دکترحاجی دولو خواستار درنظر گرفتن دانشگاه شهیدچمران درپروژه ازدیاد برداشت، واگذاری و عقد قرارداد نهایی پروژه SRP، حمایت از مراکز تحقیقاتی وابسته به نفت ازطریق واگذاری پروژه ها و حمایت مالی و تجهیزاتی از مراکزتحقیقاتی از سوی وزارت نفت شد.