حمایت از طرح های دانش بنیان و پروژه هایی با قابلیت تجاری سازی ، از راه های تحقق دانشگاه های نسل سوم است

۲۹ آذر ۱۳۹۴ | ۱۳:۰۵ کد : ۹۰۴۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۴۱
معاون پژوهشی مرکزآموزش عالی فنی ومهندسی بویین زهرا درخصوص تحقق دانشگاه های نسل سوم یا دانشگاه کارآفرین گفت : حمایت از طرح های دانش بنیان و تعریف پایان نامه ها و پروژه هایی با قابلیت تجاری سازی ، از را...
معاون پژوهشی مرکزآموزش عالی فنی ومهندسی بویین زهرا درخصوص تحقق دانشگاه های نسل سوم یا دانشگاه کارآفرین گفت : حمایت از طرح های دانش بنیان و تعریف پایان نامه ها و پروژه هایی با قابلیت تجاری سازی ، از راه های تحقق  دانشگاه های نسل سوم است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکترعلیرضا بهادری معاون پژوهشی مرکزآموزش عالی فنی ومهندسی بویین زهرا در خصوص تأثیر     پژوهش و فناوری در تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه و تبدیل علم به ثروت گفت: برگزاری نمایشگاه ها و همایش ها مشترک با صنایع در هقته پژوهشی و فنا.وری که در آن به معرفی دستاوردهای پژوهشی دانشگاه ها و معرفی نیاز صنعت پرداخته می شود فرصت مناسبی را جهت تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه و تبدیل علم به ثروت فراهم می کند.  
وی در خصوص ارتباط صنعت و داتشگاه دراین مرکز افزود: در مرکز آموزش عالی فنی و مهندسی بوئین زهرا سیاست گزاری و استراتژی های ارتباط با صنعت توسط شورای ارتباط با صنعت انجام می شود.
دکتر بهادری در ادامه گفت : به منظور  ایجاد یک پل ارتباطی بین دانشگاه و صنعت و بستر سازی برای تجاری‌سازی ایده‌های پژوهشی و تحقیقاتی و همچنین حمایت از واحدهای تحقیق و توسعه صنایع کشور خصوصا استان قزوین، نهادی با عنوان کلینیک صنعت در مرکز آموزش عالی فنی و مهندسی بویین زهرا با همکاری شرکت شهرک صنعتی آراسنج شکل گرفته تا صنعتگران و متولیان اصلی تولید با همکاری و هم اندیشی یکدیگر در این کلینیک، به حل مشکلات موجود در صنعت پرداخته و دانش به روز و کارآمدی را ارائه کنند.
وی افزود : به منظور ارتباط هر چه بیشتر دانشجویان با محیط های کاربردی و صنعتی، دانشجویان مرکز آموزشی عالی فنی و مهندسی بوئین زهرا علاوه بر درس کارآموزی،  جهت انجام پروژه های درسی نیز به صنعت معرفی می شوند.
معاون پژوهشی مرکزآموزش عالی فنی ومهندسی بویین زهرا در خصوص برپایی هر چه بهتر مراسم هفته پژوهش و فناوری در دانشگاه ها گفت: با توجه به نیاز کشور به پژوهش های بنیادی و زیرساختی در زمینه های مختلف برگزاری همایش های مختلف ملی و بین المللی در این هفته بسیار حائز اهمیت است علاوه بر آن ارتباط بین صنایع و دانشگاه ها در قالب سمینارها و همچنین حضور هر دو طرف در فضای آموزشی و صنعتی در این هفته در جهت پیشبرد فعالیت های پژوهشی بسیار موثر به نظر می رسد ودر سطح دانشگاهی نیز با برپایی مراسمی جهت تقدیر از پژوهشگران برتر در بین اساتید و همچنین دانشجویان این هفته با شکوه بیشتری برگزار خواهد شد.
دکتربهادری در خصوص میزان هماهنگی و همکاری دستگاه های اجرایی استان با مراکز دانشگاهی، پژوهشی و فناوری استان افزود: با توجه به لزوم هماهنگی بین دستگاه های اجرایی با کلیه مراکز علمی کشور در سطح شهرستان و استانی بیشتر برنامه ریزی ها در جهت آموزش افراد انجام می گیرد که اغلب این آموزش ها در جهت پیشبرد پژوهش نمی باشند و آموزش های مطالب جدید پژوهشی در قالب کلاس های فناور محور در این خصوص باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
دکتر بهادری گفت : با توجه به نیروهای انسانی بسیار قوی، متعهد و خلاق چه در سطح اساتید و چه در سطح دانشجویان ، هماهنگی ها بین دستگاه ها برای ایجاد زمینه های مختلف پژوهشی و ارتباط بیشتر با محیط بیرون دانشگاه یکی از عوامل تاثیرگذار می باشد. هماهنگی بین بخش های مختلف استان باید بیشتر شود به طوری که یک سیستم یکپارچه برای جهت دهی به فعالیت های پژوهشی مورد نیاز می باشد که نیازهای استان را بتوان با استفاده از نیروهای موجود برطرف کرد.
وی درمورد تخصیص بودجه پژوهش در سطح کشور گفت: در کشور ما در هر منطقه نیازهای خاصی از نظر پژوهشی وجود دارد. سمت دهی به سوی این نیازها را باید در اولویت قرار داد تا بودجه های پژوهشی نیز در این جهت اعمال شوند  حال آنکه در برخی موارد عدم تناسب بین بودجه و نیاز آن منطقه بسیار دیده می شود در صورتی که سامانه پژوهشی علمی کشور و خط مشی کلی پژوهش در هر استان و نیز شهرستان مشخص شود کلیه هزینه ها در جهت مناسب آن تخصیص داده خواهد شد.
معاون پژوهشی مرکزآموزش عالی فنی ومهندسی بویین زهرا درخصوص دستاورد این مرکزدرحوزه ارتباط با صنعت اظهارداشت:  هدایت دانشجویان به صنعت جهت انجام پروژه های درسی و تسهیل در پذیرش دانشجویان توسط صنایع  از دستاورد این مرکز درحوزه ارتباط با صنعت است.