حضورمعاون پژوهش و فناوری وزیرعلوم درچهل وهفتمین همایش سراسری معاونان پژوهشی دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری

۰۶ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۲:۲۵ کد : ۹۰۲۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۹۵
دکتروحید احمدی درچهل وهفتمین همایش سراسری معاونان پژوهشی دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری با تاکید بر ضرورت بازنگری و مرور نقاط قوت و ضعف برنامه های حوزه پژوهش و فناوری کشور گفت: معاونت...
دکتروحید احمدی درچهل وهفتمین همایش سراسری معاونان پژوهشی دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری با تاکید بر ضرورت بازنگری و مرور نقاط قوت و ضعف برنامه های حوزه پژوهش و فناوری کشور گفت: معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم جهت ایجاد تحول در این زمینه، 16 برنامه راهبردی را تدوین کرده است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتراحمدی دراین همایش گفت: در دو سال اخیر بیش از 40میلیارد تومان درجهت حمایت مالی از پارک های علم و فناوری و مراکز رشد به عنوان زیرساخت های توسعه کسب و کارهای دانش بنیان هزینه شده است.
وی انسجام سیاستگذاری، برنامه ریزی و امور اجرایی درحوزه علم، فناوری و نوآوری را اولین برنامه راهبردی معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم ذکر کرد و از مراحل نهایی تدوین و تصویب نگاشت نهادی نظام علم، فناوری و نوآوری با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر داد.
دکتراحمدی از هدفمندسازی مأموریت مراکزدانشگاهی، پژوهشی و فناوری براساس رویکرد پژوهش، فناوری مبتنی بر نوآوری به عنوان دیگر برنامه تدوین شده نام برد و حمایت از ایجاد و توسعه شرکت های دانش بنیان توسط اعضای هیئت علمی و دانشجویان، ایجاد دفاتر انتقال تکنولوژی (TTO) و راه اندازی و تأسیس مراکز نوآوری را از جمله برنامه های در دست اقدام در این زمینه ذکر کرد.
دبیرشورای عالی عتف گفت: توسعه زیرساخت های پژوهشی، فناوری و نوآوری برنامه راهبردی دیگری است که درآن باید به ارتقای نشریات علمی، انجمن های علمی و موسسات پژوهشی دست پیدا کنیم که ارتقای وضعیت کیفی نشریات علمی درسطح مجلات معتبر جهانی، تدوین اولویت های صدورمجوز تاسیس موسسات پژوهشی در وزارت علوم و دستگاه های اجرایی و تدوین برنامه راهبردی و ساماندهی موسسات پژوهشی وابسته به وزارت علوم براساس ماموریت گرایی از جمله اقدامات در این راستا است.
معاون پژوهش و فناوری وزیرعلوم، درادامه گفت: برخلاف برخی گزارشات که منبع استناد آنها معلوم نیست از سال 2012 تاکنون هیچ کاهشی درانتشار مقالات و ارجاع دیگران به مقالات دانشمندان ایرانی نداشته ایم.
وی اظهار داشت: متاسفانه 80درصد پایان نامه هایی که هم اکنون در دانشگاهها به سرانجام می رسد غیر کاربردی بوده و درجهت نیازهای کشور نیستند و ما برنامه ریزی کردیم در قدم اول 20درصد این پایان نامه ها بصورت کاربردی باشند.
معاون پژوهش و فناوری وزیرعلوم با اعلام اینکه حدود 50درصد جمعیت دانشگاهی کشور دربخش علوم انسانی هستند، گفت: شورای تحول پژوهش علوم انسانی درمعاونت پژوهش و فناوری ایجاد شده است و علاوه بر صدور مجوز 19 نشریه علمی در گروه علوم انسانی، برنامه راهبردی ایجاد مراکز پژوهشی علوم انسانی نیز تدوین و تاکنون 6مرکز ایجاد شده است.
وی درادامه افزود: اولویت های پژوهشی دستگاه های اجرایی در شورای عتف تصویب و ابلاغ شده است و برای 33طرح کلان ملی نیز از میان دستگاه های اجرایی حمایت مالی جلب شده است، زیرا این طرح ها قبلا به دلیل نبود بودجه و اعتبار با مشکل مواجه شده بودند.
دکتراحمدی توسعه کسب وکار دانش بنیان و تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی را برنامه راهبردی وزارت علوم دانست که برای اجرایی شدن آن، مشارکت در اجرای کامل قانون حمایت از شرکت های  دانش بنیان، انتقال کارگروه ارزیابی شرکت ها به شورای عالی عتف، توسعه دفاتر انتقال فناوری دردانشگاه ها و موسسات پژوهشی و فناوری  و تأمین و پرداخت بخشی از هزینه ثبت اختراعات دردست انجام است.
و ی افزود: تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه و مشارکت هدفمند دستگاه های اجرایی با دانشگاه ها  برنامه راهبردی دیگری است که تاکنون بیش از 11 تفاهم نامه همکاری در دولت یازدهم منعقد شده است که در این راستای تفاهم نامه ای با وزارت صنعت، معدن و تجارت امضا و 100نفر برای دوره پسا دکترا و 50 نفر برای فرصت مطالعاتی معرفی شدند.