حضور گروه اعزامی معماری و هنر دانشگاه پلی‌تکنیک ایتالیا در دانشگاه کاشان

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۴:۵۱ کد : ۸۹۴۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۶۷
اساتید معماری و هنر و شهرسازی دانشگاه پلی‌تکنیک ایتالیا بازدید یک ‌روزه‌ای از دانشگاه کاشان داشتند. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد رضا مزدیان فرد مدیر گروه دفتر همکاری‌های‌ علمی و بین‌المل...
اساتید معماری و هنر و شهرسازی دانشگاه پلی‌تکنیک ایتالیا بازدید یک ‌روزه‌ای از دانشگاه کاشان داشتند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد رضا مزدیان فرد مدیر گروه دفتر همکاری‌های‌ علمی و بین‌المللی دانشگاه کاشان ضمن خوشامدگویی به میهمانان به معرفی اجمالی دانشگاه کاشان و پتانسیل های مختلف آن برای همکاری با تیم اعزامی از اساتید معماری و هنر دانشگاه های اروپایی پرداخت .
سپس دکتر مهرداد جاویدنژاد استاد معماری و هنر ازهمراهان دانشگاه ضمن تشکر از دانشگاه کاشان، به معرفی فعالیت های تیم اعزامی از اروپا شامل سمینار و کارگاه های علمی برگزار شده در تهران پرداخت و با اشاره به اینکه تاکیدهای سمینار و کارگاه تخصصی شهرسازی و معماری این گروه در نوع خود در ایران بی سابقه اند، از استقبال گسترده اساتید و دانشجویان ایرانی و اروپایی تجلیل و ابراز امیدواری کرد که دانشگاه کاشان نیز با توجه به پتانسیل دانشگاه و شهر کاشان و موقعیت خاص آن در این زمینه، فعالانه با دانشگاه های موجود در این تیم تحقیقاتی مشارکت کند.
 در ادامه پروفسور آنتونلا کنتین با تشکر از مهمان‌نوازی دانشگاه کاشان و تجلیل از معماری زیبای خانه های سنتی کاشان اظهار داشت: امیدواریم مطالعات تطبیقی و مقایسه ای در مرمت این گونه آثار گران بهای تاریخی و ساختارهای مشابه آن در ایتالیا انجام گیرد.
وی با اشاره به مشابهت مسائل و معضلات موجود در معماری کلان شهرها و همین طور شهرهای کوچک تر در ایران و ایتالیا و نیز انبوه تجربیات وسیع ایتالیا در این زمینه گفت: مهم ترین چالشی که امروزه در توسعه معماری کلان شهرها و شهرهای دارای بافت سنتی با آن روبه رو هستیم، حفظ هویت شهر در عین رشد و توسعه آن است. 
دکتر جاویدنژاد برگزاری سمینارها و کارگاه هایی از این دست را زمینه مناسبی برای امضای موافقت نامه همکاری های فیمابین و تبادل استاد و دانشجو و انتشار کتاب، مقالات، مجلات تخصصی و تحقیقات برشمرد .
در ادامه دکتر دانیل زارزا به معرفی اجمالی دانشگاه آلکالای مادرید پرداخت و احیای بافت های تاریخی و بازسازی خانه های قدیمی کاشان را با توجه به تجربه اش در چنین مواردی در کنار کاخ الحمرا ،حرکتی فوق العاده ارزشمند در جهت حفظ هویت تاریخی شهر دانست و توضیحاتی در زمینه حوزه کاری خود و معماری آرایش مناظر شهری ارائه کرد.