حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دردانشگاه شیراز

۲۲ آبان ۱۳۹۵ | ۱۴:۰۴ کد : ۸۹۷۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۱۸
نشستی با موضوع "مشارکت در حفظ و بهبود محیط زیست" با حضور دکترمعصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دردانشگاه شیراز برگزارشد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین مراسم که است...
نشستی با موضوع "مشارکت در حفظ و بهبود محیط زیست" با حضور دکترمعصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دردانشگاه شیراز برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین مراسم که استاندار و جمعی از مسئولان استان، استادان و دانشجویان دانشگاه شیراز و نمایندگانی ازسازمان های مردم نهاد فعال در زمینه محیط زیست حضور داشتند، ‌درباره مسائل زیست محیطی بحث و تبادل نظرشد.
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در دانشگاه شیراز گفت: امروزه تمام طرح های بزرگ کشور ارزیابی زیست محیطی می شود و این کار کمک می کند که اشتباهات تکرار نشود.
وی، اصلاح الگوی کشت، تامین حق آبه، بستن چاه های غیرمجاز، تامین معیشت جایگزین، آموزش، تنویر افکار،‌اصلاح الگوی مدیریت و مصرف آب و ‌ارائه راهکارهای عملی، اجرایی، فنی و علمی را از موضوعاتی برشمرد که باید مورد تاکید و توجه قرارگیرد.
دکترابتکار اظهار داشت: دانشگاهیان و سمن ها (سازمان های مردم نهاد) به واسطه مسئولیت اجتماعی باید به میدان بیایند و جریان سازی اجتماعی و همگانی برای احیای تالاب ها و رودخانه ها و حفاظت از تنوع زیستی و محیط زیست کشورمان شکل گیرد.
معاون رئیس جمهور تصریح کرد: به صورت دستوری نمی توان محیط زیست را حفظ کرد، چراکه بحث حفاظت از محیط زیست تکلیف یک دستگاه نیست بلکه یک تکلیف ملی و تکلیف کل حاکمیت است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
دکترابتکار گفت: دولت یازدهم نیز به این مسئله توجه ویژه داشته و شخص رئیس جمهوری همواره بر این موضوع تاکید داشته است.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه ما شرایط خاصی داریم و با بحران های متعدد در حوزه محیط زیست مواجه هستیم، اگر دولت با برنامه ریزی، درایت، رویکردی فرابخشی و جامع به این موضوع توجه نکند، خسارت های بعضا جبران ناپذیر به اقتصاد کشور و سرمایه های طبیعی ما وارد خواهد شد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، ساماندهی فعالیت های صنعتی را اقدامی مهم دانست و گفت: دولت دراین زمینه نیز هماهنگی های خوبی دارد .
وی افزود: شهرک های صنعتی اگر پساب صنعتی دارند بویژه در استان هایی که مسئله آب در آنها بحرانی است، باید بحث تصفیه خانه های فاضلات و تصفیه خانه های پساب های صنعتی و بویژه بیمارستانی را در اولویت امور خود قراردهند و آبی که دربخش های مختلف استفاده می شود به نحو مطلوب بازخوانی، تصفیه و استفاده مجدد شود.
دکترابتکار، اقدام های انجام شده در زمینه مقابله با آتش سوزی، حفظ مراتع و جنگل ها در فارس را خوب ارزیابی کرد و گفت: کاهش وقوع آتش سوزی در محدوده حفاظت شده کاملا بیانگر یک برنامه جامع است که به آن پایبند بوده ایم.
وی همچنین استفاده از ظرفیت جوامع محلی و مردم برای حفاظت از محیط زیست را از برنامه های مهم سازمان حفاظت محیط زیست دانست و افزود: جلب مشارکت مردم برای حفاظت از طبیعت یک مسئله مهم است و دولت در این زمینه رویکرد ملی خوبی دارد.
رئیس سازمان محیط زیست، توجه به اصل توسعه پایدار را در برنامه ریزی ها حائز اهمیت دانست و بیان داشت: حفظ منابع آب، مدیریت صحیح مصارف آب و حفاظت از طبیعتی که شکننده است، نیز مهم است.
معاون رئیس جمهور تصریح کرد: در بحث کاهش آلودگی هوا یکی از بهترین دستاوردها را در شهر شیراز داشته ایم و وضعیت در این شهر بهتر از گذشته است.
دکترمحمدجواد عابدینی رئیس دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز دراین مراسم با اشاره به آیاتی از قرآن، اظهارداشت: اگر بخواهیم درعرصه های مختلف تحول ایجاد کنیم، باید از خودمان شروع کنیم.
وی در ادامه ، اخلاق زیست محیطی، ضرورت نگرش سیستمی به توسعه پایدار و متوازن، نقش دانشگاهیان درتوسعه پایدار، ضرورت تجهیز نرم افزاری و سخت افزاری استان فارس برای مقابله با حوادثی مانند آتش سوزی، سیل و خشکسالی، تلاش برای راه اندازی آزمایشگاه مرکزی برای پایش پیوسته مسائل زیست محیطی فارس و نهادینه کردن مطالبات توافقنامه پاریس (دستورالعمل واجماع جهانی برای حل چالش آب و هوا) ، را ازجمله مباحثی برشمرد که باید مورد توجه قرارگیرد.
رئیس دانشکده مهندسی  برگزاری چنین نشست هایی را زمینه ای مناسب برای بهره گیری از خرد جمعی برای گره گشایی ازمسائل جامعه توصیف کرد.
دکترحمیدرضا اسماعیلی ‌استاد دانشگاه شیراز و رئیس انجمن ماهی شناسی ایران هم درسخنانی به بیان مسائلی درباره ارزش ها، تهدیدها و فرصت های فراروی محیط زیست استان فارس پرداخت.
وی با اشاره به وضعیت بحرانی تالاب های فارس، بر لزوم کارگروهی برای حل مسائل زیست محیطی تاکید کرد.
مهندس سید محمدعلی افشانی‌ استاندار فارس هم دراین نشست مسئله آب را از مهم ترین مسائل استان عنوان و خاطرنشان کرد: تا هنگامی که منافع مردم را بر منافع فردی ترجیح ندهیم، مسائل حل نمی شود.
وی به گوشه ای از اقدامات صورت گرفته برای مدیریت بحران آب در استان فارس اشاره کرد و گفت: برای نجات تالاب های استان باید ستاد ملی همانند دریاچه ارومیه با ریاست معاون اول رئیس جمهوری تشکیل شود و در استان نیز ستاد استانی به این منظور تشکیل شود.
استاندار فارس با تاکید بر استفاده از پساب فاضلاب شهری و جایگزین کردن آن با آب مورد استفاده در فضای سبز شهری و مصارف صنعتی، گفت: دراین صورت می توان از آب های فعلی برای مصارف شرب و کشاورزی استفاده کرد.
مهندس افشانی با اشاره به این که شیرین کردن آب دریا به منظور استفاده در شهرهای نزدیک به دریا و نصب کنتور هوشمند از دیگر پیشنهادات استان فارس به کمیته تخصصی شورای عالی آب بوده است، اظهار داشت: باید از صندوق توسعه ملی اعتباری به منظور اجرای طرح های احیای تالاب ها در اختیار استان قرارگیرد.
وی با تاکید براین که پر کردن چاه های غیرمجاز به راحتی صورت نمی گیرد، تصریح کرد: همه زندگی و معاش برخی افراد به همین چاه های غیرمجاز وابسته است، بنابراین باید مبلغی برای هزینه زندگی به افراد پرداخت کنیم.
وی با بیان این که فقر را نمی توان با گفتمان درمان کرد، افزود: باید روش های امرار معاش افراد را تغییر دهیم، مثلاً با اعطای اعتباراتی صنایع دستی را در این مناطق تقویت کنیم.
استاندار فارس گفت: برنامه جامع احیای تالاب پریشان تقریبا درحال آماده شدن است.
مهندس افشانی با تاکید براین که به منظور تعیین نوع کشت محصولات در اراضی کشاورزی قانون مجلس شورای اسلامی مورد نیاز است، تصریح کرد: تا زمانی که قانون برای این موضوع وجود نداشته باشد نمی توانیم به صورت مناسب در این حوزه کنترل داشته باشیم.