حضور مسئولان ارشد سازمان نظام مهندسی معدن ایران در دانشگاه یزد

۱۶ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۵:۵۹ کد : ۸۹۶۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۲۳
نشست مشترکی با حضور رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران، سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه یزد و تنی چند از مسئولان ارشد این سازمان در یزد و اعضای هیئت علمی دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه یز...
نشست مشترکی با حضور رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران، سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه یزد و تنی چند از مسئولان ارشد این سازمان در یزد و اعضای هیئت علمی دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه یزد دراین دانشگاه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، هدف از برگزاری این جلسه بررسی تفاهم نامه همکاری و ارائه راهکار برای انجام طرح های پژوهشی مرتبط با معادن و پتانسیل استان و دانشگاه به منظور انجام طرح های پژوهشی مشترک در راستای ارتقای وضع کیفی اکتشاف، استخراج و فرآوری معادن تحت نظارت سازمان نظام مهندسی معدن بوده است.
دکتراحمد قربانی رئیس دانشکده مهندسی معدن و متالورژی، به معرفی دانشکده، اعضای هیئت علمی، سوابق و توانمندی‌های آموزشی و پژوهشی و معرفی آزمایشگاه‌های این دانشکده پرداخت.
سپس نادعلی اسماعیلی به معرفی ساختار سازمان نظام مهندسی معدن کشور پرداخت و گفت: این سازمان با دارا بودن بیش از 36000 عضو در سطح کشور و ارائه پروانه اشتغال در رسته های پی جویی و اکتشاف، استخراج و نقشه برداری، در واقع بازوی اصلی اجرایی و نظارتی معادن در وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
وی افزود: این سازمان با ایجاد کمیته های آموزش و پژوهش در سطح کشور و در استان ها، از تخصص اعضای هیئت علمی دانشگاه ها کمک گرفته و می تواند از توان علمی و فنی موجود در دانشگاه‌ها برای بهبود سطح آموزش، پژوهش و نظارت بر معادن بهره گیرد.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: ایجاد کمیته پژوهش و ابلاغ دستورعمل‌ها و آیین‌نامه های پژوهشی به استان ها در دستور کار این سازمان قرار دارد.
محمدرضا کارگران رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان دیگر سخنران این جلسه بود که به ارائه آماری از وضعیت کنونی معادن در سطح استان پرداخت و تأکید کرد برای افزایش بهره وری در معادن باید از روش های سنتی معدن کاری دست کشید و درجهت توسعه روش های نوین معدنکاری گام برداشت.
وی به ایجاد مرکز توسعه کارآفرینی و فن بازار در سازمان نظام مهندسی معدن استان اشاره کرد و اهمیت همیاری هیئت علمی، دانش‌آموختگان جوان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی را در توسعه این مرکز یادآور شد.
درادامه دکترعبدالحمید انصاری سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه یزد، به بیان آیین‌نامه‌ها و تفاهم‌نامه‌های همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت صنعت، معدن و تجارت پرداخت و بر اهمیت فرصت مطالعاتی استادان در معادن و صنایع معدنی در حل مشکلات خاص معادن تأکید کرد.
وی با اشاره به آیین‌نامه طرح پسا دکترای صنعتی برای استادیاران جوان و ایجاد مرکز علم و کار در دانشگاه یزد و اهمیت ایجاد شرکت‌های دانش بنیان، این موارد را نیز ازجمله اقدامات مؤثر برای ارتقای کارآمدی هر چه بیشتر دستاوردهای علمی در دانشگاه توصیف کرد.
دراین نشست همچنین تعدادی از اعضای هیئت علمی دانشکده به بیان دیدگاه ها و پیشنهادهای خود در راستای گسترش همکاری متقابل و سازنده بین دانشگاه و سازمان نظام مهندسی معدن پرداختند.
ایجاد قطب‌های معدنی در استان ها و تأکید بر اهمیت و جایگاه نظام مهندسی معدن به عنوان چشم نظارتی بر معادن از دیگر موارد مطرح شده در این نشست بود.
همچنین حاضران در نشست بر ضرورت تلاش دانشگاه‌ها برای جذب سهم 20 درصدی تعرفه حقوق دولتی معادن و اختصاص آن به بخش پژوهش تأکید و مقرر شد تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان نظام مهندسی معدن و دانشگاه مجدداً بازنگری و مفاد آن اجرایی شود.