حمایت 30 درصدی بنیاد نخبگان کشور از پروژه های خیرین

۱۹ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۵:۰۴ کد : ۹۰۴۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۷۵
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و رئیس بنیاد نخبگان کشور گفت: بنیاد نخبگان از پروژه های خیرین 30 درصد حمایت می کند.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر سورنا ستاری  در جمع اعضای هیئت علمی دانش...
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و رئیس بنیاد نخبگان کشور گفت: بنیاد نخبگان از پروژه های خیرین 30 درصد حمایت می کند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر سورنا ستاری  در جمع اعضای هیئت علمی دانشگاه کاشان اظهار داشت: تمام افرادی که عضو بنیاد نخبگان باشند 30 درصد حمایت مالی می شوند.
وی تاسیس بنیاد نخبگان سعیدی در دانشگاه کاشان را که توسط یکی از خیرین ایجاد شده است حایز اهمیت دانست و افزود: اگر بنیاد نخبگان سعیدی جایزه ای برای نخبگان در نظر گیرد تا 30 درصد آنرا بنیاد حمایت قرار می دهد.
رئیس بنیاد نخبگان کشور خاطر نشان کرد: سال آینده و طبق برنامه ریزی های انجام گرفته دانشگاه های نخبه پرور تحت حمایت خوبی قرار خواهند گرفت.
دکتر ستاری با اشاره به اینکه دانشگاه ها باید دانشجویان توانمند و نخبه را شناسایی کنند تاکید کرد: در جهت حمایت از دانشجویان نخبه، با معرفی دانشگاه، از حمایت های بنیاد نخبگان از جمله جوایز تحصیلی و معافیت های سربازی برای فعالان در بنیاد نخبگان و شرکت های دانش بنیان برخوردار خواهند شد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب تصریح کرد: برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید ابتدا فرهنگ سازی صورت گیرد و انجام این کار از طریق کلیه نهادهای سیاست گذار در حوزه علم و فناوری، پارک های علم و فن آوری و دانشگاه هاست.
وی  تصریح کرد: پارک‌های علم و فناوری پوشش خوبی برای شرکت‌های دانش‌بنیان هستند و به همین دلیل این پارک‌ها باید تقویت شود.
دبیر هیئت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر اینکه شرکت های دانش بنیان از مالیات معاف هستند و از شرکت های دانش بنیان نوپا حمایت می شود گفت: باید به سمت توانمند کردن نخبگان پیش رفت و با حمایت از آنان در ثبت و تولید، از اختراع آنان حمایت کرد.
وی پژوهش ها را به دو قمست پژوهش های در مرزهای دانش و پژوهش های تجاری سازی تقسیم کرد و گفت: بر پژوهش های تجاری سازی مکانیزم بازار حاکم است که در آن رقابت و خدمات پس از فروش اهمیت دارد.
دکتر ستاری با بیان اینکه پژوهش ها باید در راستای رفع نیازهای جامعه و مشکلات مردم باشد اظهار داشت: تغییر فرهنگ در اقتصاد دانش بنیان باید اتفاق بیفتد و صنعت به حضور دانشگاه پی ببرد.
وی صنعت را طراحی دستگاه ها، بهینه سازی، دانش سازی برشمرد و افزود: ما نسبت به فارغ التحصیلان دانشگاهی مسئول هستیم و  باید به آنها نوآروی بیاموزیم و آنها باید دو تا پنج سال در مراکز رشد و فناوری سرویس دهی و حمایت شوند.
ستاری گفت: اساس اقتصاد دانش بنیان بر روی سنت و مزیت‌های اقلیمی است به عنوان مثال فرش و اسانس قابلیت تجاری‌سازی و درآمدزایی دارند.

دکتر عباس زراعت ، رئیس دانشگاه کاشان  نیز در نشست  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: پروژه‌های عمرانی که توسط خیرین در این دانشگاه ساخته می شود دو برابر پروژه های دولتی است.
وی به تاسیس بنیاد نخبگان سعیدی این دانشگاه که توسط خیر ارجمند مهندس سعیدی راه اندازی شده است اشاره کرد و افزود: از معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان کشور درخواست می‌شود ازاین بنیاد که در راستای حمایت از نخبگان تاسیس شده حمایت ویژه ای داشته باشند.
دکتر زراعت به روند علمی این دانشگاه اشاره کرد و اظهار داشت: دانشگاه کاشان امسال  رتبه 15 را کسب کرد و همچنین جز مؤثرترین دانشگاه های جهان قرار گرفت.
 وی با اشاره به 13 دانشکده و 8 پژوهشکده و حدود 200 رشته گرایش تحصیلی این دانشگاه  افزود: این دانشگاه قابلیت ایجاد پارک علم و فناوری و بنیاد نخبگان را دارد که امید‌است با حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این امر تحقق یابد.
رئیس دانشگاه کاشان ایجاد پارک علم و فناوری در این دانشگاه را گامی مثبت برای توسعه اهداف سند چشم انداز این دانشگاه  و تجاری‌سازی علم ذکر کرد و اظهار داشت: رسالت اصلی دانشگاه جهت‌گیری آموزش و پژوهش به سمت حل مسائل و مشکلات جامعه و ارتباط با صنعت و همکاری مؤثر با بخش خصوصی در راستای تبدیل علم به ثروت است.