حضور مشاور رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی درپارک علم و فناوری استان لرستان

۲۳ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۳:۰۳ کد : ۸۹۶۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۹۳
دکترمحمدحسین صادقی مشاوررئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با واحدهای فناور پارک علم و فناوری استان لرستان دیدارکرد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین جلسه دکترمجید یاراحمدی رئیس پارک علم و فناوری استان ...
دکترمحمدحسین صادقی مشاوررئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با واحدهای فناور پارک علم و فناوری استان لرستان دیدارکرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین جلسه دکترمجید یاراحمدی رئیس پارک علم و فناوری استان لرستان ضمن عرض خیر مقدم به حاضرین گفت: این جلسه فرصتی جهت آشنایی بیشتر واحدهای فناور این پارک با صندوق نوآوری و شکوفایی و ظرفیت های این صندوق به شمار می رود .
درادامه دکتریاراحمدی گزارشی ازعملکرد این پارک را ارائه کرد و گفت : پارک لرستان درمورخ 23/6/90 موافقت اصولی خود را از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دریافت و درمورخ 24/11/90 رسما افتتاح شد. این پارک هم اکنون دارای 85 شرکت و70 هسته است که درمجموع 705 فناور دراین واحدها درحال فعالیت هستند.
رئیس پارک علم و فناوری استان لرستان در ادامه گفت: علی رغم این که تنها 8% ازکل منابع موردنظر جهت تخصیص به پارک لرستان تامین شده است، این پارک دستاوردهای خوبی داشته و دربحث عمرانی درحال ساخت پردیس پارک به متراژ 8000 مترمربع در زمینی به مساحت 19 هکتار هستیم.
دکتریاراحمدی با اشاره به اهمیت ارتباطات بین المللی گفت: پارک لرستان درسال گذشته و درسال جاری به بحث بین الملل ورود یافته و ارتباطاتی را با پارک زانگسوان چین، کشور ترکمنستان (بویژه وزارت آموزش عالی این کشور) برقرارکرده است.
وی افزود :همچنین با کشور ترکیه بویژه با ذی پارک ازمیر، منطقه آزاد اسپاش و دانشگاه بین المللی ازمیر مذاکراتی را داشته ایم که درنتیجه آن موافقت شد که یکی ازشرکت های عضو پارک لرستان به عنوان اولین کانال ارتباطی در زمینی به مساحت 200 متر مربع درمنطقه اسپاش فعالیت کند و همچنین تولید 5 محصول با برند مشترک با شرکت بین المللی کوزا در دستور کار قرار گرفته است.
وی افزود: درگام بعدی به دنبال توسعه بازار و فناوری و فعالیت های منتورشیب هستیم و سه برنامه کلان را درحوزه صنعت ساختمان، گیاهان دارویی و کشت و صنعت با رویکرد بین المللی سازی و شبکه سازی بین المللی هدف گیری کرده ایم و جهت تحقق این برنامه ها پارک لرستان فعالیت های خود را ازبهمن ماه 93 و با برقراری ارتباط با IORA  آغازکرد وهمچنین دراسفند ماه 93 درنشست فوکال پوینت های گیاهان دارویی شرکت کردیم که منجر به عقد تفاهم نامه بین المللی با دانشگاه همدرد و پژوهشکده CIMAP (بزرگترین پژوهشکده حوزه گیاهان دارویی) به منظور راه اندازی بزرگترین مرکز تحقیق و توسعه با همکاری بخش خصوصی در لرستان شد. هم اکنون بخش خصوصی وارد کارشده و تا 200 میلیاردریال آماده سرمایه گذاری است.
رئیس پارک علم و فناوری استان لرستان افزود: درحوزه کشت و صنعت با سرمایه گذار بخش خصوصی - با هدف ایجاد بزرگترین کشت و صنعت- اقداماتی صورت پذیرفته ازجمله استقرار کشت و صنعت درپارک وهمچنین 48 شرکت ازشرکت های پارک درارتباط با این شرکت قرارگرفته اند که منجر به انتقال تکنولوژی و بازار سازی خواهد شد. همچنین اولین قرارداد به مبلغ 2 میلیارد ریال جهت بحث کشت و صنعت عقد شده است.
دکتریاراحمدی درادامه گفت: درد مبتلا به در همه  حوزه های مدیریتی ما جاری است که متاسفانه درحوزه فناوری نیز تسری یافته که چندین سازمان و نهاد داریم که هرکدام خود را متولی این حوزه می دانند.
دکتر یاراحمدی با گلایه از روند ارزیابی تشخیص صلاحیت شرکت ها و کارگزاران خارج از وزارت علوم گفت: درسال گذشته ازسوی کارگزار منطقه ای نامه ای به پارک لرستان مبنی بر معرفی فقط 20 % شرکت ها پارک جهت اخذ مجوز دانش بنیان ارسال شد که با این روند عملا اخذ مجوز دانش بنیان و استفاده از ظرفیت های صندوق نوآوری و شکوفایی بسیار دشوار است.
رئیس پارک علم و فناوری استان لرستان درادامه گفت: از مجموع 1200 شرکت دانش بنیان کمتر از500 شرکت در پارک ها مستقر هستند بطوری که سهم هر استان کمتر از 12-13 شرکت است که با توجه به آن پارک لرستان با 27 شرکت دانش بنیان سریع عمل کرده اما از شرکت های دانش بنیان ثبت شده هنوز هیچ شرکتی موفق به اخذ حمایت از صندوق نشده است.
درادامه جلسه مشاور رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی چالش های کشور را از دیدگاه اقتصادی ،بحران اقتصادی(تورم، رشد منفی، تحریم ها)، وابستگی بودجه دولت به نفت بر شمرد.
مشکا اشتغال جوانان و فارغ التحصیلان، کمبود بودجه های عمومی و عمرانی.
وی افزود: ما باید به دنبال مزیت های نسبی و منطقه ای باشیم. نفت، معادن، موقعیت ژئوپولتیک ازمزیت های ماست و ازهمه مهم تر پتانسیل بی نظیر منابع انسانی است که اگر از این پتانسیل استفاده نشود به تهدیدی برای کشور تبدیل خواهد شد. ازطرف دیگر نیروی انسانی به تنهایی نمی تواند اقتصاد را متحول کند و با نفت و خام فروشی هم نمی توان اقتصاد را شکوفا کرد و عملی نخواهد بود و تنها راه استفاده از فناوری و دانش فنی است.
دکترصادقی درادامه گفت: مهم ترین مسئله بازار است و وظیفه دولت، مردم و رسانه هاست که از طریق شبکه های اجتماعی، انجمن ها فرصت سازی کنند و باید برای هموطنان خودمان بازار فراهم کنیم
وی افزود: دراقتصاد دانش بنیان موتور محرک دانش و فناوری است و تولید و بهره وری مبتنی بر دانش و فناوری است و درآمد زایی اصلی شرکت ها از راه تحقیق و توسعه و تولید دانش فنی است. از طرفی چالش های متعددی ازجمله بهبود کیفیت، کاهش هزینه، رضایت مشتری، کاهش مصرف انرژی، رعایت الزامات زیست محیطی، واردات بی رویه کالاها و وجود رقبای داخلی و خارجی بر تولیدکنندگان ما فشار می آورد.
مشاوررئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: این صندوق به منظور کمک به تحقیق و توسعه اقتصاد دانش و فناوری محور، تکمیل زنجیره ایده تا بازار، تجاری سازی نوآوری ها، دستاوردهای پژوهشی و اختراعات و همچنین کاربردی کردن دانش از طریق ارائه کمک ها و خدمات مالی و پشتیبانی به شرکت ها و موسسات  دانش بنیان فعال شده است.
دکترصادقی ادامه داد: مشتریان صندوق،شرکت های دانش بنیان ، شرکت های خدمات تجاری سازی فناوری، شرکت های خریدار محصولات و دانش فنی، صندوق های پژوهش و فناوری، شرکت های سرمایه گذار خطر پذیر قانونی و اشخاص حقیقی و حقوقی دارای سرمایه می باشند.
گفتنی است درپایان دکترصادقی به صحبت های واحدهای فناور و سئوالات آنها پاسخ داد و گفت: نگرش ما حمایتی و پرورش دهی است. هدف این است که کشور پیشرفت کند و هرکسی که دراین راستان گام بردارد از او حمایت خواهیم کرد.